Mieszkania na sprzedaż na Prawobrzeżu w Szczecinie można znaleźć przede wszystkim na rynku wtórnym, choć zaczynają się pojawiać i oferty z segmentu pierwotnego. Większość z nich to lokale większe niż kawalerki, ponieważ niekoniecznie jest to idealne miejsce dla studiujących i pracujących singli. Świetnie odnajdą się tu jednak rodziny, które mogą poszukać nawet lokum z ogródkiem. Opłacalne mogą być inwestycje w nieruchomości do odnowienia, pod warunkiem dobrej lokalizacji i korzystnej oferty.

Spis treści
Co z nowymi lokalami w tej okolicy?
Przewaga ofert wtórnych
Jak wygląda sytuacja z małymi mieszkaniami?
A może lokal z własnym kawałkiem zielonego terenu?
Czy decydować się na nieruchomość do odnowienia?

Mieszkania deweloperskie na sprzedaż na Prawobrzeżu w Szczecinie. Czy można tu znaleźć kawalerki?

Patrząc na rynek mieszkaniowy na Prawobrzeżu w Szczecinie, widać wyraźną przewagę ofert od dotychczasowych właścicieli, a mniej mieszkań deweloperskich. Wynika to w pewnym stopniu z tego, że inwestorzy dopiero otwierają się na tę dzielnicę, więcej inwestując jednak na osiedlach położonych po drugiej stronie miasta. Problemem będzie też raczej znalezienie kawalerki, ponieważ to okolica w której osiedlają się przede wszystkim pary szukające spokoju lub myślące pomału o dzieciach, jak i rodziny. Ewentualne oferty tego typu mogą dotyczyć osiedli przylegających do Śródmieścia.

Przewaga segmentu wtórnego

Szczecin jest specyficzny pod względem rynku mieszkaniowego, gdyż w przeciwieństwie do wielu innych miast w Polsce, w tym wyraźnie więcej ofert pojawia się w kategorii wtórnej. Pomału ulega to zmianie, gdyż inwestycji deweloperskich jest coraz więcej, choć niekoniecznie aż w takim stopniu na Prawobrzeżu. Inwestorzy bardziej skupiają się jednak na Centrum, Gumieńcach czy Pomorzanach, a w tej dzielnicy nowe bloki można znaleźć głównie na osiedlach bardziej zbliżonych do Śródmieścia. Dość szybko znajdują się także kupcy na te lokale, przez ich niewielką podaż, zatem na Prawobrzeżu łatwiej jednak znaleźć coś z segmentu wtórnego. Można jednak próbować i na rynku pierwotnym, szczególnie na osiedlu Dąbie, gdzie mamy choćby teraz kilka propozycji z zakresu nowych mieszkań.

Co z kawalerkami?

Kawalerki są domeną osób młodych i aktywnych, które w większości wybierają jednak życie bliżej centrum miasta. Tam mają dostęp do uczelni, biur czy po prostu atrakcji rozrywkowych i punktów gastronomicznych. W większej części Prawobrzeża panuje jednak spokojniejsza atmosfera, a do tego sama komunikacja nie jest tu aż tak rozwinięta. Okolica ta lepiej sprawdza się zatem dla rodzin z dziećmi oraz osób poszukujących ciszy. Kawalerki pojawiają się prędzej blisko granicy ze Śródmieściem. Aktualnie w bazie mamy propozycję jednej kawalerki na Prawobrzeżu i znajduje się ona właśnie na osiedlu Podjuchy, a więc mimo wszystko bliżej centrum. W kontekście nowych lokali w tej dzielnicy, deweloperzy preferują stawianie na większe mieszkania, przynajmniej 2- lub 3-pokojowe.

Klucz do mieszkania deweloperskiego
fot. pixabay.com

Czy warto kupić mieszkanie z ogródkiem na Prawobrzeżu w Szczecinie?

Mieszkanie z ogródkiem na Prawobrzeżu w Szczecinie nie jest tak łatwe do znalezienia, jak w przypadku osiedli takich jak Gumieńce czy Pogodno. Deweloperzy rzadko podejmują się takich inwestycji, a własny teren można uzyskać raczej w ofertach z drugiej ręki i to od osób sprzedających lokale wydzielone w dawnych budynkach jedno- lub wielorodzinnych. Rekompensatą może być za to powszechna zieleń spotykana w tej dzielnicy. Z tego względu znaczna część nabywców nie szuka nawet lokum z własnym ogrodem, ciesząc się ogólnodostępnym, naturalnym środowiskiem w tej części miasta.

