Mieszkanie z ogródkiem w Szczecinie jest ciekawym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą lub nie mogą kupić domu. To okazja na posiadanie własnego zakątka z roślinami, przy zachowaniu zalet związanych z lokalami w zabudowie wielorodzinnej. Takie oferty można znaleźć na rynku wtórnym, a coraz częściej na te aspekty zwracają uwagę także deweloperzy. Jeżeli poszukujesz takich miejsc, to zachęcamy do zapoznawania się z ogłoszeniami na Wielkiej Giełdzie Nieruchomości!

Spis treści
Czy warto rozważyć takie rozwiązanie?
Oferty w budynkach z niskiej zabudowy na Warszewie i Pogodnie
Jakie rozwiązania stosują deweloperzy w nowych budynkach?
Prywatne ogródki
Wspólne tereny zielone przy budynkach

Czy wybór mieszkania z ogródkiem w Szczecinie to dobry pomysł?

Mieszkanie z ogródkiem w Szczecinie może dać namiastkę tego, co mają do dyspozycji posiadacze domów. Dodatkowy teren przy samym lokalu mieszkalnym z pewnością jest rzadkością w większych miastach. Będzie to miejsce w którym możesz się oddać uprawianiu roślin, ale też wypoczywać na świeżym powietrzu. Doceni to wiele osób, a w szczególności rodziny z dziećmi, gdyż maluchy będą miały przestrzeń do zabawy, bez konieczności wychodzenia z nimi na dostosowane do tego place. Decydując się na taki wariant, trzeba mieć jednak świadomość, iż wiąże się to z zaletami, ale i wadami mieszkania na parterze budynku. Przed dokonaniem wyboru warto też zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które mogą zadecydować o tym czy ogródek będzie rzeczywiście atutem, a nie zamieni się w niedogodność.

Własny kawałek zielonego terenu

Mieszkańcy miast rzadko kiedy mogą liczyć na posiadanie własnego ogródka. W większości przypadków atutem jest już balkon, a część lokali w ogóle nie obejmuje prywatnej przestrzeni poza czterema ścianami. Z tego względu dla wielu osób poszukujących lokum w mieście, jednym z ważnych czynników jest bliskość terenów zielonych, a więc parków czy lasów. Luksus posiadania ogrodu wiąże się zwykle z własnym domem, lecz w tym przypadku mowa już przeważnie o ulokowaniu się na dalekich przedmieściach lub w miejscowościach pod aglomeracją miejską. Wbrew pozorom coraz więcej mieszkań gwarantuje jednak posiadanie zwykle niewielkiego, ale własnego ogródka. Tak dzieje się w przypadku niektórych inwestycji deweloperów. Dodatkowo oddzielone trawniki i drzewa towarzyszą budynkom kilkurodzinnym, które są dużą częścią zabudowy Szczecina. Własny ogródek wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim jest to miejsce, w którym możesz się poddawać hobby, jakim jest ogrodnictwo. Sadzenie i pielęgnowanie roślin z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom i jest dobrym pomysłem na aktywne spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Korzystając z mebli ogrodowych możesz tam również relaksować się z kubkiem herbaty i poczytać książkę lub po prostu odprężyć się w ciepły dzień. To także doskonałe rozwiązanie w kontekście spotkań z przyjaciółmi. Jeżeli posiadasz dzieci, to w ogródku można im przygotować miejsce na zabawę w okresie wiosennym i letnim. Dzięki temu nie musisz wychodzić z nimi na place zabaw, co wymusza porzucanie własnych planów. Taki teren przy mieszkaniu docenią również posiadacze najpopularniejszych zwierzaków domowych, a więc psów czy kotów. W przypadku tych pierwszych można wypuścić je w ciągu dnia, unikając części spacerów.

