Pilnie sprzedam mieszkanie w Szczecinie – takie ogłoszenie w Internecie wystawia wiele osób. Warto się zastanowić, co zrobić, żeby transakcję udało się dopiąć możliwie jak najszybciej i była ona jednocześnie w pełni opłacalna. Zawczasu ustal, na jakich klientów się nastawiasz oraz załatw wszystkie formalności, szczególnie w zakresie dokumentacji. W kolejnych krokach trzeba zadbać o rzetelną wycenę, przygotowanie lokalu pod sprzedaż oraz promocję oferty. Zachęcamy do publikowania takich ogłoszeń na WGN.
Spis treści
Od czego rozpocząć?
Podstawowe kwestie
Dokumentacja
Wycena
Co robić na dalszych etapach?
Przygotowanie lokum
Ogłoszenie
Ostatnie kroki
Od czego zacząć pilną sprzedaż mieszkania w Szczecinie?
Pilnie sprzedam mieszkanie w Szczecinie - po podjęciu takiej decyzji warto rozpocząć od przemyślenia sobie paru ważnych kwestii. Trzeba się zastanowić nad własną motywacją, tym, czy szuka się kupującego z gotówką oraz kiedy nabywca mógłby się wprowadzić. Od razu zadbaj o potwierdzenie stanu prawnego nieruchomości i uzyskanie potrzebnych dokumentów, bez których nie uda się dopiąć całej operacji. Newralgicznym momentem jest zawsze wycena, która powinna być maksymalnie obiektywna i rzetelna. To szczególnie ważne dla osób, którym zależy na czasie, gdyż określenie zbyt wysokiej ceny znacznie wydłuży okres poszukiwania nabywcy.
Pierwsze przemyślenia
Być może mało oczywistym, lecz istotnym pierwszym krokiem powinno być przeznaczenie chwili na spokojne pomyślenie nad kilkoma kwestiami. Rozsądne jest zastanowienie się, co przyczyniło się do podjęcia decyzji o sprzedaży oraz jakie masz oczekiwania. Chcesz oddać lokum jak najszybciej, kosztem nieco niższej ceny czy może jednak w mniejszym pośpiechu, ale na najlepszych warunkach? Kolejne myśli powinny być skierowane w stronę profilu potencjalnego kupca. Chodzi tu przede wszystkim o to, czy nastawiasz się na osobę, która kupi mieszkanie w pełni za gotówkę czy też z finansowaniem z kredytu. Kredytowanie zakupu wydłuża sam proces sprzedaży, lecz szybciej można znaleźć takiego klienta, gdyż mimo wszystko w segmencie nieruchomości nabywcy gotówkowi są jednak rzadkością. Wreszcie zastanów się, jak szybko będziesz mógł zwolnić nieruchomość. Jeśli masz już gotowe inne miejsce zamieszkania lub możesz się u kogoś zatrzymać, to najlepiej przekazać mieszkanie od razu po zawarciu umowy - dobrze jest wtedy poinformować w ogłoszeniu, że lokal dostępny jest w zasadzie od ręki, gdyż zachęci to z pewnością kupujących. Oczywiście nie zawsze jest taka możliwość. Jeśli po sprzedaży potrzebujesz jeszcze trochę czasu na opuszczenie lokalu, to poinformuj o tym w ogłoszeniu. Dobrze, jeżeli ma to być kilka lub maksymalnie kilkanaście dni, gdyż nabywcy nie spojrzą przychylnym okiem na ofertę mieszkania, do którego będą się mogli wprowadzić ze sporym opóźnieniem.
Formalności
Taki proces jest rzecz jasna związany z koniecznością załatwienia licznych formalności. Rozsądnie jest jednak przystępować do sprzedaży już z gotowym pakietem wszelkich potrzebnych dokumentów, których będą oczekiwać kupujący. Bazą jest upewnienie się, jaki jest stan prawny nieruchomości. Ten aspekt bywa szczególnie ważny w kontekście lokali przejętych w spadku. Czasem zdarza się wtedy, że prawa do lokalu są rozdzielane na kilka osób - jeśli tak jest, sprzedający musi zweryfikować, czy wszyscy zgadzają się na sprzedaż oraz przeprowadzić notarialne przeniesienie własności na jedną osobę lub dokument dotyczący podziału zysków. Pod kątem dokumentacji ważny jest tytuł prawny do lokalu, a więc wypis aktu notarialnego. Jeśli sprzedajesz lokal z hipoteką, to uzyskaj oświadczenie wierzyciela hipotecznego, gdzie określone będą takie kwestie jak wysokość zadłużenia, termin i warunki zwolnienia z hipoteki czy zgoda na wykreślenie hipoteki. Poza tym rozsądnie będzie przygotować zaświadczenie o liczbie lub braku zameldowanych lokatorów, gdyż jest to kwestia, o którą pyta wielu nabywców.
