Ile kosztuje mieszkanie w Szczecinie? To zależy od dzielnicy oraz szeregu innych czynników. Rzecz jasna więcej oczekuje się zwykle za nowy lokal, niż taki ze starszego budownictwa. Ceny w mieście nie są wygórowane, lecz za dobrze zlokalizowane, sporej wielkości lokum, trzeba jednak zapłacić kilkaset tysięcy złotych. Większość nabywców interesuje się ofertami z lewobrzeżnej części Szczecina, choć w przypadku dzielnicy Prawobrzeże można natrafić na bardzo atrakcyjne okazje.

Spis treści
Jak wygląda sytuacja na rynku pierwotnym i wtórnym?
Co wpływa na koszt jednego metra kwadratowego?
Ile płaci się w konkretnych dzielnicach?
Śródmieście
Prawobrzeże
Zachód i Północ

Ile kosztuje nowe mieszkanie w Szczecinie, a ile takie z rynku wtórnego?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje nowe mieszkanie w Szczecinie, w porównaniu do takiego z rynku wtórnego. Oba rozwiązania mają swoje atuty, które przemawiają do poszczególnych nabywców. Faktem jest, że nieruchomości z drugiej ręki powinny być co do zasady tańsze za m2 i w tym mieście znajduje to potwierdzenie w realiach. Dzieje się tak mimo mało typowej w naszym kraju sytuacji, w której oferty starszych mieszkań zdecydowanie przewyższają liczbowo te proponowane przez deweloperów.

Atuty poszczególnych rynków

Zakup nieruchomości to ważna decyzja, zwykle rzutująca na wiele lat życia. Jednym z podstawowych pytań przed dokonaniem jakiejkolwiek transakcji, jest to czy postawić na rynek pierwotny, czy jednak wtórny. Lokale od deweloperów mają oczywiście ogromny atut samej nowości. Zwykle wykorzystano w nich zatem współczesne technologie budownicze, a lokum będzie potem tańsze w utrzymaniu, z uwagi na niższe koszty eksploatacyjne związane między innymi z ogrzewaniem. To także rozwiązanie dla osób, które lubią zajmować się kwestiami aranżacyjnymi i chcą stworzyć lokum o którym zawsze marzyli. Takie mieszkania kupuje się zwykle w stanie deweloperskim, czyli samemu zajmujesz się sprawami wykończeniowymi. W pełni decydujesz zatem o tym jak będzie urządzone mieszkanie. Oczywiście można pokusić się o zmiany w lokum kupionym na rynku wtórnym, lecz trudno rujnować gotowy lokal i przygotowywać go od nowa. W takiej sytuacji lepiej kupić już nieruchomość w stanie do remontu. Plusem starszych mieszkań jest to, że są one gotowe do użytkowania, czyli można się do nich wprowadzić w zasadzie od razu po zakupie. Kolejnym atutem są wreszcie niższe ceny na tym rynku.

Gdzie panują wyższe stawki?

Nowe mieszkania są droższe niż te z rynku wtórnego, zwłaszcza, że zwykle nabywca musi jeszcze skalkulować koszty prac wykończeniowych. Dodatkowo kupując "z drugiej ręki" łatwiej o negocjacje ceny i stawki transakcyjne są niższe od tych ofertowych. Różnica między samym segmentem pierwotnym i wtórnym to zwykle około kilkaset złotych na metrze kwadratowym. Według oficjalnych danych NBP, w pierwszym kwartale 2020 roku cena ofertowa za nowe mieszkanie to 6642 zł/m2, a w kategorii wtórnej mowa o 6159 zł/m2.

Jakie są proporcje jeżeli chodzi o liczbę ofert?

