Kawalerka do remontu w Szczecinie może być okazją do kupienia nieruchomości w niskiej cenie. Nabywając ją na własny użytek, można dostosować wnętrze do swoich potrzeb i poprawić funkcjonalność lokalu. Jeżeli ma to być inwestycja nastawiona na zarobek poprzez odsprzedanie lub wynajem lokum, koniecznie przeanalizuj kwestie lokalizacyjne i dobrze oszacuj koszty, jakie będą związane z potrzebnymi pracami. W poszukiwaniu takich mieszkań zachęcamy do przeglądania ofert pojawiających się na WGN.

Spis treści
Czy warto się na to zdecydować?
Możliwości aranżacyjne
Okazje cenowe
Na co zwracać uwagę?
Lokalizacja
Oszacowanie kosztów
Sposób na zarobek

Czy warto kupić kawalerkę do remontu w Szczecinie?

Kawalerka do remontu w Szczecinie zainteresuje osoby poszukujące jednopokojowych lokali, które chcą je dostosować w pełni do własnych potrzeb. Jeżeli bez względu na okoliczności planuje się przeprowadzać poważniejsze zmiany we wnętrzu, jest to lepsza opcja od kupienia lokum gotowego do zamieszkania, które i tak będzie się zmieniało. Jest to również szansa na znalezienie naprawdę atrakcyjnych ofert i zakupienie własnych czterech ścian po preferencyjnej cenie.

Możliwość zwiększenia funkcjonalności wnętrza

Wielu nabywców na rynku wtórnym nastawia się na to, żeby dopasować zakupione wnętrze do swojej wizji i potrzeb. W takiej sytuacji nie warto kupować odnowionego lokalu, jeżeli i tak będzie się chciało przeprowadzić tam jakieś prace, ponieważ będzie to zbyt kosztowne. Lepiej wybrać lokal do remontu, gdyż można go niemalże od początku do końca urządzić według swojej oceny. Co istotne często można operować ścianami działowymi czy choćby otworzyć kuchnię na salon, zupełnie zmieniając funkcjonalność wnętrza, co bywa niezwykle ważne w kontekście kawalerek. Jeżeli planujesz stworzenie kawalerki swoich marzeń, może to być dobra koncepcja.

Szansa znalezienia wyjątkowej okazji

Lokale do remontu wystawiane są do sprzedaży po obniżonych stawkach względem cen rynkowych. Często są to różnice sięgające nawet 20% względem wartości mieszkania w podobnej lokalizacji i o zbliżonym metrażu, lecz gotowego do wprowadzenia się. Oczywiście trzeba doliczyć koszty remontu, ale często okazuje się, że można na tym sporo zaoszczędzić, tymczasem samo wnętrze uda się jeszcze lepiej dopasować do swoich oczekiwań. Jest to optymalny wybór, gdy ogranicza Cię budżet, a nie chcesz rezygnować z upatrzonej lokalizacji czy wybierać mniejszej powierzchni mieszkalnej. Przy takich pracach można zaoszczędzić na wykorzystaniu innych materiałów czy zajmując się niektórymi zadaniami samemu. Do malowania często nie potrzeba specjalistów i można się tym zająć samemu, a do fachowców wystarczy się ograniczyć przy najtrudniejszych zadaniach, dotyczących choćby instalacji.

Czym się kierować, szukając kawalerki do remontu w Szczecinie pod kątem inwestycyjnym?

Kawalerka do remontu w Szczecinie stanowi szansę na udaną inwestycję. Warunkiem jest to, żeby była ona dobrze zlokalizowana, gdyż nabywcy szukający takich mieszkań to osoby aktywne, których nie interesuje raczej życie na przedmieściach. Z myślą o zarobku trzeba się mocno skupić na procesie kalkulowania kosztów potrzebnych prac, żeby ocenić, czy ustalona cena jest adekwatna i ewentualnie spróbować negocjować jej obniżenie. Zarabiać można tymczasem na odsprzedaży mieszkania, ale i jego wynajmie, co może być optymalnym wyborem w kontekście kawalerek, które mogą zainteresować na przykład studentów okolicznych uczelni.

