Mieszkania 3-pokojowe w Szczecinie stanowią znaczną część tutejszego rynku nieruchomości i są często poszukiwane przez nabywców. Takie lokale mieszkalne są odpowiednie w szczególności dla par myślących o przyszłości i rodzin z dziećmi. Gwarantują większą swobodę aranżacyjną niż najpopularniejsze warianty z dwoma pomieszczeniami. Są one dostępne w segmencie wtórnym, ale i na rynku pierwotnym oraz w różnych częściach miasta. Zachęcamy do zapoznania się z ofertami takich mieszkań w bazie WGN!

Spis treści
Kto się na nie decyduje?
Czy to dobry pomysł na inwestycję?
Czego można oczekiwać w kontekście takich lokali w Szczecinie?
Duża liczba ofert
Lokale o różnym metrażu
Duży udział segmentu wtórnego

Kto decyduje się na mieszkania 3-pokojowe w Szczecinie?

Mieszkania 3-pokojowe w Szczecinie będą odpowiednie przede wszystkim dla rodzin, a także dla par, które liczą na dużą swobodę lub myślą o potomstwie. Trzeci pokój można zaaranżować na różne sposoby. To odpowiednie miejsce na pomieszczenie dla dzieci, ale można je wykorzystać choćby jako gabinet. Z perspektywy inwestorów takie lokale też mogą być interesujące, choć przede wszystkim te, które będą naprawdę dobrze zlokalizowane. Można wtedy pomyśleć o zarabianiu na wynajmie, stosując układ pomieszczeń, który da szansę na znalezienie miejsce dla dwóch lokatorów.

Pary

Pary, które nie mają dzieci najczęściej wybierają lokale 2-pokojowe, które spełniają ich oczekiwania, zwłaszcza, gdy prowadzą aktywny tryb życia i wiele czasu spędzają poza miejscem zamieszkania. Opcją wartą rozważenia jest jednak lokum z trzema pomieszczeniami. Daje to większą swobodę i jest rozwiązaniem bardziej przyszłościowymi. Przy standardowym układzie z sypialnią i salonem, kolejny pokój może być przeznaczony jako gabinet, co sprawdzi się w szczególności wtedy, gdy jedna z osób pracuje zdalnie lub wykonuje w taki sposób przynajmniej część obowiązków. Alternatywnie taki rejon lokalu może być wykorzystany jako dodatkowa przestrzeń wypoczynkowa lub obszar w którym będą przyjmowani goście. Jeżeli para zdecyduje się na dziecko, nie musi się wtedy obawiać o brak przestrzeni. Przy dwóch pokojach wciąż można sobie poradzić, zwłaszcza w ciągu pierwszych paru lat, lecz będzie to już mało wygodne i z czasem członkowie rodziny odczuwają brak prywatności. Wariant 3-pokojowy może zatem znacząco podnieść komfort życia, przekładając się na lepszą atmosferę między bliskimi.

Rodziny z dziećmi

Przyjmuje się, że dla rodzin z dziećmi taka opcja jest w zasadzie pewnym minimum. Przy takiej przestrzeni trzeci pokój jest po prostu aranżowany jako pomieszczenie dla najmłodszego członka rodziny - może tam zamieszkać także rodzeństwo, choć w wieku nastoletnim pojawi się jednak problem braku prywatność. Jest to zatem najlepsze rozwiązanie dla pary z jednym dzieckiem. W takiej sytuacji powierzchnia powinna być w pełni wystarczająca. Jeśli myślisz o założeniu większej rodziny, a celujesz w zakup lokum 3-pokojowego, to dobrym pomysłem będzie wybór takiego o większym metrażu. W przyszłości da to więcej możliwość względem ewentualnej zmiany aranżacji, tak żeby każdy domownik czuł się po prostu komfortowo.

Czy to dobry wybór dla inwestorów?

Na rynku nieruchomości działają nie tylko prywatni nabywcy, ale też inwestorzy, nastawieni na lokatę kapitału i zarobek. Z myślą o późniejszej, korzystnej odsprzedaży mimo wszystko pewniejsze wydają się lokale z dwoma pokojami. Są one najpopularniejsze i zwykle szybko znajdują nabywców. W kontekście lokum 3-pokojowego sprzedaż może nie być aż tak prosta, choć zainteresowanie tym segmentem znacząco wzrasta. Pod względem zarobkowym najbardziej opłacalne może być jednak znalezienie oferty mieszkania do remontu, ulokowanego w jakimś bardzo atrakcyjnym miejscu. Po odnowieniu z pewnością uda się je wtedy sprzedać z zyskiem. Innym pomysłem może być zarabianie na wynajmie. Wbrew pozorom lokal 3-pokojowy daje pod tym względem ciekawe możliwości. Przestrzeń można wtedy podzielić na dwie oddzielne sypialnie oraz jeden pokój wspólny, co daje możliwość znalezienia dwóch współlokatorów. Zapotrzebowanie na takie oferty jest dość znaczące, zwłaszcza w kontekście studentów lub absolwentów, którzy dopiero rozpoczynają karierę zawodową. Dla takich osób koszt związany z wynajęciem całego mieszkania może być zbyt duży, lecz chętnie decydują się one na wynajem wraz z inną osobą.