Oszacowanie ceny
Ustalenie ceny jest zawsze sporym dylematem. Na pewno powinno się unikać przeszacowania wartości lokalu z powodu przywiązania do takiego miejsca lub chęci wygenerowania bardzo dużego zysku. Jeżeli ogłoszenie opiewa na kwotę wyraźnie przekraczającą standardy rynkowe, to nabywcy będą omijać taką ofertę i znacząco wydłuża to czas sprzedaży. Chcąc wycenić lokum samodzielnie, można poszukać ogłoszeń dotyczących sprzedaży podobnych lokali i zobaczyć, jakich cen oczekują inni. To jednak trudne zadanie, gdyż poza lokalizacją i metrażem na cenę mieszkań wpływa ich standard, a także wygląd budynku i otoczenia. Najbardziej rzetelnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług rzeczoznawcy. Wiąże się to z pewną opłatą, lecz w zamian za to otrzymasz realną wycenę, której nie podważy potencjalny kupiec.
Zdjęcie pochodzi z pexels.com
Jakie będą dalsze kroki przy pilnej sprzedaży mieszkania w Szczecinie?
Przy pilnej sprzedaży mieszkania w Szczecinie warto zadbać o odpowiednie przygotowanie lokalu zgodnie z zasadami home stagingu. Dobrze jest to zrobić jeszcze przed zrobieniem zdjęć do ogłoszenia. Sama oferta powinna dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, zatem opłaca się skorzystać z renomowanego serwisu, takiego jak Wielka Giełda Nieruchomości. Po udanej prezentacji i negocjacjach z drugą stroną należy przystąpić do dopięcia transakcji, poprzez przygotowanie i podpisanie stosownych umów.
Jak przygotować mieszkanie?
Jak przy każdym procesie sprzedaży, zadaniem właściciela jest zadbanie o korzystne przedstawienie oferty. Z pomocą przychodzi tutaj home staging, czyli koncepcja, której celem jest przedstawienie pełnego potencjału nieruchomości. Mieszkanie powinno być przygotowane zarówno pod zdjęcia do ogłoszenia, jak i późniejszą prezentację klientom. Kluczowy jest wystrój, a więc wnętrze musi być oczywiście dokładnie wysprzątane i do środka powinno się wpuścić jak najwięcej naturalnego światła. Sprawdzonymi technikami są usunięcie nadmiaru mebli oraz schowanie wszystkich prywatnych rzeczy, dzięki czemu oglądający odbierają mieszkanie jako neutralne i mogą sobie wyobrazić własne meble wewnątrz lokalu. Oczywiście nie mniej ważne są detale dekoracyjne, takie jak świeże kwiaty w salonie czy choćby koszyk z owocami ustawiony w kuchni. Poza wystrojem home staging dotyczy też drobnych napraw. Chodzi o takie aspekty, które nie wymagają dużo pracy i poniesienia wysokich nakładów finansowych, ale mogą mieć duże znaczenie. Podniszczone blaty czy skrzypiące drzwi to rzeczy, które zniechęcą kupujących, tymczasem sprzedający może je szybko i tanio naprawić.
Promocja ogłoszenia
W ogłoszeniu sprzedaży, poza podstawowymi parametrami podkreśl atuty lokalu i samej okolicy. Oczywiście nie warto przy tym mijać się z prawdą, gdyż kupujący i tak zdemaskuje wszelkie kłamstwa, przy oglądaniu lokum. Do oferty koniecznie dodaj zdjęcia prezentujące wszystkie pomieszczenia w danym mieszkaniu. Dobrze, jeżeli fotografie będą jak najbardziej profesjonalne i zrobione przy naturalnym świetle, gdyż każde wnętrze prezentuje się wtedy korzystniej. Wreszcie pozostaje opublikowanie ogłoszenia w serwisie gwarantującym duży zasięg. Im więcej osób zobaczy ofertę, tym większa szansa, że szybko uda się znaleźć kupca. Polecamy skorzystanie z możliwości dodania swojego ogłoszenia w serwisie WGN, gdzie trafi ono do szerokiego grona odbiorców.
Finalizacja transakcji
Gdy znajdziesz odpowiedniego kupca i wynegocjujesz z nim zadowalającą cenę, pozostaje formalne dopięcie transakcji, czyli spisanie umów. Zwykle zaczyna się od umowy przedwstępnej, gdzie ustala się datę zawarcia właściwiej umowy i informację o ewentualnej zaliczce, jeżeli obie strony się na nią umówią. Więcej formalności jest związanych już z samą umową sprzedaży mieszkania. Musi być ona zawarta w obecności notariusza, a w jej treści zawarte są już wszelkie szczegóły, w tym w zakresie terminów i formy zapłaty czy daty wyprowadzenia się sprzedającego. Przy samym przekazywaniu lokalu dobrym rozwiązaniem dla obu stron będzie protokół zdawczo-odbiorczy, który określa stan techniczny nieruchomości. Taki dokument, podpisany przez obie strony, pozwoli uniknąć w przyszłości roszczeń lub pretensji ze strony kupującego. Sprzedaż mieszkania w Szczecinie to wymagające zadanie, obarczone licznymi formalnościami. Chcąc zrobić to jak najszybciej, warto rozsądnie podejść do kwestii wyceny i odpowiednio przygotować mieszkanie, żeby wyglądało ono atrakcyjnie w ofercie i podczas prezentacji. Koniecznie zadbaj też o dobrą promocję ogłoszenia, w związku z czym polecamy opublikowanie go na WGN.