Nowoczesne mieszkania w Szczecinie wzbudzają zainteresowanie prywatnych kupców oraz inwestorów. Współczesne budownictwo ma swoją charakterystykę, a przy tym wiąże się z wykorzystaniem energooszczędnych materiałów i samym efektem nowości lokalu, co oznacza choćby mniejsze koszty eksploatacyjne. Takich inwestycji jest w tym mieście coraz więcej, w związku z rozwojem rynku pierwotnego, który w odróżnieniu od wielu innych lokalizacji w kraju, pozostaje tutaj zdominowany przez segment wtórny.

Spis treści
Czego można się spodziewać po takich propozycjach?
Dobry standard
Przestronność i współczesny charakter budownictwa
Udogodnienia
Coraz więcej nowych lokali w tym mieście
Rosnąca liczba ofert
Gdzie powstają?
Atuty kupowania od dewelopera

Czego można oczekiwać po nowoczesnych mieszkaniach na sprzedaż w Szczecinie?

Nowoczesne mieszkania w Szczecinie powinny się charakteryzować dobrym standardem, zarówno w obrębie dostępnego metrażu, jak i całości budynku. Podobnie wygląda to w kontekście samego wzornictwa, które wyróżnia się na tle starej zabudowy. We wnętrzach stawia się obecnie na przestronność, rezygnując raczej z dużej liczby pomieszczeń, ale utrzymując ich sporą powierzchnię. Charakterystyczne dla nowszych bloków jest to, że deweloperzy stawiają na komfort mieszkańców, proponując tereny zielone w najbliższej okolicy, garaże czy miejsca parkingowe, a w przypadku niektórych inwestycji i dalsze udogodnienia w obrębie przestrzeni wspólnych.

Standard lokalu

Oczywiście kupując takie mieszkanie oczekujesz odpowiedniego standardu. Dotyczy to w szczególności wykorzystanych materiałów, które są obecnie zwykle wyraźnie lepszej jakości niż tych w budynkach sprzed kilkudziesięciu lat, gdy często korzystano po prostu z tego co było dostępne lub najtańsze. W praktyce znajduje to przełożenie w estetyce lokum, ale i jego późniejszych kosztów użytkowania. Szczelne instalacje oraz lepszej jakości, często energooszczędne materiały, przekładają się na płacenie potem mniejszych rachunków. Będzie to odczuwalne szczególnie w okresie zimowym, gdy takie lokale trzeba ogrzewać w znacznie mniejszym stopniu niż takie starsze, ponieważ lepiej trzymają one ciepło. Rzecz jasna dobry standard powinien być utrzymany i w kontekście całego bloku mieszkalnego, co zapewnia komfort mieszkańców i brak problemów z ciągłymi usterkami, które wymagałaby uporczywych dla lokatorów prac naprawczych.

Nowoczesna stylistyka i przestronne wnętrza

Nowoczesny styl wykończeniowy powinien być widoczny zarówno w samym lokum oraz w całości budynku, w tym patrząc na niego z zewnątrz. Różnice są tu naprawdę duże i nowe bloki zdecydowanie wybijają się na tle tych starszych, dzięki licznym przeszkleniom czy schludnym, jasnym kolorom. Będzie to widoczne i w środku, gdzie powinno być jasno oraz przestronnie. Współcześni nabywcy są nastawieni na wygodę i funkcjonalność, do czego dostosowują się deweloperzy. Rzadkością są już zatem lokale, które posiadają pokoje przechodnie czy bardzo kameralne pomieszczenia. Obecnie często już bazowy metraż podnoszony jest o dziesięć czy kilkanaście metrów kwadratowych względem tego jak budowano kiedyś. Widoczny jest trend stawiania nawet na mniejszą liczbę pokoi, lecz większych, dzięki czemu są one komfortowe dla mieszkańców i łatwiej je zaaranżować. Odchodzi się też choćby od oddzielnych, zabudowanych kuchni, na rzecz takich połączonych z salonem czy zastąpionych wręcz mniejszym aneksem kuchennym.

