Apartamenty na sprzedaż w Szczecinie są położone w różnych częściach miasta, natomiast przede wszystkim w lokalizacjach uznawanych za prestiżowe i pożądane. Wszystkie tego typu lokale łączy wysoki standard wykończeniowy. Odbiegają one jednak od siebie metrażem. Obecnie takim mianem nazywa się niektóre mieszkania o kilkudziesięciu metrach kwadratowych, choć dostępne są oczywiście znacznie większe oraz z kilkoma pokojami. Propozycje takich prestiżowych nieruchomości są dostępne na WGN.

Spis treści
Na co można liczyć w tej kategorii?
Metraże
Standard
W których fragmentach miasta?
Na rynku pierwotnym i wtórnym
Czy są one dostępne tylko dla najbogatszych?
Jak wygląda pułap cenowy takich nieruchomości?
Czy kupuje się je tylko na własny użytek?

Na co można liczyć w zakresie apartamentów na sprzedaż w Szczecinie?

Apartamenty na sprzedaż w Szczecinie to lokale o różnych metrażach. Obecnie lokum może być tak sklasyfikowane, nawet jeżeli nie wyróżnia się ogromną przestrzenią, lecz innymi aspektami. Nieodzownym elementem charakterystycznym jest jednak wysoki standard, podniesiony względem tego, co można spotkać w standardowych mieszkaniach, nawet tych nowoczesnych. Co do zasady takie lokale powinny się znajdować w prestiżowych lokalizacjach i rzeczywiście można je znaleźć w tych bardzo chętnie wybieranych miejscach w Szczecinie. To nie tylko rejony centralne, ale i cieszące się dużym uznaniem Warszewo czy Pomorzany. Po aktualnej sytuacji w naszej bazie widać, że dostępne są propozycje z rynku pierwotnego i wtórnego. Większość apartamentów jest jednak nowoczesna i nawet te od dotychczasowych właścicieli były niedawno wybudowane lub przynajmniej znacząco odnowione.

Czy tylko o dużych metrażach?

Kiedyś apartamenty kojarzyły się z bardzo przestronnymi lokalami o ogromnym metrażu. Wciąż można takie spotkać, lecz podejście do tego pojęcia uległo jednak znacząco zmianie. Obecnie sama powierzchnia nie jest już głównym wyznacznikiem, a wręcz w segmencie przeważają oferty dotyczące mieszkań w granicach 50-80 m2. Aktualnie w dużych miastach funkcjonują nawet mikro-apartamenty, choć na razie jest ich stosunkowo niewiele. Jednak kilkudziesięciometrowe mieszkanie spokojnie może się już kwalifikować do tego miana, gdy spełnia odpowiednie standardy.

Wysoki standard

Kluczem do sklasyfikowania mieszkania jako apartamentu jest właśnie wysoki standard. Jest to aspekt, którego nie da się już ominąć, tak jak ma to miejsce w kontekście metrażu. Wnętrza powinny być zatem starannie wykończone, nowe lub odnowione i wykończone z wykorzystaniem najlepszych materiałów. Gwarantuje to efektowny wygląd wnętrza, a do tego, co najważniejsze zapewnia to należyty komfort mieszkalny. To właśnie on determinuje tak naprawdę istotę obecnych apartamentów. Nawet te mniejsze mogą być uznawane za apartamenty, gdy mowa o mieszkaniach o podwyższonym standardzie, wyróżniających się na tle przeciętnych standardów rynkowych.

Sypialnia w apartamencie
fot. pixabay.com

W których rejonach?

Apartamenty z założenia przygotowuje się raczej w dobrych, a czasem wręcz prestiżowych lokalizacjach. Po przeglądzie takich ofert dostępnych w bazie WGN widać, że rzeczywiście ogłoszenia dotyczą lokali w chętnie wybieranych rejonach. Znajdziesz je w dobrych okolicach w Centrum i Śródmieściu, na coraz popularniejszych Pomorzanach czy choćby bardzo cenionym Warszewie. Możesz zatem kupić takie luksusowe mieszkanie nie tylko w ścisłym centrum miasta, ale i nieco dalej, w spokojniejszej, lecz rozwiniętej i dobrze skomunikowanej okolicy.

