Mieszkania deweloperskie w Szczecinie możesz kupić w różnych rejonach miasta. Szybko znajdują one nabywców, co ma związek z wieloma zaletami zakupu nowych lokali mieszkalnych. Są one umiejscowione w nowoczesnych budynkach, co łączy się zwykle z lepszym standardem. Nie masz też żadnych wątpliwości odnośnie kwestii właścicielskich. Takie lokum możesz zamówić w stanie deweloperskim i wykończyć samemu lub nabyć mieszkanie wykończone pod klucz. Atrakcyjne oferty odnajdziesz na WGN!

Spis treści
Co przemawia za takim rozwiązaniem?
Lepiej wybrać lokale pod klucz czy do wykończenia?
Okazje w dzielnicy Prawobrzeże oraz na Pomorzanach
Czy warto zdecydować się na Prawobrzeże?
Kiedy lepszym wyborem będą Pomorzany?

Dlaczego warto zdecydować się na mieszkania deweloperskie w Szczecinie?

Mieszkania deweloperskie w Szczecinie wiążą się z wieloma zaletami. Po pierwsze sam fakt, iż są to nowe obiekty, daje już satysfakcję i poczucie pewnego prestiżu. Można też uniknąć formalności związanych z weryfikowaniem praw własności, co trzeba zrobić w ramach transakcji na rynku wtórnym. Deweloper zobowiązuje się również do pewnego standardu, więc w razie czego można mu zgłaszać uwagi, a ewentualne usterki zostaną naprawione. Taki wybór to także korzyści wynikające z nowoczesnego budownictwa, a często udogodnienia dla lokatorów, które są zapewniane w ramach danej inwestycji. Z firmami deweloperskimi można także zwykle wynegocjować ewentualną obniżkę ceny czy skorzystać z promocji, którą zorganizuje sam inwestor. Nowe mieszkanie nie straci też szybko na wartości, a wręcz przeciwnie - ta powinna z czasem wzrosnąć, podczas gdy stan techniczny budynku pozostanie bardzo dobry. To zatem odpowiednie rozwiązanie pod kątem inwestycyjnym.

Bycie pierwszym właścicielem i mniej formalności

Choć może nie jest to najważniejsze, to wiele osób preferuje korzystanie z rynku pierwotnego ze względu na fakt, że jako kupujący stają się po prostu pierwszymi właścicielami. Ta z pozoru błaha kwestia, dla niektórych nabywców okazuje się decydującym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji zakupowej. Wynikającą z tego korzyścią jest natomiast pewność odnośnie uregulowanego stanu prawnego nieruchomości. Przy nabyciu takiego lokalu nie trzeba się przejmować tym, że z czasem pojawią się jakieś problemy z roszczeniami byłych właścicieli, spadkami czy niezgodnościami w księdze wieczystej. Oczywiście przy transakcjach z rynku wtórnego też można tego uniknąć, lecz w tym celu trzeba zweryfikować wiele spraw i dopełnić tym samym sporo uciążliwych formalności. W segmencie pierwotnym wystarczy w zasadzie sprawdzić firmę deweloperską, przeglądając jej dane w Krajowym Rejestrze Sądowym i monitorując dotychczasowe inwestycje. W dobie internetu łatwo uniknąć oszustw, gdyż nabywcy chętnie dzielą się swoimi opiniami odnośnie konkretnych inwestorów. Zgodnie z regulacjami prawnymi, umowa deweloperska będzie sporządzona w ramach aktu notarialnego, a plusem jest również to, iż koszty tych formalności związanych z dokumentacją, są dzielone po połowie między nabywcą, a deweloperem. Kupując na rynku pierwotnym jesteś też zwolniony z 2-procentowego podatku od czynności cywilnoprawnych, który obowiązuje przy transakcjach wtórnych. Ten z pozoru niewielki procent, okazuje się sporą sumą, gdy mowa o cenach jakie osiągają nieruchomości.