Zielone kwiaty doniczkowe
fot. pixabay.com

Specyfika mieszkania na parterze

Oczywiście należy się liczyć z tym, że wybierając lokal z ogródkiem, decydujesz się także na mieszkanie na parterze. Ma to pewne minusy, gdyż można obawiać się nadmiernych hałasów oraz ewentualnych problemów z nasłonecznieniem. Taki wybór wiąże się też jednak z wieloma atutami. Przede wszystkim jest to najkrótsza droga wyjścia z budynku. Choć we współczesnych projektach standardem stały się windy, to zawsze istnieje ryzyko ich awarii. Jeszcze gorzej, jeżeli w bloku nie ma windy i trzeba korzystać tylko ze schodów. Może to być uciążliwe przy powrocie z większych zakupów czy wnoszeniu mebli. W przypadku lokali na parterze, nie trzeba się tego obawiać. Będzie to także plus, jeżeli do mieszkania przynależy garaż czy komórka lokatorska - wtedy z lokum na dole budynku szybko dotrzesz w takie miejsce.

Dla kogo będzie to dobre rozwiązanie?

Takie rozwiązanie docenią wszyscy entuzjaści spędzania czasu na wolnym powietrzu, którzy nie chcą inwestować w dom. Single czy pary z pewnością chętnie zorganizują grilla ze znajomymi lub po prostu zrelaksują się na zewnątrz w ciepłe dni. Taka dodatkowa przestrzeń będzie jeszcze ważniejsza dla rodzin z dziećmi. Maluchy będą mogły spędzać czas na wolnym powietrzu w bezpiecznym miejscu i pod okiem rodziców, którzy mogą jednak zająć się w tym czasie innymi zajęciami domowymi. W przypadku małżeństw z bardzo małymi dziećmi, ogromnym plusem będzie również możliwość bezproblemowego poruszania się z wózkiem. W kontekście mieszkań na wyższych kondygnacjach jest to nieco problematyczne, gdyż korzystanie z windy z wózkiem jest nieco problematyczne. Takie lokale na parterze docenią także osoby starsze oraz poruszające się o kulach czy na wózkach inwalidzkich.

Na co uważać przy takich ofertach?

Decydując się na takie mieszkania warto zawczasu sprawdzić kilka kwestii, by ogródek okazał się rzeczywiście miłym dodatkiem, a nie elementem, który z czasem okaże się niepotrzebny lub wręcz zbyteczny. Przede wszystkim należy zweryfikować jego wielkość. Oczywiście w mieście raczej nie można oczekiwać wielkiego ogrodu, lecz niektórzy inwestorzy tworzą bardzo kameralne przestrzenie tego typu. Stosują takie metody, żeby móc pochwalić się ofertą lokalu z ogródkiem. W praktyce powierzchnia na zewnątrz okazuje się zbyt mała, by dostosować ją do swoich potrzeb, przez co z czasem staje się nieużywana. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wysokość ogrodzenia oraz umiejscowienie takiego terenu zielonego. Najlepiej jeżeli nie będzie on umieszczony od strony ulicy i oczywiście powinien być oddzielony większym płotem. W przeciwnym razie trzeba się będzie liczyć z ciągłymi spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów. Jeżeli w pobliżu będzie się znajdował ciąg komunikacyjny, to też trudno wtedy o chwilę spokoju. Częstym błędem deweloperów jest stawianie zbyt niskich ogrodzeń. W przypadku zamkniętych i strzeżonych osiedli może to być jeszcze do zaakceptowania, lecz na pewno nie w kontekście wolno stojącego bloku. Niestety może wtedy dojść do włamań w celu kradzieży czy po prostu dewastacji mienia. Wreszcie ostatnim godnym uwagi aspektem jest sprawa nasłonecznienia. Dobrze jeżeli blisko nie będzie się znajdował inny budynek, a przy płocie nie będą rosły duże drzewa. W przeciwnym razie może się okazać, że do ogrodu nie dostaje się słońce, a co za tym idzie mocno przyciemnione będzie samo wnętrze mieszkania, co na dłuższą metę będzie mocno uciążliwe.

Niebieskie ogrodowe kwiaty
fot. pixabay.com

Mieszkanie z ogródkiem w Szczecinie? Warszewo i Pogodno z lokalami w zabudowie kilkurodzinnej!