Mieszkanie w bloku
fot. pixabay.com

Udogodnienia w obrębie inwestycji

Niemal standardem współczesnych mieszkań jest dostęp do balkonu czy w przypadku lokali na parterze, czasem nawet ogrodu. W obecnym budownictwie coraz częściej unika się bardzo wysokich budynków, natomiast nawet w blokach o kilku kondygnacjach, można liczyć na sprawną windę, zatem nie trzeba się martwić o wchodzenie po schodach. Dodatkowo warto patrzeć na całość inwestycji. Nowoczesne budynki często łączą w sobie miejski charakter z akcentami nawiązującymi do natury, a więc terenami zielonymi w obrębie placu okalającego obiekty mieszkalne. Wiele powstających osiedli jest ogrodzonych i chronionych, a do tego często można liczyć na miejsca parkingowe na zewnątrz lub nawet w garażu. Przy prestiżowych inwestycjach, w ramach których oferowane są apartamenty, dodatkowo może dochodzić do zagospodarowania części wspólnych w bardziej ekskluzywny sposób, a więc z uwzględnieniem basenu, siłowni czy po prostu miejsca spotkań dla mieszkańców.

Rośnie liczba nowych mieszkań na sprzedaż z rynku pierwotnego w Szczecinie

Zauważalne jest to, że pojawia się coraz więcej nowych mieszkań na sprzedaż z rynku pierwotnego w Szczecinie. W odróżnieniu od wielu innych miast, dominujący jest tutaj segment wtórny, natomiast deweloperzy dostrzegają atrakcyjność tego regionu i chętniej podejmują się tu kolejnych inwestycji. Te są ulokowane w różnych częściach miasta, blisko centralnych dzielnic lub dobrze z nimi połączonych, a przy okazji z odpowiednim zapleczem infrastrukturalnym. Dużo osób decyduje się na kupowanie lokali z kategorii pierwotnej, doceniając aspekt nowości takiego lokum, co zapewnia potem większy komfort niż starsze mieszkania, które są droższe w utrzymaniu i z czasem wymagają prac naprawczych. Po nowe nieruchomości sięgają prywatne osoby, które chcą tam zamieszkać, ale i inwestorzy, traktujący je jako lokatę kapitału czy przeznaczający ja potem na wynajem.

Więcej ofert

Szczecin jest dość specyficzny jeśli chodzi o rynek mieszkaniowy, gdyż wyraźnie dominuje tu segment wtórny. To odwrotny trend niż w zdecydowanej większości dużych miast w Polsce. Można jednak dostrzec coraz więcej inwestycji deweloperskich, co przekłada się na rosnącą łatwość w znalezieniu nowego lokalu. Jest to związane z dużym popytem na mieszkania w tej okolicy, która jest dość specyficznie, ale atrakcyjnie położona, a do tego warunki do życia są tutaj na naprawdę dobrym poziomie, podczas gdy ceny nieruchomości nie są jeszcze tak wywindowane jak w niektórych aglomeracjach.

Lokalizacje inwestycji

Nowe budynki powstają niemal w całym mieście, choć szczególne zainteresowanie deweloperów wzbudzają tereny raczej centralnie położone. Oprócz tego inwestorzy wybierają osiedla nieco na uboczu, ale dobrze skomunikowane i najlepiej oceniane pod względem komfortu życia, gdyż takie wybierają przeprowadzający się mieszkańcy czy przybysze z innych miejsc w kraju. Nowoczesne lokale można zatem odnaleźć i na Gumieńcach, Bukowie czy choćby Pomorzanach.

Korzyści z kupowania w tym segmencie

Do większości nabywców przemawia przede wszystkim aspekt nowości i bycia pierwszym właścicielem. Nie ma wtedy żadnych wątpliwości formalnych i prawnych, a same budynki korzystniej się prezentują, oparte są na funkcjonalnych rozwiązaniach i lepszych materiałach. Tym samym komfort życia w takim lokum będzie większy, a koszty utrzymania niższe. Nie trzeba się również obawiać, że ciągle trzeba będzie coś remontować, a do tego cały budynek jest nowy, więc i on nie wymaga napraw. W starszym budownictwie bywa to uciążliwe, ponieważ generuje koszty, ale i sprawia, że praktycznie cały czas obiekt poddawany jest jakimś pracom, które utrudniają życie lokatorom. Nowe mieszkanie lepiej trzyma też wartość i jest je łatwiej wynająć, zatem są to propozycje wzbudzające zainteresowanie także wśród inwestorów. W Szczecinie przeważają mieszkania z segmentu wtórnego, lecz powstaje coraz więcej inwestycji deweloperskich, w ramach których do użytku oddawane są nowoczesne lokale. Odznaczają się one przestronnością i dobrym standardem. Chętnie sięgają po nie kupcy zainteresowani osiedleniem się w takim miejscu, a oprócz tego inwestorzy, którzy chcą ulokować kapitał w takiej nieruchomości i zarobić na wynajmie czy późniejszej odsprzedaży lokum. Osoby zainteresowane takimi mieszkaniami w stolicy województwa zachodniopomorskiego, zachęcamy do zapoznania się z ofertami w bazie WGN.