Odbiór mieszkania od dewelopera
fot. pixabay.com

Możliwość zgłaszania ewentualnych usterek

W nowych mieszkaniach istnieje raczej mniejsze ryzyko wystąpienia wad ukrytych. Jeżeli lokum wykazuje jednak jakieś usterki, to raczej uda się je dostrzec podczas odbioru technicznego. Ten element transakcji z deweloperami jest ważny i warto dobrze się do niego przygotować. Poza zachowaniem czujności, na proces przejęcia mieszkania można się też udać z fachowcem, który już z pewnością dostrzeże wszelkie defekty. Przy takim odbiorze sporządzany jest odpowiedni protokół, w którym uwzględnia się wykryte wady, które wykonawca musi usunąć w określonym czasie. Jeżeli jakieś usterki zostaną wykryte już podczas użytkowania, to wciąż można je zgłosić i zwykle zostaną bez problemu naprawione w ramach rękojmi. W lokalach na rynku wtórnym ciężko jest dochodzić czegokolwiek od poprzedniego właściciela, a ze względu na to, iż są to starsze budynki - pojawiają się jednak problemy i to czasem bardzo poważne, dotyczące choćby instalacji.

Nowoczesne budownictwo

Ważnym aspektem jest to, że współczesne budownictwo różni się znacząco od tego sprzed lat. Mowa tu nie tylko o trendach dotyczących aranżacji wnętrz, ale i wykorzystywanych technologii. Obecnie inwestorzy korzystają w dużej mierze z przyjaznych środowisku materiałów i rozwiązań energooszczędnych, co przekłada się potem na niższe koszty eksploatacyjne. Nowo wstawione okna czy drzwi na pewno będą też szczelniejsze niż takie wieloletnie, lepiej trzymając ciepło i pozwalając uniknąć wyższych rachunków za ogrzewanie. Niebagatelne znacznie ma stan całego budynku, w tym części wspólnych. Przy inwestycjach deweloperskich nie trzeba się obawiać, że potrzebny będzie gruntowny remont, którego kosztami zostaliby obarczeni lokatorzy.

Udogodnienia

Poza kwestiami estetycznymi, deweloperzy kładą też nacisk na funkcjonalność obiektów i oferują przydatne udogodnienia. W nowoczesnych budynkach nie trzeba się obawiać o sprawną windę. Te w starszych blokach często ulegają usterkom lub w najgorszym przypadku w ogóle nie zostały zainstalowane i pozostaje jedynie wyczerpujące wchodzenie po schodach. Coraz częściej standardem są parkingi czy garaże, a przy niektórych zabudowach nawet prywatne ogródki. Deweloperzy dbają również o części wspólne, zarówno wewnątrz budynków, jak i w najbliższym otoczeniu.

Szansa na rabaty i negocjację ceny

Z uwagi na dużą konkurencję na rynku pierwotnym, deweloperzy często oferują jakieś promocje czy dodatki. Czasem rabat można też uzyskać choćby dzięki uczestnictwie w dniach otwartych danej firmy. Co ważne już na etapie zakupu samą cenę można również negocjować i wielokrotnie udaje się namówić drugą stronę do opuszczenia ceny. Teoretycznie na rynku wtórnym także można tak działać, lecz prywatni sprzedawcy są mniej chętni na stosowanie upustów niż inwestor sprzedający kilkadziesiąt lokali w ramach dużej inwestycji.

Potencjał inwestycyjny

Warto pamiętać o tym, że zakup mieszkania ma również charakter inwestycji, nawet jeżeli nie jesteś nastawiony na jego sprzedaż. Przy nabywaniu pierwszego czy drugiego lokum przeważnie ma się pewne ograniczenia finansowe i przede wszystkim bierze się pod uwagę bieżące potrzeby. Może się jednak okazać, że za kilka lat założysz lub powiększysz rodzinę i będziesz potrzebował czegoś o większym metrażu. Być może będzie cię też stać na lokal w lepszej lokalizacji czy o wyższym standardzie. Są to naturalne działania, nawet jeżeli nie kupuje się nieruchomości pod kątem inwestycyjnym. Zawsze warto zadać sobie pytanie czy za jakiś czas takie mieszkanie dalej będzie atrakcyjne dla potencjalnych nabywców. W kontekście lokali w starszych budynkach może to być problematyczne lub wymagać remontu. W przypadku nowych mieszkań, po kilku latach wciąż będą one w doskonałym stanie, podobnie jak cały obiekt, więc nie będzie żadnych kłopotów ze sprzedażą.