W wielu miastach wybór rynku determinuje również liczba pojawiających się w konkretnym segmencie ofert. W ostatnich latach w większości dużych aglomeracji przeważają ogłoszenia deweloperskie. Szczecin jest pod tym względem wyjątkowy, gdyż tutaj jest odwrotnie. W tej chwili Wielka Giełda Nieruchomości ma do zaoferowania w stolicy województwa zachodniopomorskiego blisko trzy razy więcej mieszkań od dotychczasowych właścicieli, niż tych, które trafią do sprzedaży po raz pierwszy i są to dość standardowe proporcje dla tych okolic.

Kluczyki do nowego mieszkania
fot. pixabay.com

Od czego zależy to ile kosztuje metr kwadratowy (m2) mieszkania w Szczecinie?

To, ile będzie kosztował metr kwadratowy (m2) mieszkania w Szczecinie, jest mocno uzależnione od lokalizacji. Ta zawsze pozostaje zresztą w zasadzie kluczowym aspektem jeżeli chodzi o nieruchomości. Oczekiwania sprzedawcy mogą być też na pewno różne zależnie od tego o jakim budynku mowa i jaki będzie stan samego lokum. Więcej zapłacisz za gotowy do użytku apartament w nowym budynku czy wyremontowanej kamienicy, a zdecydowanie mniej za lokal w starszym budownictwie, który oferuje niższy standard, a tym bardziej jeżeli wymaga on remontu. Wreszcie niebagatelne znaczenie ma sam metraż. Bazowa zasada jest w tym przypadku taka, że im większą powierzchnię ma mieszkanie, tym stawka za m2 spada.

Lokalizacja

Standardowo największy wpływ na cenę nieruchomości ma lokalizacja. Jest ona rozpatrywana pod różnym kątem. Na pewno ważna jest atrakcyjność bezpośredniego i nieco dalszego otoczenia budynku mieszkalnego oraz lokalna infrastruktura, w tym dostęp do sklepów, placówek medycznych czy oświatowych. Dla wielu osób liczą się obiekty kulturalne i gastronomiczne w okolicy. Do tego ważne mogą być tereny zielone, a dla rodzin z dziećmi udogodnienia dla maluchów, w tym place zabaw. Jednym z głównych aspektów jest natomiast to jak skomunikowane jest dane miejsce z resztą miasta, a zwłaszcza z jego centrum. Tutaj uwidacznia się to dlaczego wielu nabywców omija Prawobrzeże i wybiera lewobrzeżną część Szczecina.

Rodzaj budownictwa i stan lokalu

Sam rodzaj budownictwa ma wpływ nie tylko na estetykę, ale i choćby późniejsze koszty eksploatacyjne, związane z utrzymaniem nie tylko mieszkania, ale i całego budynku. Zwykle najlepiej wypadają zatem nowe projekty, choć bardzo cenione są także odnowione kamienice. Gorzej wypadają te bardziej zaniedbane oraz klasyczne bloki z płyty. Nie są one zwykle zbyt efektowne, a lokatorzy muszą się liczyć z częstymi naprawami i związanymi z tym wydatkami. Z drugiej strony przy samej transakcji, cena za m2 będzie w takim przypadku niższa. Nabywcy zwykle oceniają zarówno stan lokalu mieszkalnego, jak i całego budynku. W starszym budownictwie dobrze jeżeli oba te elementy są odnowione, gdyż nawet najlepszy remont mieszkania może się zdać na nic przy nieodrestaurowanej kamienicy, która i tak będzie obarczona usterkami.

Stawki niższe wraz z większym metrażem

Co do zasady cena za m2 spada wraz z większą powierzchnią. Można to rozpatrywać dwojako. Po pierwsze właściciele czy deweloperzy sprzedający kawalerki i inne niewielkie mieszkania, chcą na nich zarobić, więc dyktują wyższe stawki. Działa to też jednak w drugą stronę - pozostając przy cenach dobrych dla kawalerek, zwykle trudno znaleźć kupca na wieloosobowe lokum o powierzchni ponad 100 m2, gdyż jego całościowy koszt byłby wtedy astronomiczny.

Ile kosztuje mieszkanie w poszczególnych dzielnicach Szczecina?