Mężczyzna remontujący mieszkanie
fot.pixabay.com

Istota lokalizacji

Kawalerki to specyficzne lokale mieszkalne, o mocno ograniczonym metrażu. Niektórzy z założenia nie uznają ich za mieszkania o wystarczającej przestrzeni, choć w przypadku singli może być ona naprawdę wystarczająca. Kupując takie lokum inwestycyjnie, trzeba skupić się na tym, czego mogą oczekiwać osoby zainteresowane mieszkaniem w takich lokalach. Najczęściej są to młode osoby, regularnie podróżujące do centrum i spędzające sporo czasu w pracy oraz na spotkaniach w mieście. Kluczowym kryterium jest zatem lokalizacja. Mile widziane są mieszania jednopokojowe w centralnych rejonach miasta lub na innych atrakcyjnych mieszkalnie osiedlach, które są dobrze skomunikowane. Zwróć zatem uwagę, ile zajmie dojazd z danej lokalizacji oraz jak blisko znajdują się przystanki. To czynniki, które znacząco wpłyną na późniejsze zainteresowanie już odnowionego lokum. Niewielu singli chce się przeprowadzić na obrzeża i w słabo skomunikowane rejony miasta, więc kupienie tam kawalerki do wyremontowania, nawet w bardzo atrakcyjnej cenie, może się okazać niewypałem inwestycyjnym.

Optymalne kalkulowanie kosztów potrzebnych prac

Przy takich działaniach zawsze ważne jest wstępne oszacowanie kosztów remontu. Można się wtedy dowiedzieć, czy cena została należycie obniżona czy może warto ponegocjować jeszcze z właścicielem lub lepiej będzie w ogóle ominąć daną ofertę, gdyż nie przyniesie ona zysków. Kawalerki są specyficzne pod względem remontów, ponieważ to niewielka przestrzeń, więc zużywa się mniej materiałów wykończeniowych. Niestety taniej nie będzie z kolei przy samym wynagrodzeniu dla fachowców, a co więcej, często robocizna może być oszacowana nawet wyżej niż w dużym mieszkaniu, ponieważ kameralna przestrzeń może wymagać sprytnego podejścia i większych umiejętności specjalisty. Często rozsądnym rozwiązaniem będzie nawet poproszenie fachowca o wycenę remontu jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie, żeby upewnić się, czy na pewno będzie to opłacalne. Można także przedstawić różne podejście do remontu, zależnie od tego, jaki ma być efekt i dla kogo będzie dedykowana kawalerka. Niektórzy przeprowadzają standardowe prace, inni stawiają na ekonomiczne nastawienie, ale wnętrze możesz odnowić z wykorzystaniem materiałów z wyższej półki, jeżeli zamierzasz je przerobić na mikro-apartament.

Zarobek na odsprzedaży czy wynajmie?

Na mieszkaniach do remontu można zarabiać na dwa sposoby. Pierwszym jest popularny flipping, czyli szukanie rynkowych okazji, szybkie odnowienie wnętrz i sprzedaż lokalu z zyskiem. Wielu inwestorów chętnie korzysta jednak z takich nieruchomości pod kątem dalszego wynajmu. Inwestycja zwraca się wolniej, ale docelowo może przynieść większy zarobek, a do tego osiąga się potem regularne, comiesięczne wpływy. Zależnie od podejścia można inaczej rozpatrywać same remonty. Przy odsprzedaży zwykle najlepiej jest ograniczyć się do napraw kluczowych elementów, czyli instalacji, ścian i podłóg. Nie warto angażować się natomiast w same prace dekoratorskie, gdyż nowi właściciele i tak urządzą wnętrze po swojemu. Przy inwestycjach pod wynajem wygląda to inaczej, ponieważ trzeba doprowadzić kawalerki do stanu gotowego do zamieszkania, włącznie z urządzeniem pokoi. W Szczecinie zarabianie na udostępnianiu takich mieszkań jest dość popularne, gdyż w mieście funkcjonuje wielu studentów, którzy będą zainteresowani wynajęciem tego typu lokali. Szukając kawalerek do remontu w Szczecinie, można natrafić na interesujące okazje. Niektórzy kupują je na późniejszy własny użytek, ale na takie lokale często decydują się również inwestorzy nastawieni na zarobek. W przypadku jednopokojowych mieszkań trzeba zwrócić szczególną uwagę na lokalizację i podstawą jest oczywiście dobra kalkulacja kosztów remontu, żeby cała operacja była opłacalna. Zachęcamy do zapoznania się z ofertami takich mieszkań w bazie WGN.