Z obu segmentów rynku

Szczeciński rynek mieszkaniowy jest dość specyficzny ze względu na duży udział segmentu wtórnego, natomiast w kontekście apartamentów widać, że pojawia się zróżnicowanie i ogłoszenia z obu kategorii. Z powodzeniem odnajdziesz zatem propozycje od dotychczasowych właścicieli, ale i deweloperów - w przypadku tych drugich są to nie tylko zupełnie nowe inwestycje, ale i apartamenty w odrestaurowanych budynkach w centrum miasta. Przy propozycjach wtórnych widać jednak, że wiele z nich dotyczy apartamentów w budynkach, które powstawały stosunkowo niedawno, na przestrzeni ostatniej dekady. Duża liczba nowych mieszkań o takim charakterze wynika z rosnącego zainteresowania apartamentami, które w ostatnich latach są coraz chętniej wybierane przez Polaków, którzy podnieśli swoją stopę życiową i chcą mieszkać w naprawdę dobrych warunkach.

Luksusowe apartamenty na sprzedaż w Szczecinie tylko dla najbogatszych?

Czy luksusowe apartamenty na sprzedaż w Szczecinie to nieruchomości, na które mogą sobie pozwolić tylko najbogatsi Polacy? Rynek nie jest tutaj aż tak drogi, jak w niektórych dużych miastach, więc i ten segment wydaje się bardziej przystępny. Stawki za lokale o wysokim standardzie są wyższe względem tych za normalne mieszkania w tym mieście, lecz wciąż znajdują się one w zasięgu wielu nabywców. Wyjątkiem mogą być apartamenty o największych metrażach, których całościowa cena jest w związku z tym dość wysoka. Warto zaznaczyć, że takie prestiżowe mieszkania kupowane są obecnie nie tylko na własny użytek, ale i w perspektywie inwestycyjnej, choćby z myślą o dużych zarobkach na wynajmie, w tym krótkoterminowym.

Jak kształtują się ceny?

Szczecin nie jest tak drogim rynkiem mieszkaniowym, jak Warszawa, Kraków, Gdańsk czy nawet Wrocław lub Poznań. Widać to po segmencie apartamentów, gdzie ceny nie są aż tak duże, żeby uznać tutejsze lokale za dedykowane tylko dla najbogatszych Polaków czy inwestorów zagranicznych. Rzecz jasna widać przy tym, że jak przystało na wyższy standard, stawki są podniesione względem średniej rynkowej w tym mieście. Należy zatem oczekiwać, że za niektóre apartamenty sprzedający oczekują nawet 10-12 tysięcy zł/m2, choć nie we wszystkich ofertach wymagania są aż tak wysokie. Znaczna część tutejszych apartamentów nie jest również bardzo duża, więc w takiej sytuacji ich ogólna cena dochodzi do pół miliona złotych, co wciąż pozostaje w zasięgu sporego grona nabywców. Za największe metrażowo apartamenty trzeba się jednak przygotować na całościowy koszt przekraczający 800 tysięcy złotych, co jest już znaczącą kwotą za lokale mieszkalne. Warto jednak pamiętać, że niektórzy traktują tak duże apartamenty jako alternatywę względem domów poza miastem lub na jego obrzeżach, za które zapłaci się podobne lub wyższe sumy.

Czy są kupowane tylko na własny użytek?

Może się wydawać, że takie nieruchomości z kategorii premium kupuje się raczej na własny użytek. Zapewne jest tak w przypadku większości apartamentów, lecz nie wszystkich. Wiąże się to z tym, że w ostatnich latach pojawił się trend wynajmowania mieszkań o podwyższonym standardzie. Może to następować w formie najmu na doby, co jest konkurencją dla hoteli i przyciąga turystów, a tych w Szczecinie nie brakuje. Drugie rozwiązanie to wynajmowanie takich apartamentów na okres kilku miesięcy, z czego chętnie korzystają biznesmeni i przedsiębiorcy, którzy przeprowadzają się do miasta tymczasowo w związku z nadzorowaniem jakichś lokalnych projektów. Zdarzają się zatem inwestorzy, którzy kupują apartamenty z myślą o ich późniejszym wynajmie. Apartamenty na sprzedaż w Szczecinie wyróżniają się wysokim standardem, natomiast dostępne są w różnych wariantach, jeżeli chodzi o metraż. Coś dla siebie znajdą zatem i dobrze zarabiające osoby, które szukają mieszkania o wielkości kilkudziesięciu metrów kwadratowych, lecz w nowoczesnym stylu i przy najwyższej jakości, jeżeli chodzi o wykończenie. Takie lokale znajdują się wśród ogłoszeń dostępnych na Wielkiej Giełdzie Nieruchomości.