Mieszkanie na sprzedaż z rynku wtórnego w Szczecinie nadal plasuje się na pierwszym miejscu w rankingu sprzedaży nieruchomości. Przed kupującym stoi szereg wyzwań i niepewności. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, jak sobie poradzić.

Spis treści:
Co jest ważne?
Ustal preferencje
Gdzie?
W jakim budynku?
Wielka płyta
Kamienica
Nowoczesny blok
Jakie pułapki?

Mieszkanie na sprzedaż z rynku wtórnego w Szczecinie – na co zwrócić uwagę?

Stajesz przed wyborem mieszkanie na sprzedaż w Szczecinie: rynek wtórny czy mieszkanie deweloperskie? Zachęcamy, żebyś zwrócił uwagę na nieruchomość z drugiej ręki. Dlaczego? Przede wszystkim mieszkania takie są w bardzo dobrej lokalizacji, z rozbudowaną infrastrukturą.

Mieszkania takie są gotowe do wprowadzenia lub remontu, który możesz wykonać mieszkając w nim. Ponadto nawet kwestia gruntownej modernizacji, wyburzania ścian czy przeróbki nie będzie trwała tak długo, jak czekanie na odbiór inwestycji deweloperskiej.

Mieszkania z rynku wtórnego są przeważnie dużo tańsze niż od dewelopera. Zwłaszcza obecnie, gdy ceny mieszkań gwałtownie wzrastają. Wzrost cen podyktowany jest podwyżkami kosztów postawienia domu – materiałów budowlanych i  sprowadzania niedostępnych jak drewno.

Na co zwrócić uwagę wybierając mieszkanie z rynku wtórnego na sprzedaż w Szczecinie?

Jesteś zainteresowany zakupem mieszkania na sprzedaż na rynku wtórnym w Szczecinie? Podstawowa kwestia to – w jakiej lokalizacji chcesz mieszkać, w jakim budynku oraz określić budżet, którym dysponujesz.

Pierwszy krok to ustal nakład finansowy, jakim dysponujesz. Ustalając kwotę weź pod uwagę również koszt ewentualnego remontu. W jaki sposób chcesz sfinansować zakup nieruchomości? Jeżeli w grę wchodzi kredyt hipoteczny sprawdź wcześniej swoją zdolność kredytową oraz wysokość wkładu własnego. Porównaj również oferty różnych banków. Każdy z nich określa swoją własną politykę kredytową oraz wysokość wkładu własnego a także warunki. Wszystko to pomoże ci na określenie w jakim przedziale szukać wymarzonej nieruchomości.

Wybór lokalizacji

Najważniejszą kwestią przy decyzji o zakupie nieruchomości jest określenie lokalizacji. To ona determinuje wszystko. Zapisz sobie szczegółowo czego szukasz – blisko centrum czy peryferie? Dobry dojazd do rynku czy dobra komunikacja z drogami krajowymi? Blisko tereny zielone czy miejsca rozrywki? Centra handlowe czy miejskie targowisko? Blisko szkoła lub przedszkole czy może siłownia lub klub sportowy? Zależy ci na ciszy i spokoju czy wręcz przeciwnie – nie przeszkadza ci hałas i gwar miejski?

Kolejna kwestia to ułożenie mieszkania w budynku. Te położone na najwyższym piętrze mają najczęściej najlepszy widok ale w okresie letnim są też najcieplejsze oraz najdroższe. Na parterze i piętrze są wygodniejsze w przypadku braku windy i tańsze ale też bardziej podatne na włamania.

Wybór budynku a mieszkanie na sprzedaż z rynku wtórnego w Szczecinie  

Jeżeli już wiesz jakim zasobem finansowym dysponujesz oraz w jakiej lokalizacji będzie twoje wymarzone mieszkanie na sprzedaż w Szczecinie, pora wybrać w jakim budynku będzie. Czasami dla klientów korzystających z ofert biura WGN na początku wybór nie jest prosty, warto więc przemyśleć i tą kwestię. Nieruchomości z rynku wtórnego są przeważnie zlokalizowane w kamienicy, bloku z wielkiej płyty lub na nowych osiedlach. Każdy z tych typów ma swoje plusy i minusy i warto je poznać przed decyzją.

