Mieszkania w Szczecinie na sprzedaż nie tracą na popularności. Stolica województwa zachodniopomorskiego przyciąga dostępem do Odry, jeziora Dąbie a także niewielkiej odległości od morza. Ponadto Szczecin położony jest przy granicy polsko-niemieckiej, co czyni to miasto wyjątkowo atrakcyjne także pod kątem handlowo-biznesowym. Deweloperzy dostrzegają potencjał tego miejsca. Nie dziwi więc fakt, że stale przybywa mieszkań w Szczecinie na sprzedaż.

Spis treści
Szczecińskie M. szybko schodzą z rynku
Rośnie oferta deweloperów
Lokale używane też w cenie
Czego mogą oczekiwać kupujący?
Ceny za nowe lokale mieszkalne
Ceny za używane lokale mieszkalne
Co czeka mieszkaniówkę w 2022 roku?

Mieszkania w Szczecinie na sprzedaż szybko znajdują nabywców

Mieszkania na sprzedaż w Szczecinie stale zwiększają swoją atrakcyjność w oczach kupujących. Mieszkania w Szczecinie cieszyły się dużą popularnością nawet w okresie lockdownu, który został wprowadzony na terenie całego kraju na początku pandemii koronawirusa. Nawet w tym trudnym czasie dla całego rynku nieruchomości, stolica województwa zachodniopomorskiego przyciągała kupujących swoimi licznymi walorami. Miasto może poszczycić się szerokim wachlarzem ofert zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Dzięki dużemu zainteresowaniu ze strony kupujących, deweloperzy czują się zachęceni do realizacji kolejnych projektów inwestycyjnych. Wykupują oni dostępne grunty pod inwestycje mieszkaniowe i realizują nowe projekty. Dzięki temu podaż na lokalnym rynku utrzymuje się na wystarczającym poziomie.

Rynek pierwotny coraz bogatszy

Realizowane obecnie, nowe projekty mieszkaniowe oferujące mieszkania w Szczecinie, stanowią dowód dużej aktywności deweloperskiej. Inwestorzy dowiedli, że nie boją się negatywnych skutków trwającej pandemii dla segmentu mieszkaniowego. Dzięki temu rynek pierwotny cały czas się nasyca, dostarczając nowe mieszkania. Kupujący mają do wyboru inwestycje zróżnicowane ze względu na standard wykończenia, wielkość lokali mieszkalnych, otoczenie osiedla, najdogodniejszą dzielnicę itp. Deweloperzy dbają przy tym o to, aby każdorazowo przed rozpoczęciem nowej inwestycji zaznajomić się z aktualną konkurencją na rynku. Dzięki śledzeniu konkurencyjnych projektów mogą zaprojektować kolejne osiedla tak, aby te odpowiadały bieżącym, najbardziej aktualnym wymaganiom kupujących.

Rynek wtórny nie ustępuje miejsca

Pomimo dużej popularności mieszkań w Szczecinie z rynku pierwotnego, używane lokale mieszkalne nie ustępują im miejsca. W dalszym ciągu utrzymuje się bardzo wysokie zainteresowanie lokalami mieszkalnymi pochodzącymi z rynku wtórnego. Używane mieszkania posiadają wiele zalet, które ceni sobie liczne grono kupujących. Do największej z nich można zaliczyć choćby bardzo dobrą lokalizację. Ponadto kupujący mogą liczyć na możliwość nabycia mieszkania z rynku wtórnego, które przeznaczone jest do remontu. Decydując się na tego rodzaju zakup, mogą zyskać oni lokal mieszkalny w niskiej cenie za metr kwadratowy. Ponadto starsze osiedla częściej powstawały w otoczeniu terenów zielonych. Ich okolice są też niejednokrotnie lepiej zagospodarowane, zapewniając okolicznym mieszkańcom łatwy dostęp do punktów usługowych, sklepów, aptek, szkół, przedszkoli, przychodni, szpitali itp.

Jakie mieszkania w Szczecinie na sprzedaż będą dostępne dla kupujących?

Oferta mieszkań w Szczecinie na sprzedaż z roku na rok staje się coraz bardziej różnorodna. Lokale mieszkalne czekają na kupujących, zarówno osoby indywidualne jak i drobnych inwestorów, praktycznie w każdej dzielnicy miasta. Mają więc oni szeroki wachlarz ofert do wyboru i mogą dopasować swoich poszukiwań lokale o odpowiednim metrażu, lokalizacji, cenie za metr kwadratowy itp. W przypadku wielu inwestycji mieszkaniowych kupujący mogą liczyć na dostęp do miejsc parkingowych, zarówno naziemnych, jak i zlokalizowanych w podziemnych garażach. Deweloperzy, którzy dostarczają na rynek nowe mieszkania, dbają o zapewnienie na terenie osiedla terenów zielonych, dzięki czemu przyszli mieszkańcy będą mogli korzystać z malowniczo zagospodarowanych części wspólnych. Place zabaw i strefy relaksu na terenie osiedli stanowią dodatkową zaletę. Ponadto kupujący zwracają uwagę na takie udogodnienia, jak winda w budynku, całodobowa ochrona i monitoring osiedla. W przypadku samych lokali mieszkalnych, to dla kupujących istotną kwestię odgrywa to, czy lokal posiada balkon, loggię lub taras. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w Szczecinie, które posiadają własny ogródek. To, jakie M. będzie odpowiednie, zależy w dużej mierze od jego przeznaczenia. Innymi kryteriami wyboru będą kierowali się inwestorzy, którzy poszukują atrakcyjnej lokaty kapitału, a zupełnie innymi osoby, które kupują mieszkanie na własne cele mieszkaniowe.

