Szybko sprzedam mieszkanie w Szczecinie - jeżeli liczy się czas, warto dobrze zaplanować proces sprzedaży. Przy odpowiednim podejściu można uniknąć błędów, które niepotrzebnie wydłużą całą procedurę. Kluczowa jest w tym zakresie wycena, przygotowanie lokalu i ogłoszenia oraz dobra prezentacja samej nieruchomości. Mimo pośpiechu nie można nadmiernie ulegać w negocjacjach i warto zabezpieczyć się umową przedwstępną oraz zadatkiem. W tej sytuacji lepszym wyjściem może być też kupujący za gotówkę.

Spis treści
Od czego zacząć?
Wycena mieszkania
Przygotowanie lokalu
Ogłoszenie
Prezentacja
Wybrać usługi pośrednika?
Jak uniknąć błędów?
Nabywca z gotówką czy liczący na kredyt?

Szybko sprzedam mieszkanie w Szczecinie. Jakie powinny być pierwsze kroki?

Szybko sprzedam mieszkanie w Szczecinie. Jesteś w takiej sytuacji i nie wiesz, od czego zacząć? Podstawą jest wycena, której można dokonać samemu lub z pomocą rzeczoznawcy. Gdy pojawia się presja czasu, ten etap jest bardzo ważny, gdyż przeszacowanie wartości lokalu może mocno wydłużyć poszukiwanie kupca. W kolejnych krokach odpowiednio przygotuj mieszkanie i sfotografuj je do ogłoszenia, które musi być napisane atrakcyjnie, ale i konkretnie. Dobrze jest dopasować jego styl do prawdopodobnego profilu nabywcy na dany typ mieszkania. Wreszcie przystosuj lokal do prezentacji, która jest decydującą chwilą, w której druga strona decyduje o przystaniu na ofertę lub dalszych poszukiwaniach. Osoby, którym zależy na czasie i które nie czują się pewnie w segmencie nieruchomości, mogą się zdać na wsparcie pośrednika, który przejmie wiele obowiązków i postara się jak najszybciej znaleźć kupca.

Jak wycenić lokal?

Wycena pod presją czasu jest szczególnie trudna, ponieważ jest to etap, któremu trzeba poświęcić kilka chwil. Najprościej będzie zatrudnić rzeczoznawcę, choć jest to związane z pewną opłatą. Jeżeli chcesz to zrobić samemu, to weź pod uwagę lokalizację, metraż, stan techniczny lokalu i budynku. Dobrze jest zapoznać się z lokalnym rynkiem mieszkaniowym i porównać stawki za podobne mieszkania. Wymaga to nieco zaangażowania, lecz zwykle pozwala realnie oszacować wartość mieszkania nawet na własną rękę. Następnie pamiętaj, żeby rozsądnie ustalić swoje żądania. Wycena lokalu ma ogromny wpływ na zainteresowanie ofertą. Mając dużo czasu, można stawiać wyższe wymagania i liczyć na to, że z czasem znajdzie się klienta, a zysk będzie większy. Gdy liczy się czas, zarobek może być nieco mniejszy, gdyż warto ustalić jednak atrakcyjną cenę. Nie należy oczywiście przesadzać, ponieważ będzie się to wiązało ze stratą pieniędzy, a zaniżona wycena też wzbudza podejrzenia klientów, którzy będą upatrywać defektów nieruchomości i zwlekać z ostateczną decyzją, obawiając się oszustwa.

Przygotowanie mieszkania

Przy pilnej sprzedaży nie opłaca się przeprowadzać żadnych większych remontów, lecz czasem wciąż można poświęcić dzień lub dwa na odmalowanie zaniedbanych ścian czy naprawienie skrzypiących okien lub drzwi. To drobne aspekty, które mogą mieć decydujące znaczenie, gdy dojdzie do samego oglądania lokalu, ponieważ takie detale potrafią odstraszyć nabywców. Oczywiście lokum musi zostać dokładnie wysprzątane, a nie zaszkodzi również kilka prostych dodatków, jak kosz owoców w kuchni czy świeże kwiaty w salonie i sypialni. Przyda się to pod kątem zdjęć i późniejszego prezentowania lokalu.

Odpowiednie ogłoszenie

Obecnie najszybciej znajdziesz nabywcę, publikując ogłoszenie w sprawdzonym serwisie internetowym o szerokim zasięgu, takim jak strona Wielkiej Giełdy Nieruchomości. Serdecznie zachęcamy zatem do publikowania ofert na WGN, gdyż będą one dobrze promowane pośród konkretnych oglądających, którzy rzeczywiście szukają lokalu dla siebie. Nieodzownym elementem ogłoszenia są zdjęcia. Najlepiej, jeżeli będą wykonane jak najbardziej profesjonalnie, ponieważ żaden opis nie przekonuje tak, jak atrakcyjne fotografie. Powinny one odzwierciedlać charakter nieruchomości i podkreślać jej atuty. Zdjęcia zawsze najlepiej jest robić przy świetle dziennym - pamiętaj też o odsunięciu zasłon czy żaluzji, żeby wnętrze było jasne, a przez to wydawało się bardziej przestronne. Oprócz tego w ogłoszeniu znajdują się podstawowe informacje o metrażu, liczbie pokoi, kondygnacji czy typie zabudowy. W opisie warto podkreślić natomiast zalety mieszkania i samej okolicy (komunikacja, bliskość szkół czy infrastruktury handlowo-usługowej). Kieruj się przy tym prawdopodobnym profilem nabywcy. Jeżeli sprzedajesz kawalerkę w centrum, to będą to raczej młodzi ludzie, podczas gdy kilkupokojowego lokalu na obrzeżach szukają raczej rodziny z dziećmi.