Rodzina na dywanie
fot. pexels.com

Na co można liczyć w kontekście mieszkań 3-pokojowych na sprzedaż w Szczecinie?

Mieszkania 3-pokojowe na sprzedaż w Szczecinie stanowią obecnie znaczną część tego rynku. Jednocześnie zwracają również zainteresowanie nabywców, gdyż są to lokale uważane za jedne z najpopularniejszych wśród kupujących, zaraz po tych z dwoma pokojami. Charakterystyczne w tym segmencie jest dość znaczące zróżnicowanie względem metrażu. Lokum o bardzo dużej powierzchni będzie droższe, lecz może być opłacalne na przyszłość. Tego typu mieszkania są dostępne przede wszystkim na rynku wtórnym, choć znajdziesz także oferty od deweloperów. Znajdują się one w różnych rejonach miasta, choć z wyraźną przewagą Śródmieścia.

Duża dostępność

Na szczecińskim rynku zauważalna jest duża dostępność takich lokali. Obecnie w bazie WGN stanowią one niemal połowę wszystkich ogłoszeń w segmencie mieszkaniowym. Wzbudzają one duże zainteresowanie, choć nie sprzedają się tak szybko jak nieco mniejsze mieszkania. Wynika to z faktu, że wraz z większym metrażem, rośnie oczywiście cena całego lokum. Na taki wariant decydują się najczęściej osoby już ustatkowane czy wciąż młode, lecz dobrze zarabiające. Dla części młodych par kwota może jednak jeszcze przekraczać ich możliwości. Na pewno jest to jednak propozycja warta uwagi, gdyż jest bardzo przyszłościowa, dla małżeństw, które myślą o założeniu rodziny. Takie lokale odnajdziesz w praktyce niemal we wszystkich dzielnicach Szczecina. Zdecydowanie najwięcej ofert pochodzi jednak ze Śródmieścia, a tym bardziej okolic Centrum. Atrakcyjne propozycje pojawiają się także w kontekście Zachodu czy Północy, natomiast w przypadku Prawobrzeża są to mimo wszystko raczej pojedyncze ogłoszenia.

Zróżnicowanie względem metrażu

Przegląd ogłoszeń dotyczących sprzedaży pokazuje spore zróżnicowanie względem metrażu takich mieszkań. Są one dostępne w przekroju od 50 do w niektórych przypadkach nawet 120 m2. W tym segmencie najpopularniejszym wyborem są jednak warianty w granicach 50-70 m2. To dogodna przestrzeń dla par z dzieckiem, podczas gdy całościowy koszt lokum nie jest jednak tak duży jak przy kilkudziesięciu m2 więcej. Przy dużych możliwościach finansowych warto jednak przemyśleć oferty lokali o 80-100 m2. To już naprawdę obszerna powierzchnia, która może być też wystarczająca dla rozrastającej się rodziny.

Przewaga propozycji z rynku wtórnego

Poszukując takich mieszkań w Szczecinie, na pewno warto zwrócić uwagę na rynek wtórny. Jest ich tam zdecydowanie więcej niż w segmencie pierwotnym. Widać tu zresztą potwierdzenie trendu charakterystycznego dla całej kategorii mieszkań w tym mieście, gdzie przeważają po prostu oferty z tzw. "drugiej ręki". Warto przy tym zaznaczyć, że wcale nie trzeba się obawiać o standard czy konieczność ewentualnych prac remontowych. Większość ogłoszeń dotyczy lokali, które są zlokalizowane w stosunkowo nowych budynkach lub były odnowione przed sprzedażą i są gotowe do wprowadzenia się. Mieszkania 3-pokojowe są poszukiwane przede wszystkim przez pary zdecydowane na planowanie wspólnej przyszłości oraz rodziny z dziećmi. Dodatkowe pomieszczenie można komfortowo wykorzystać jako gabinet czy właśnie pokój dziecięcy. W Szczecinie takie lokale znajdziesz w wielu rejonach miasta, a większość ogłoszeń pochodzi z rynku wtórnego. Jeżeli poszukujesz takich mieszkań, to zachęcamy do zapoznania się z propozycjami z WGN!