Jeżeli poszukujesz mieszkania z ogródkiem w Szczecinie, to z pewnością powinieneś się zainteresować ofertami na osiedlach Warszewo i Pogodno. Są to polecane rejony miasta, w których dostępne są takie lokale. W dużej mierze są to kameralne obiekty o niskiej zabudowie, przeznaczone dla kilku rodzin, ale dzięki temu posiadają też zwykle wydzielony teren przy budynku. Są to dość spokojne i zadbane osiedla, więc na pewno będzie to komfortowe miejsce do życia. Takie lokum będzie dobrą alternatywą dla osób, które marzą o domach jednorodzinnych, lecz nie chcą przenosić się na skrajne obrzeża czy poza miasto, bądź nie dysponują odpowiednimi środkami pod tak dużą inwestycję.

Ogrody przy budynkach o niskiej zabudowie

Szczecin jest miastem w którym znajduje się wiele niskiej zabudowy, a więc takiej maksymalnie do kilku kondygnacji. Dotyczy to zarówno starszej architektury, jak i współczesnych projektów. Wynika to z faktu, że współcześni nabywcy wbrew pozorom chętniej sięgają po lokale w takich bardziej kameralnych obiektach, a nie wielkich blokach. Przy takich budynkach jest też łatwiej wygospodarować ogródki. W projektach wysokich konstrukcji lub kompleksu budynków, zwykle trudno o dodatkowy teren przy mieszkaniach na parterze. Sporą część ofert mieszkaniowych w Szczecinie stanowią lokale znajdujące się w konstrukcjach kilkurodzinnych. Są to specjalnie przemyślane projekty, a nieraz także dawne, większe domy, które z czasem postanowiono podzielić na mieszkania. W takich przypadkach zdarza się również, że ogrody są naprawdę spore i dają dzięki temu jeszcze więcej możliwości.

Doskonała alternatywa dla domu jednorodzinnego

Wspomniane mieszkania z większymi ogrodami, znajdujące się w kameralnych budynkach, będą doskonałym wyborem dla osób, które poszukują takich nieruchomości jako alternatywy dla domu. Może to być związane z wieloma aspektami. Niektórzy nie chcą przenosić się poza miasto lub na jego obrzeża. Nie wszystkich jest też stać na dom, który jest jednak jeszcze większą inwestycją niż mieszkanie, zatem potrzeba na to naprawdę dużych środków. Jednocześnie większy metraż w domach jednorodzinnych nie zawsze jest po prostu potrzebny i niekoniecznie byłby w pełni zagospodarowany. Z kolei utrzymanie takiej nieruchomości wiąże się ze zdecydowanie większymi, miesięcznymi kosztami. Można zatem połączyć plusy związane z mieszkaniem w bloku oraz posiadaniem ogrodu, wybierając właśnie lokal z przydzielonym terenem zielonym.

Warszewo pożądanym kierunkiem

Pod względem osiedli w Szczecinie, jednym z najbardziej polecanych jest Warszewo, znajdujące się w dzielnicy Północ. Mieszkańcy tego obszaru są bardzo zadowoleni z jakości życia w tym rejonie i rekomendują tę część miasta. Wiąże się to między innymi ze starannie przygotowaną i zadbaną okolicą. Jest to też bezsprzecznie najbezpieczniejsze osiedle w Szczecinie. Dostępnych jest tam wiele terenów zielonych, a do tego właśnie lokale z ogródkami. Możesz tam znaleźć obszerne apartamenty z dużymi terenami zielonymi. Choćby teraz w naszej ofercie znajduje się ogłoszenie dotyczące lokalu o metrażu ponad 140 m2, które znajduje się w budynku czterorodzinnym. Dołączony jest do niego ogród z tarasem, co pozwoli poczuć się niemal jak w domu jednorodzinnym, lecz przy zachowaniu atutów dużego miasta. Jednym z niewielu minusów tego osiedla jest nieco gorszy dojazd do centrum, związany w dużej mierze po prostu z lokalizacją. Jest to jednak niezwykle polecany rejon miasta, w którym warto zamieszkać.