Zawarcie umowy sprzedaży
fot. pexels.com

Prezentowanie lokalu

Przy prezentowaniu trzeba się zachowywać przekonująco, ale nie nachalnie. Powinieneś rzetelnie informować i opowiadać, nie irytując się kolejnymi pytaniami, lecz zachowując cierpliwość i zrozumienie. Nie zapominaj o działaniach mających na celu uatrakcyjnienie nieruchomości. To choćby dodatki wspomnianych świeżych kwiatów, dokładnie posprzątanie i przewietrzenie wnętrza. Bardzo ważne jest zabranie z widoku rzeczy osobistych, dzięki czemu oglądający lepiej wyobrażą sobie siebie samych w danym mieszkaniu.

A może zdać się na agencję nieruchomości?

Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samemu zadbać o wszystkie te kwestie, możesz się zdać na wsparcie pośrednika nieruchomości. Pobierze on prowizję od transakcji, lecz może zająć się większością procesu, od promowania mieszkania, przez odpowiadanie na zapytania oglądających, po same prezentacje nieruchomości. Rzetelny agent pomoże w szybkim znalezieniu kupca, przy zachowaniu korzystnych warunków dla sprzedającego - pośrednikom nie zależy na zaniżaniu cen, gdyż otrzymują oni procentową prowizję od wartości transakcji.

Co robić, żeby uniknąć błędów, gdy chcesz szybko sprzedać mieszkanie w Szczecinie?

Chcąc szybko sprzedać mieszkanie w Szczecinie, łatwo jest popełnić błędy, które doprowadzą do kosztownych wpadek. Przy samych negocjacjach nigdy nie pokazuj zatem, że jesteś zdeterminowany, żeby pozbyć się lokalu możliwie w jak najkrótszym czasie, gdyż druga strona od razu to wykorzysta. Nie zapominaj także o poruszeniu kilku ważnych kwestii. Dobrym pomysłem jest zawarcie umowy przedwstępnej i ustalenie zadatku, gdyż daje to większą gwarancję, że kupiec jest konkretny i się nie wycofa. Gdy sprzedaż odbywa się pilnie, rozsądnie jest szukać kupujących za gotówkę, ponieważ oczekiwanie na kredyt hipoteczny może znacząco opóźnić transakcję.

Negocjacje

Po umówieniu się na prezentację i pokazaniu lokalu trzeba się nastawiać na etap negocjacji. Nawet przy rozsądnej wycenie, każdy kupujący próbuje ugrać coś dla siebie i zejść ze stawki. Pomimo pośpiechu przygotuj się na ten moment i przede wszystkim nie pokazuj drugiej stronie, że chcesz jak najszybciej sprzedać lokal, ponieważ klient zauważy taką słabość i może dążyć do przesadnego upustu względem ceny początkowej. W trakcie tych rozmów nie zapomnij również o ustaleniu warunków zdania nieruchomości i terminów, które najlepiej od razu spisać.

Umowa przedwstępna i zadatek

Udane negocjacje najlepiej zakończyć nie tylko ustnym porozumieniem, ale zawarciem umowy przedwstępnej. To formalne potwierdzenie, że obie strony dogadały się odnośnie do sprzedaży, a dla sprzedającego jest to dobre zabezpieczenie. Jeżeli zależy Ci na czasie, nie chcesz w końcu sytuacji, gdy ktoś powie, że jest zdecydowany, po czym nagle rozmyśli się po kilku czy kilkunastu dniach. Z tego względu dobrze, jeżeli umowie towarzyszy także zadatek, który zabezpiecza interesy obu stron. Przy dopełnieniu transakcji taką sumę odliczysz po prostu od całej należności za mieszkanie, natomiast jeżeli druga strona nagle się wycofa, zachowasz chociaż te pieniądze. Oczywiście działa to w drugą stronę - nieuzasadnione wycofanie się właściciela lokalu z takiej umowy oznacza konieczność zwrotu kupującemu dwukrotności takiego zadatku.

Szukać kupującego z gotówką czy kredytem?

Dużo nabywców kupuje nieruchomości na kredyt i jest to normalna praktyka przy większości transakcji sprzedaży. Trzeba się jednak liczyć z tym, że taka procedura wydłuża sam proces, ponieważ zapłatę za lokal mieszkalny otrzymasz dopiero, gdy bank zgodzi się na wniosek kupującego o przyznanie kredytu. W tym przypadku może być z kolei różnie, gdyż czasem odbywa się to błyskawicznie, a innym razem potrafi trwać dość długi okres. W miarę możliwości warto w tej sytuacji poszukać nabywcy, który dysponuje gotówką, gdyż pieniądze otrzymasz wtedy wkrótce po dojściu do porozumienia z kupującym. Przy szybkiej sprzedaży mieszkania w Szczecinie zwróć uwagę na rzetelną wycenę, przygotowanie mieszkania oraz ogłoszenia i opublikowania go w popularnym serwisie, takim jak WGN. Choć zależy Ci na czasie, nie rezygnuj z normalnych negocjacji i ustalenia wszelkich szczegółów, najlepiej popartych spisaniem od razu umowy przedwstępnej. Finalizacja samej transakcji odbywa się też zwykle szybciej, gdy nabywca dysponuje gotówką zamiast finansowania całej operacji kredytem.