Dostępność ofert

Szczecin należy do tych miast, gdzie można znaleźć mieszkania z ogródkami. W miejscach takich jak Gumieńce czy Pogodno powstają one nawet przy nowych inwestycjach, gdzie deweloperzy wydzielają kawałek terenu przynależący do lokali znajdujących się na parterze. Na Prawobrzeżu nie widać jeszcze aż takiego trendu, choć ogródki można znaleźć przy domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach, które wydzielono właśnie w budynkach uznawanych kiedyś za wielorodzinne, a później przerobionych na parę oddzielnych lokali mieszkalnych.

Dużo zieleni

Choć znalezienie lokum z ogródkiem w tej okolicy może nie być proste, to dla wielu nabywców nie ma to aż takiego znaczenia, ze względu na powszechnie spotykaną tu roślinność. Niemal na każdym z osiedli można znaleźć dużo terenów zielonych, a zagłębiając się dalej w dzielnicę napotkasz już lasy o dużej powierzchni. W praktyce własny ogród nie jest zatem aż tak niezbędny, gdyż w przeciągu paru minut i tak można się przenieść z wnętrza bloku na łono natury. Ten aspekt doceniają szczególnie osoby aktywne, ale i rodziny z dziećmi, gdyż dorośli nie mają problemów ze znalezieniem sprzyjających miejsc na spacery z najmłodszymi.

Czy inwestować w mieszkanie do remontu na Prawobrzeżu w Szczecinie?

Na Prawobrzeżu w Szczecinie można znaleźć mieszkanie do remontu, choć przy takich inwestycjach trzeba bardzo uważać. Lepiej rozpatrywać w tym przypadku najatrakcyjniejsze lokalizacje w tej dzielnicy, takie jak osiedla Bukowe-Klęskowo, Słoneczne czy Majowe. Popyt na lokale mieszkalne w tych okolicach jest duży, więc łatwiej będzie potem znaleźć kupca. Oczywiście bazą jest wybranie oferty, w której sprzedający na tyle opuścił cenę, że na nieruchomości uda się zarobić, mimo kosztów potrzebnych prac.

Przy dobrej lokalizacji

Do ewentualnych inwestycji w mieszkania do remontu w tej dzielnicy w celach odnowienia lokalu i jego późniejszej sprzedaży z zyskiem, trzeba podchodzić bardzo ostrożnie. Wynika to z faktu, że popyt na mieszkania w tej części Szczecina nie jest jeszcze aż tak duży, więc znalezienie kupca nie musi być wcale tak proste, szczególnie gdy mowa o okolicach bardziej peryferyjnych. Z myślą o takich działaniach warto się zatem skupić na najbardziej obleganych osiedlach Prawobrzeża. Może to być Bukowe-Klęskowo, choć liczba ofert z tego rejonu jest mocno ograniczona. Łatwiej będzie znaleźć coś z sąsiednich fragmentów miasta, a więc osiedli Słoneczne lub Majowe. Zapotrzebowanie na lokum w tym obszarze jest duże, więc z pewnością uda się znaleźć chętnego na zakup mieszkania i to raczej w niedługim czasie.

Na odpowiednich warunkach

Przy takich transakcjach zawczasu trzeba dokonać dobrej kalkulacji. Wyjątkiem są sytuacje, gdy kupujesz takie lokum dla siebie i chcesz je po prostu dostosować do swoich potrzeb, nie patrząc aż tak bardzo na koszty. Z myślą o zarobku trzeba jednak szukać ofert, w których cena będzie wyraźnie opuszczona względem porównywalnych mieszkań w stanie gotowym do zamieszkania. Już podczas oglądania lokum najlepiej zrobić wstępny kosztorys potrzebnych prac, co da odpowiedź czy jest szansa na godziwy zarobek. Pamiętaj również, że cena z ogłoszeń podlega negocjacjom, więc zwykle sama stawka transakcyjna będzie nieco niższa od tej początkowej. Na Prawobrzeżu osoby poszukujące mieszkań przyciągają przede wszystkim osiedla takie jak Bukowe, Słoneczne czy Majowe, którym bliżej do Śródmieścia i które pozostają z nim lepiej skomunikowane. Poprawia się też sytuacja na Dąbiu, gdzie dokonywane są nowe inwestycje. Jeżeli jesteś zainteresowany lokum w tej okolicy, to zachęcamy do skorzystania z ofert z WGN.