Pilnie sprzedam mieszkanie w Szczecinie! Jak postępować w takiej sytuacji? Na pewno należy zapoznać się z sytuacją rynkową i stawkami, które ustalają inni sprzedający. Przeszacowanie ceny jest jednym z najczęstszych błędów, który prowadzi z kolei do bardzo długiego oczekiwania na kupca, a czasem braku odzewu, do momentu obniżenia szacowanej wartości. Chcąc szybko doprowadzić do transakcji nie opłaca się przeprowadzać większych remontów. Warto natomiast dobrze przygotować ogłoszenie i sam lokal.

Spis treści
Od czego zacząć, żeby szybko doprowadzić do sprzedaży?
Jak lokalizacja wpływa na stawki?
O co jeszcze zadbać szykując się do sprzedaży?
Ogłoszenie
Przygotowania do prezentacji

Pilnie sprzedam mieszkanie w Szczecinie. Jakie powinny być pierwsze kroki?

Przy pilnej sprzedaży mieszkania w Szczecinie na wstępie dobrze jest zapoznać się nieco z lokalnym rynkiem nieruchomości. Da to pogląd na liczbę ofert czy obowiązujące stawki, które oczywiście można weryfikować i w innych źródłach. Jeżeli lokal nie jest w najlepszym stanie to można go odświeżyć, lecz jest to czasochłonne, więc często lepiej jest zejść nieco z ceny i oddać lokum wymagające remontu. Kwestia rzetelnej wyceny jest naprawdę istotna. Zawyżanie stawek prowadzi do tego, że nabywcy unikają danego ogłoszenia i zniechęcają się do sprzedającego, przez co oferta może nie spotkać się z poważną odpowiedzią przez długie miesiące.

Poznaj sytuację na rynku

Dość powszechnym błędem jest brak sprawdzenia rynku przed przystąpieniem do procesu sprzedaży. Analiza może być mniej lub bardziej pogłębiona, ale na pewno warto wyrobić sobie chociaż ogólne pojęcie o tym ile i jakich mieszkań jest dostępnych. Dodatkowo zwróć uwagę na ceny i choć nie muszą być one od razu bezpośrednim wyznacznikiem, to będą stanowić pewien punkt odniesienia. Oczywiście cenne będzie zweryfikowanie i innych danych, odnośnie tego jakie są ceny transakcyjne oraz ofertowe w mieście. Rozpatrując swoje mieszkanie w kontekście sytuacji na rynku, będziesz mieć pierwszy sygnał czy dana oferta może być atrakcyjna, czy wyróżni się na tle innych i jakie możesz mieć żądania, chcąc doprowadzić do szybkiej transakcji.

Czy wykonywać jakieś remonty?

Znaczna część lokali sprzedawanych na rynku wtórnym ma już swoje lata, więc same budynki, jak i mieszkania często wymagają pewnego odświeżenia lub nawet poważniejszych działań. W przypadku pilnej sprzedaży raczej nie ma czasu na gruntowny remont, gdyż jest to czasochłonne. Warto rozważyć ewentualnie drobniejsze prace, które mogą zająć kilka dni i nie pochłoną dużo gotówki, a mogą wymiernie podnieść walory estetyczne lokalu. Należy mieć na uwadze, że dużo inwestorów szuka właśnie mieszkań do remontu, więc zwykle nie opłaca się robić żadnych rewolucji samemu, tym bardziej, gdy liczy się czas.

Podpisanie umowy kupna
fot. pixabay.com

Nie przeszacuj oferty

Największym problemem, który sprawia, że sprzedający potrafią czekać na kupców i kilkanaście miesięcy czy parę lat, jest to, że wiele osób nie potrafi dobrze oraz realnie oszacować wartości lokalu. Rzecz jasna najprościej będzie poprosić o wycenę rzeczoznawcę, lecz nie wszyscy się na to decydują. Stawki można ustalać i po analizie rynku oraz ofert za podobne lokale mieszkalne. Na pewno nie warto wybijać się jednak za bardzo ponad średnią, o ile nie chodzi oczywiście o jakiś luksusowy apartament o podwyższonym standardzie. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste, gdyż właściciele są często sentymentalnie przywiązani do mieszkania, przez co zawyżają jego cenę i nie są skłonni do negocjacji. Nierealne oczekiwania od razu zniechęcają nabywców, przez co można się potem wplątać w spory kłopot i długie lata szukania chętnego na kupno nieruchomości.

Sprzedam mieszkanie na Nowym Mieście, Śródmieściu, a może w Centrum w Szczecinie? Jak lokalizacja wpływa na cenę?

Sprzedam mieszkanie na Nowym Mieście, Śródmieściu lub w Centrum w Szczecinie. Które z nich będzie najdroższe? Lokalizacja na pewno odgrywa niebagatelne znaczenie w kontekście ceny i centralne rejony miast wiążą się zwykle z najwyższymi stawkami. Wiele zależy od atrakcyjności danego osiedla. Poza samym położeniem w konkretnej części Szczecina, liczy się to jak prezentuje się najbliższe otoczenie, infrastruktura handlowo-usługowa czy komunikacja w danym rejonie.