Lokale mieszkalne tego typu na Pogodnie

Jeżeli poszukujesz takiego lokalu w rejonie bliższym centrum i z dobrym dojazdem, to świetnym rozwiązaniem będzie Pogodno. To także bezpieczne i polecane osiedle, będące częścią dzielnicy Zachód. Podobnie jak w przypadku Warszewa, nie brakuje tam budynków przeznaczonych dla kilku rodzin. W wielu przypadkach do lokali znajdujących się na parterze przynależy też wtedy mniejszy lub większy ogródek. Ogółem na tym osiedlu znajduje się sporo zieleni oraz infrastruktury stworzonej pod kątem dzieci. To dobre miejsce dla rodzin z maluchami, ale z uwagi na dobrą komunikację z centralnymi obszarami miasta - także dla młodych osób, które poszukują spokoju, ale chcą również korzystać z atrakcji znajdujących się w Śródmieściu.

Kwiaty w koszyczku i konewce
fot. pixabay.com

Jakie rozwiązania stosują deweloperzy w kontekście nowych mieszkań z ogródkiem w Szczecinie? Gumieńce dobrym przykładem

Deweloperzy mają świadomość, że coraz więcej osób poszukuje nowych mieszkań z ogródkiem w Szczecinie. Z tego względu dostosowują swoje plany do takich wymagań, co widać choćby po przedsięwzięciach na Gumieńcach. Współczesne inwestycje często obejmują już dodatkową przestrzeń obok budynków, którą można zagospodarować w różny sposób, między innymi poprzez zorganizowanie tam dodatkowego terenu dla osób mieszkających na parterze. Niektórzy inwestorzy stosują również inne rozwiązania i zamiast prywatnych ogródków, przygotowując wspólne tereny zielone wewnątrz budowanych osiedli. Jest to możliwe głównie przy projektach obejmujących kompleks budynków, które tworzą w zasadzie wydzieloną, niewielką społeczność.

Prywatne ogródki

Z uwagi na zgłaszane zapotrzebowanie, coraz więcej deweloperów decyduje się na inwestycje w kameralne budynki, nieraz nawet z zaledwie dwoma kondygnacjami. Stwarza to możliwość wydzielenia przy takich mieszkaniach zupełnie prywatnych, odgrodzonych ogródków oraz garaży. Takich inwestycji nie wykonuje się raczej blisko centrum, lecz w bardziej peryferyjnych rejonach. Takie budynki powstają choćby na Gumieńcach, znajdujących się w południowej części dzielnicy Zachód. Warto mieć jednak na uwadze, że takie oferty cieszą się dużym zainteresowaniem i z reguły szybko się wyprzedają, jeszcze na długo przed zrealizowaniem inwestycji. Jest to jednak nowoczesne budownictwo, które przypada do gustu wielu nabywcom.

Wewnętrzne tereny zielone

Przygotowywanie budynków z wydzielonymi ogródkami jest jednym z trendów, choć z perspektywy inwestorów, oznacza to oczywiście nie wykorzystanie do końca dostępnej przestrzeni. Przy budowach kompleksów złożonych z paru obiektów o kilku kondygnacjach, można stworzyć więcej powierzchni mieszkalnych, a przez to więcej zarobić. Deweloperzy także w takich przypadkach wiedzą jednak jak zachęcić klientów do zakupu. W takich sytuacjach lokatorzy nie otrzymują prywatnych ogródków, lecz wykonawcy wykorzystują obszar między budynkami, tworząc tam wspólne tereny zielone. Nie jest to oczywiście luksus posiadania takiej zewnętrznej powierzchni na własność, lecz z pewnością będzie to przestrzeń sprzyjająca wypoczynkowi i uatrakcyjniająca bezpośrednią okolicę. Przykładem jest tutaj choćby inwestycja Reda City na Gumieńcach, a mieszkania z tego projektu znajdziesz obecnie w bazie WGN. Są to nowoczesne obiekty, które także mogą być ciekawym rozwiązaniem. Posiadanie mieszkania z ogródkiem stanowi niejako kompromis między atutami związanymi z lokalizacją w mieście i posiadaniem prywatnego terenu zewnętrznego, kojarzonego raczej z domami. Takie oferty znajdziesz również w Szczecinie i to w różnych rejonach miasta. Jest to na pewno warte rozważenia, w szczególności dla rodzin z dziećmi. Jeśli poszukujesz takich lokali, to skorzystaj z ogłoszeń na WGN!