Zabytkowe budynki Szczecina
fot. pixabay.com

Lepiej zamawiać mieszkania w stanie deweloperskim w Szczecinie czy inwestycje pod klucz?

Wśród naszych ogłoszeń znajdziesz mieszkania w stanie deweloperskim w Szczecinie. Są one gotową bazą pod przygotowanie wymarzonego lokum. Możesz wtedy samemu zadbać o wszelkie detale wykończeniowe i stworzyć lokal, który będzie ci służył przez wiele lat. Alternatywą jest jednak dogadanie się z deweloperem odnośnie doprowadzenia inwestycji do stanu pod klucz, a więc mieszkania praktycznie gotowego do wprowadzenia się. Wtedy wystarczy już tylko wstawić meble i wyposażenie, po czym można cieszyć się własnymi czterema ścianami. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.

Co to znaczy, że lokal jest w stanie deweloperskim?

W kontekście nowych mieszkań mówi się o stanie deweloperskim. Sformułowanie to nie jest sprecyzowane żadną jasną definicją, więc przy podpisywaniu umowy z deweloperem zawsze trzeba się upewnić o jakim standardzie myśli wykonawca. Tak naprawdę każda firma deweloperska może interpretować taki stan na własny sposób, więc należy to zweryfikować. Zwyczajowo oznacza to jednak, że w lokalu będą już wstawione drzwi wejściowe, ściany będą otynkowane, a na podłodze zastaniesz betonowe wylewki. Gotowe powinny być też instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne i grzewcze. Oprócz tego w grę wchodzą przygotowane parapety wewnętrzne oraz ewentualnie płytki na balkonie. Kupując takie mieszkanie musisz się liczyć z tym, że konieczne będzie wstawienie drzwi między pokojami, malowanie ścian, wykończenie podłóg czy całkowite urządzenie łazienki.

Jakie są plusy takiego rozwiązania?

W praktyce większość osób sięgających po mieszkania od deweloperów, decyduje się na zakup lokalu w takim właśnie stanie. Przede wszystkim daje to pełną swobodę aranżacyjną. Możesz wybrać kolory czy materiały podłogowe według własnych upodobań czy zmienić w miarę możliwości układ niektórych pomieszczeń. Co ważne masz pełną kontrolę odnośnie jakości wszystkich materiałów wykończeniowych. Choć wymaga to oczywiście sporo pracy i planów logistycznych oraz opóźnia w praktyce czas wprowadzenia się do lokalu, to mieszkanie można dostosować w pełni do swoich potrzeb i wyobrażeń. Będzie to miało duże znaczenie, jeżeli wiążesz z danym lokum dłuższą przyszłość i chcesz tam mieszkać przez wiele lat.

Wykończenie przez dewelopera i kalkulacja kosztów

Choć wyjściowo deweloperzy oferują inwestycje przygotowane w taki sposób, to możesz również dogadać się odnośnie stworzenia mieszkania pod klucz. W takiej sytuacji wykonawca za dodatkową opłatą zobowiązuje się zająć pracami wykończeniowymi, co oznacza, iż jako nabywca musisz już jedynie wstawić meble, po czym możesz cieszyć się nowym mieszkaniem. Na pewno oznacza to oszczędność czasu i zamieszania związanego z wyborem materiałów, szukaniem ekipy wykończeniowej czy kontrolowaniem jej późniejszej pracy. Trzeba się jednak liczyć z tym, że to deweloper dokonuje wyceny, która jest zwykle nieco zawyżona. W większości przypadków dokończenie lokalu według własnych planów, okazuje się rozwiązaniem bardziej ekonomicznym. Dodatkową kwestią jest ograniczony wybór aranżacji. Decydując się na oddanie ostatniego etapu w ręce takiej firmy, otrzymuje się zwykle pewne podstawowy pakiety i szablony, na podstawie których można podjąć decyzję. Nie wybierzesz jednak wtedy wymarzonych płytek czy dokładnie takich materiałów jakie być może zaplanowałeś. W niektórych przypadkach może to być jednak także zaleta, jeżeli nie masz sprecyzowanej wizji takiego mieszkania lub po prostu nie czujesz się dobrze w działaniach aranżacyjnych.