Ile kosztuje mieszkanie w Śródmieściu w Szczecinie? To trudne pytanie, gdyż oferta jest niezwykle zróżnicowana, a stawki potrafią być wręcz skrajne i różnić się nawet dwukrotnie. Nieco jaśniej wygląda to w kontekście Prawobrzeża, gdzie poza wyjątkami, ceny są atrakcyjne i uznawane za niższe niż w innych częściach miasta. Sytuacja jest dość ciekawa w dzielnicach Zachód i Północ, gdzie średnie stawki są obecnie trochę wyższe. Z drugiej strony panuje tu znacznie mniejsza rozbieżność cenowa niż w Śródmieściu, a lokale w tych okolicach cieszą się dużą popularnością.

Zróżnicowane Śródmieście

Obszar Śródmieścia jest dość specyficzny, gdyż znajdziesz tu oferty ze stawką nawet poniżej 4000 zł/m2, ale i takie, gdzie wyniesie ona 10 000 zł/m2. Na takie rozbieżności ma wpływ kilka czynników. Na pewno widoczne jest duże zróżnicowanie ofertowe - zarówno w kontekście liczby pokoi, metrażu, jak i standardu lokali. Najniższe stawki dotyczą zwykle mieszkań w starszych kamienicach, które nie gwarantują może bardzo komfortowych warunków, ale są świetnie zlokalizowane. Co ciekawe wiele z nich to lokale kilkupokojowe, o bardzo dużej powierzchni. W okolicach centrum nie brakuje jednak także mieszkań o podwyższonym standardzie, a wręcz statusie apartamentów. Tutaj ceny rzecz jasna są znacząco wyższe. Dużo trzeba zapłacić również za lokum na Starym Mieście.

Prawobrzeże z ograniczoną liczbą ofert

Prawobrzeże ma zwykle do zaoferowania korzystne ceny, lecz widoczna jest niewielka liczba ofert, przez co te pojawiające się na rynku, dość szybko też z niego znikają. Zdarzają się tygodnie, gdy wręcz trudno dostrzec jakąś propozycję z tych okolic. Aktualnie mamy jednak w bazie ogłoszenia dotyczące kilku mieszkań z najpopularniejszych osiedli tej dzielnicy, takich jak Słoneczne czy Majowe. Za mieszkanie z dwoma lub trzema pokojami, o wielkości 50-60 m2, trzeba w tych okolicach zapłacić do 350 000 złotych.

Jak wygląda sytuacja w dzielnicach Zachód i Północ?

Nie jest tajemnicą, że w Szczecinie większą popularnością cieszą się mieszkania w lewobrzeżnych dzielnicach. Poza Śródmieściem jest to zatem Zachód oraz Północ. Kupujący patrzą na nie z dużym zaciekawieniem i nie brakuje ofert z tych rejonów, zarówno w kontekście rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Co ciekawe na podstawie ogłoszeń dostępnych obecnie w WGN można szacować, że średnia cena za m2 jest tam aktualnie trochę wyższa niż średnie stawki w dwóch pozostałych dzielnicach. Dominują tu natomiast najpopularniejsze mieszkania 2- i 3-pokojowe, w większości o standardowych powierzchniach 50-80 m2, czyli tych najchętniej wybieranych przez nabywców. Pełne ceny mieszkań pozostają zatem atrakcyjne względem warunków, jakie gwarantują tutejsze osiedla. Na Zachodzie polecane są choćby takie jak Gumieńce, Pogodno czy Pomorzany, a na Północy pojawiają się korzystne oferty z takich miejsc jak Niebuszewo, Warszewo czy Stołczyn. Koszt mieszkań w Szczecinie jest uzależniony przede wszystkim od lokalizacji oraz rodzaju budownictwa. Stawki na rynku wtórnym są przy tym niższe niż w segmencie pierwotnym i pojawia się tam więcej ofert. Osoby zainteresowane lokalami mieszkalnymi w tym mieście, zachęcamy do skorzystania z bazy WGN!