Kuchnia w mieszkaniu w Szczecinie
fot. pexels.com

Ceny na rynku pierwotnym

Na rynku pojawia się coraz więcej ofert mieszkań w Szczecinie. Ceny lokali mieszkalnych stale rosną, co doskonale obrazuje baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z danymi zawartymi w tej bazie, średnie ceny transakcyjne na rynku pierwotnym w Szczecinie prezentowały się następująco: w I kwartale 2019 roku - 5 952 złotych za metr kwadratowy, w II kwartale 2019 roku - 6 470 złotych za metr kwadratowy, w III kwartale 2019 roku - 6 636 złotych za metr kwadratowy, w IV kwartale 2019 roku - 6 843 złotych za metr kwadratowy, w I kwartale 2020 roku - 6 950 złotych za metr kwadratowy, w II kwartale 2020 roku - 6 781 złotych za metr kwadratowy, w III kwartale 2020 roku - 7 023 złotych za metr kwadratowy, w IV kwartale 2020 roku - 7 199 złotych za metr kwadratowy a w I kwartale 2021 roku - 7 354 złotych za metr kwadratowy. Na podstawie powyższych cen widać wyraźnie, że wzrost ceny za metr kwadratowy mieszkania w Szczecinie, w zestawieniu I kwartału 2019 roku i I kwartału 2020 roku wyniósł 998 złotych za metr kwadratowy. Natomiast zestawiając ze sobą I kwartał 2020 roku i I kwartał 2021 roku, średni wzrost ceny za metr kwadratowy wyniósł 404 złote za metr kwadratowy.

Ceny na rynku wtórnym

Również w przypadku rynku wtórnego baza cen nieruchomości mieszkaniowych BaRN Narodowego Banku Polskiego doskonale obrazuje stawki za metr kwadratowy mieszkania w Szczecinie. Zgodnie z danymi zawartymi w tej bazie, średnie ceny transakcyjne na rynku wtórnym w Szczecinie prezentowały się następująco: w I kwartale 2019 roku - 5 077 złotych za metr kwadratowy, w II kwartale 2019 roku - 5 123 złotych za metr kwadratowy, w III kwartale 2019 roku - 5 409 złotych za metr kwadratowy, w IV kwartale 2019 roku - 5 634 złotych za metr kwadratowy, w I kwartale 2020 roku - 5 619 złotych za metr kwadratowy, w II kwartale 2020 roku - 5 841 złotych za metr kwadratowy, w III kwartale 2020 roku - 6 185 złotych za metr kwadratowy, w IV kwartale 2020 roku - 6 126 złotych za metr kwadratowy a w I kwartale 2021 roku - 6 260 złotych za metr kwadratowy. Na podstawie powyższych cen widać wyraźnie, że wzrost ceny za metr kwadratowy mieszkania w Szczecinie, w zestawieniu I kwartału 2019 roku i I kwartału 2020 roku wyniósł 542 złote za metr kwadratowy. Natomiast zestawiając ze sobą I kwartał 2020 roku i I kwartał 2021 roku, średni wzrost ceny za metr kwadratowy wyniósł jeszcze więcej, bo aż 641 złotych za metr kwadratowy.

Prognoza na bieżący rok dla mieszkań w Szczecinie na sprzedaż

Jak będzie prezentować się sytuacja mieszkań na sprzedaż w Szczecinie w bieżącym roku? Trudno ocenić, jednak można zakładać, że ceny za mieszkania w Szczecinie zaczną hamować. Projekty inwestycyjne, które jeszcze w 2022 roku zostaną oddane do użytku, już teraz cieszą się dużym zainteresowaniem. Kupujący często decydują się na zakup mieszkania, jeszcze zanim projekt doczeka się ukończenia budowy. Nastroje deweloperów wydają się być optymistyczne, o czym świadczy podejmowanie przez nich kolejnych projektów inwestycyjnych na rynku mieszkaniowym. Również rynek wtórny cieszy się dużym uznaniem, dzięki czemu cały rynek mieszkaniowy w stolicy województwa zachodniopomorskiego utrzymuje równowagę w popycie i podaży.