Podpisanie umowy sprzedaży
fot. pixabay.com

Mieszkania deweloperskie na osiedlu Dąbie w dzielnicy Prawobrzeże. Czy lepiej wybrać inwestycje na Pomorzanach?

Jeżeli poszukujesz mieszkań deweloperskich w dzielnicy Prawobrzeże, to ciekawym wyborem będzie osiedle Dąbie. Poszukując w innych częściach miasta, możesz zwrócić uwagę na Pomorzany. To interesujące kierunki, choć o zupełnie innej charakterystyce. Wiele zależy tutaj od tego na jakie aspekty kładziesz nacisk przy wyborze mieszkania. Rzeczone lokalizacje znacząco różnią się choćby kwestiami komunikacyjnymi. Obie mają jednak swoje atuty, które przemawiają do wielu nabywców.

Inwestycje w dzielnicy Prawobrzeże

W kontekście mieszkań deweloperskich mankamentem Prawobrzeża jest fakt, że w tej dzielnicy podejmowanych jest jednak mniej takich działań. Z tego względu przy dokonywanych inwestycjach, lokale dość szybko znajdują nabywców. Dąbie mogą być tutaj dość interesującym kierunkiem, głównie z uwagi na historię tego obszaru. Obecnie jest to osiedle administracyjne Szczecina, lecz jeszcze do 1948 roku było traktowane jako oddzielne miasto. Znajduje się tam kilka efektownych zabytków. Między innymi Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, który posiada widoczną z daleka wieżę lub też dworek myśliwski, w którym obecnie znajduje się filia biblioteki publicznej. W tym rejonie można również znaleźć fragmenty dawnych murów miejskich. Pod względem atrakcyjności, z tej dzielnicy wyróżniają się jednak inne osiedla, takie jak Słoneczne czy Bukowe. Aktualnie deweloperzy przygotowują także inwestycje na bardziej oddalonym osiedlu Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce, choć są to już mocno peryferyjne rejony Szczecina. Niestety ofert w kontekście Prawobrzeża nie ma wiele i szybko znikają one z rynku, więc zachęcamy do przeglądania bazy WGN, w poszukiwaniu pojawiających się ogłoszeń.

Atuty osiedla Pomorzany

Zupełną alternatywą może być sięgnięcie po nowe mieszkania z drugiej strony Szczecina, a więc choćby w dzielnicy Zachód. Tu jednym z polecanych kierunków są Pomorzany. Są one położone niedaleko centrum, a dzięki temu dobrze skomunikowane. Osiedle ma też jednak spokojniejszy i bardziej kameralny charakter niż centralny rejon miasta. Jest to jeden z kierunków wartych rozważenia, a deweloperzy nastawiają się tu w dużej mierze na osoby młode oraz aktywne. Powstają tu zatem mniej typowe dla Szczecina inwestycje, a więc nieco wyższe, wielopiętrowe, choć nowoczesne bloki. Aktualnie posiadamy w WGN oferty na osiedlu sąsiadującym z Pomorzanami, a więc na Gumieńcach. To także dobry wybór, gdyż jest to rejon o bardzo podobnej charakterystyce. Oprócz tego w sprzedaży są też lokale deweloperskie w samym Śródmieściu. Mieszkania od deweloperów mają wiele zalet, choćby w porównaniu z tymi z rynku wtórnego. Są to lokale w nowych budynkach, dzięki czemu długo pozostaną w dobrym stanie technicznym. Zależnie od potrzeb możesz wybrać lokum w stanie deweloperskim i wykończyć je według własnego planu lub oddać także ten etap w ręce wykonawcy. Takie oferty pojawiają się w różnych rejonach Szczecina, lecz są dość szybko wykupywane, więc zachęcamy do uważnego przeglądania ogłoszeń na WGN!