Istotny czynnik

Lokalizacja jest bezsprzecznie jednym z kluczowym aspektów na rynku nieruchomości, w tym mieszkań. Stawki rosną bliżej centrum miasta lub ewentualnie na nieco oddalonych osiedlach, lecz atrakcyjnych z innych względów. W kontekście Centrum czy Śródmieścia na pewno nie zabraknie chętnych na kupno, a cena za metr kwadratowy będzie wysoka. Podobnie wygląda to na sąsiednich osiedlach, w tym na Nowym Mieście.

Inne kwestie lokalizacyjne

Warto pamiętać, że na lokalizację patrzy się nie tylko bezpośrednio, ale i przez inne aspekty związane z położeniem. Istotna jest zatem dobra komunikacja z centrum, rozwinięte zaplecze handlowo-usługowe, restauracje czy punkty rozrywkowe w okolicy. Nabywcy spojrzą też na bliskość przychodni, a w przypadku rodzin z dziećmi i przedszkoli czy szkół. Ważna będzie również dostępność do terenów zielonych i rekreacyjnych. Duże grono kupujących chętnie wybiera osiedla nieco na uboczu, ale zielone, z dobrą infrastrukturą i dość korzystnymi połączeniami komunikacyjnymi - popyt na lokale w takich miejscach jest zatem większy, co winduje i same ceny.

Sprzedam mieszkanie na Pogodnie w Szczecinie. O co zadbać?

Chcąc sprzedać mieszkanie na Pogodnie w Szczecinie, musisz zadbać o dobre ogłoszenie i wypromować je w popularnym serwisie, takim jak WGN. Trafi ono wtedy do szerokiego grona odbiorców. Konkretne informacje czy atrakcyjne zdjęcia zachęcą z kolei przeglądających do zainteresowania się daną ofertą. Nie mniej ważne będą kroki podejmowane w samym lokalu, żeby przygotować go do oglądania przez interesantów. Prezentacje są kulminacyjnym punktem przed decyzją o finalizacji transakcji, więc warto zastosować się do pewnych zasad, które zachęcą oglądających.

Pamiętaj o dobrym ogłoszeniu

Oczywistym jest, że potencjalny nabywca zdecydowanie bardziej zainteresuje się konkretnym ogłoszeniem, dostarczającym wielu informacji niż takim zdawkowym, a w najgorszym przypadku pozbawionym dokumentacji zdjęciowej. Wykonanie fotografii będzie zatem bardzo ważne i dobrze, żeby takich zdjęć było sporo i prezentowały one każde z dostępnych w lokalu pomieszczeń. Koniecznie rób je za dnia i w posprzątanym mieszkaniu, żeby korzystnie się prezentowało. W samym opisie warto przedstawić wszelkie atuty nieruchomości, lecz nie mijając się z rzeczywistością, gdyż wszelkie zakłamania i tak wyjdą na jaw przy prezentacji. Poza charakterystyką samego lokum już w opisie dobrze jest wspomnieć o najbliższej okolicy i odległościach do pobliskich sklepów czy szkół. Wreszcie po przygotowaniu ogłoszenia musisz zadbać o jego publikację w serwisie o dobrej renomie i sięgającym do dużego grona odbiorców, co zwiększy szanse na znalezienie kupców. Polecamy tutaj wybranie usług Wielkiej Giełdy Nieruchomości.

Przygotowanie lokalu

Osoby zainteresowane ogłoszeniem umówią się na prezentację mieszkania i jest to bardzo ważny etap, gdyż to on może przesądzić o przekonaniu nabywcy. Warto zadbać o przestrzeganie paru prostych zasad, dzięki którym lokal będzie się wydawał atrakcyjniejszy. Już na wstępie być może opłaca się odmalować ściany, jeżeli są one bardzo zaniedbane - to proste i szybkie działanie, a daje duży efekt. Wybierz przy tym raczej neutralne barwy, gdyż zbyt krzykliwe mogą nie przypaść do gustu ogółowi potencjalnych klientów. Koniecznie trzeba też rozjaśnić lokal, zatem pozbądź się wszelkich grubych czy ciemnych zasłon. W kontekście samego wyposażenia dobrze jest usunąć nadmiar mebli, żeby wnętrze było przestronne. Ważnym aspektem jest schowanie z pola widzenia rzeczy osobistych, co ułatwi oglądającym wyobrażenie sobie ich własnego życia w takim lokum. Ewentualnymi korzystnymi akcentami mogą być kwiaty czy świeczki. Wreszcie trzeba zadbać o całkowity porządek zarówno w czasie robienia zdjęć, jak i dokonywania późniejszych prezentacji dla oglądających. Nikogo nie przekona mieszkanie, w którym potencjalni nabywcy zobaczą widoczny gołym okiem brud czy niepozmywane naczynia. Sprzedaż mieszkania nie musi być bardzo długim procesem, jeżeli podejdziesz do niego z należytą starannością. Już bazowo łatwiej znaleźć będzie kupca na lepiej zlokalizowany lokal, więc warto uwypuklać atuty dotyczące położenia. Podejdź rozsądnie do wyceny, nie zawyżając ceny ofertowej, gdyż przez to nabywcy będą od razu omijać taką propozycję. Przygotuj samo mieszkanie do zdjęć oraz późniejszej prezentacji i zadbaj o kompletne ogłoszenie, które możesz wypromować z WGN.