 


 

Bloki z wielkiej płyty

O blokach z wielkiej płyty pisaliśmy już wielokrotnie. Dla przypomnienia – to rodzaj budownictwa powstałego w latach 60-tych i 70- tych. W trakcie ich budowy postawiono na ilość nie jakość materiałów, stąd stan budynków pozostawia wiele do życzenia. Najbardziej dotkliwe są wady typu krzywe ściany, cienkie ściany, stare i wadliwa instalacja, problemy z ogrzewaniem.

Obecnie jednak, wiele wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni stara się ratować tego typu budynki poprzez remonty i modernizację. Mieszkania  mają też wiele plusów – są wysokie, o ciekawych układach pomieszczeń.

Blokowiska są najczęściej w bardzo dobrych lokalizacjach. Budowano je w bliskości centrum oraz zadbano, by mieszkańcy mieli również dostęp do sklepów oraz terenów zielonych. Każde osiedle to mini miasteczko, w pełni zagospodarowane.

Mieszkanie w kamienicy

Stare, przedwojenne kamienice mają tyle samo sympatyków, co wrogów. Zwykle zlokalizowane są w centrum miasta więc jako plus można uznać dobra lokalizację.

Mieszkanie zwykle są bardzo wysokie i o dużej powierzchni. Detale takie jak zdobione drzwi czy sztukateria a także ogromne okna są często poszukiwaną gratką miłośników kamienic. Dzięki temu można nadać nieruchomości klimat i niepowtarzalny wystrój.

A minusy? Przede wszystkim koszty. Mieszkania w kamienicach są zwykle droższe niż mieszkania w bloku z wielkiej płyty a dodatkowo dochodzą również kwestie remontu i aranżacji wnętrza. Mieszkanie bowiem często wymagają gruntowych zmian jak np. całkowita wymiana parkietu czy zabezpieczenie sztukaterii.

Eksperci zwracają również uwagę, że budynek i znajdujące się w nim lokale mieszkalne mogą podlegać opiece konserwatora zabytków. Taki nadzór często wymaga remontu pod dokładne wytyczne, a jak wiadomo, konserwatorzy bywają różni.

Mieszkanie w nowoczesnym bloku

Jeżeli przemawia do ciebie wizja mieszkania na osiedlu ale obawiasz się wielkiej płyty idealnym rozwiązaniem jest nieruchomość w nowym budownictwie. Pod pojęciem „nowy” mieszczą się budynki powstałe w ciągu ostatnich 30 lat.

Bloki takie są bardziej nowoczesne i mają więcej usprawnień niż ich starsze odpowiedniki. Zadbano o sprawną i bezpieczną instalację, grubsze ściany a także lepszą akustykę. Są one również często większe. Zdarzają się również w pełni wyposażone, do zamieszkania od razu. Nowe budownictwo to również popularne ostatnio apartamentowce z luksusowymi mieszkaniami dla wymagających.

Minusem tego typu nieruchomości jest cena wyższa niż w przypadku wielkiej płyty i gorsza lokalizacja.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie na sprzedaż w Szczecinie?

Co zrobić, by podczas szukania mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego w Szczecinie nie dać  się oszukać? W jaki sposób uniknąć pułapek? 

Przede wszystkim ważna jest historia mieszkania, a dokładniej jego właściciela. Dopytaj, dlaczego sprzedający wystawił go na sprzedaż, co kryje się pod wysoką czy atrakcyjną ceną? Zwróć uwagę, czy właściciel  mówi też o wadach mieszkania czy ukrywa minusy podkreślając jedynie plusy. Takie zachowanie powinno zapalić w twojej głowie czerwoną lampkę. Żadna nieruchomość nie jest pozbawiona wad. Nie krępuj się zadawać pytań nie tylko o sam lokal ale również otoczenie, okolice czy sąsiadów. W końcu spędzisz w tym miejscu najbliższe kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt lat.

Kolejna kwestia – czy sprzedający to na pewno jedyna osoba, która ma uprawnienia do sprzedaży domu. Czy wśród właścicieli nie widnieje jeszcze ktoś inny, o kim nigdy nie słyszałeś. Wystarczy poprosić o akt notarialny – zresztą jest to dokument wymagany przez notariusza do sporządzenia umowy sprzedaży.

Sprawdź też księgę wieczystą – czy na mieszkaniu nie widnieje obciążenie, o którym nie wiesz (np. mieszkanie jest obciążone hipoteką). Oczywiście, może się zdarzyć, że nawet w takim przypadku będziesz zainteresowany zakupem ale takie kwestie warto wiedzieć od początku.