Tanie mieszkania na sprzedaż w Szczecinie znajdziesz na pewno na Prawobrzeżu, choć zaskakujące potrafią być i oferty ze Śródmieścia. Ogółem ceny w tym mieście nie są wygórowane, w szczególności, gdy patrzy się na inne duże aglomeracje. W ostatnich latach stawki wyraźnie wzrosły, lecz wciąż wydają się atrakcyjne, zwłaszcza biorąc pod uwagę charakterystykę samej stolicy województwa zachodniopomorskiego. W bazie WGN dostępne są oferty lokali mieszkalnych nawet za mniej niż 250 tysięcy złotych.

Spis treści
Czy sam rynek w tym rejonie można uznać za tani?
Ciekawe propozycje lokali do odnowienia
Dlaczego są one interesujące?
Oferty z różnych części miasta
Gdzie obowiązują atrakcyjne stawki?
Prawobrzeże
Niższe oferty ze Śródmieścia

Czy mieszkania w Szczecinie są tanie?

Mieszkania w Szczecinie można uznać za stosunkowo tanie, gdy zestawi się je z innymi największymi miastami w Polsce. Mowa tu w końcu o stolicy wojewódzkiej, a pod względem liczby mieszkańców, można wyróżnić tylko sześć większych punktów na mapie kraju. Jest to ciekawe miejsce do życia, zarówno z uwagi na walory estetyczne tutejszych krajobrazów, ale i korzystną sytuację na rynku pracy. Podobnie jak w innych miastach, na przestrzeni ostatnich lat zauważalne były dość znaczące wzrosty stawek. Pod tym kątem Szczecinowi daleko jednak do Warszawy czy Wrocławia, a nawet Gdańska czy Gdyni, więc warto zainteresować się tym kierunkiem.

Wyraźny wzrost cen w ostatnich latach

Na rynku mieszkaniowym od dłuższego czasu mówi się o rosnących cenach, co znajduje odzwierciedlenie w liczbach. Szczecin nie jest tutaj wyjątkiem i wpisuje się w ten trend. Szczególnie duże wzrosty były zauważalne na przestrzeni paru ostatnich lat. Dane przedstawiane kwartalnie przez Narodowy Bank Polski nie pozostawiają tutaj wątpliwości. Patrząc na ceny ofertowe, od pierwszego kwartału 2010 roku do analogicznego okresu roku 2020, średnie ceny na rynku pierwotnym wzrosły z 5000 zł do pułapu ponad 6600 zł. Z kolei na rynku wtórnym mowa tu o wzroście z 4800 do 6150 zł. Dynamika wzrostów pokazuje, iż szczególnie duże przyrosty odnotowywaliśmy w ostatnich kilku latach.

Wciąż znacznie niższe stawki niż w kilku wiodących miastach

Warto zauważyć, że mimo wspomnianych wzrostów, mieszkania w tej okolicy naprawdę trudno uznać za drogie. Szczecin nie zbliża się nawet do najdroższych rynków mieszkalnych w Polsce, czyli Warszawy, Gdańska, Gdyni, Wrocławia oraz Krakowa. Wyraźnie wyższe ceny ofertowe, widniały według danych NBP na początek roku 2020 również w Poznaniu czy Katowicach. O zbliżonych stawkach można mówić w kontekście Bydgoszczy czy Łodzi, a niewiele niższych w Białymstoku i Olsztynie.

Ciekawy wybór

Szczecin jest siódmym największym miastem w kraju jeśli chodzi o liczbę mieszkańców, a także największym w województwie zachodniopomorskim, którego jest zresztą stolicą. Przybywające tu osoby doceniają nie tylko malownicze położenie oraz krajobrazy, ale i dobry komfort życia. Prężnie rozwija się tutaj rynek pracy, co przyciąga wielu ludzi mających problem ze znalezieniem zatrudnienia w innych rejonach kraju. Można tutaj liczyć też na pewien spokój, gdyż choć jest to duże miasto, to o zdecydowanie najmniejszej gęstości zaludnienia w przeliczeniu osób na km2, gdy weźmie się pod uwagę dziesiątkę największych aglomeracji w kraju.

Widok na panoramę Szczecina
fot. pixabay.com

W Szczecinie znajdziesz tanie mieszkania do remontu

Tanie mieszkania do remontu w Szczecinie to przede wszystkim okazje inwestycyjne. Niektórzy kupują takie lokale z myślą o przerobieniu ich według własnej wizji, lecz mnogość ofert na rynku wtórnym sprawia, iż interesują one jednak głównie nabywców nastawionych na zarobek. Oczywiście pożądane są przy tym mieszkania w dobrej lokalizacji, z atrakcyjną okolicą i niezłym stanem całego budynku. Podczas gdy w wielu miastach takie lokale na sprzedaż można znaleźć głównie w określonych obszarach, w Szczecinie pojawiają się one niemal w każdej dzielnicy.

Dlaczego wzbudzają one zainteresowanie?

Aktualnie zarabianie na kupowaniu mieszkań do remontu i ich odsprzedaży po odnowieniu, stało się bardzo popularne. To dość pewny kierunek inwestycyjny ze względu na stabilność na rynku nieruchomości, w porównaniu choćby do giełdy czy segmentu walut. Do tego dla wielu osób jest to po prostu interesujące. Szczecin jest tym bardziej atrakcyjny dla inwestorów, że rynek jest specyficzny, ponieważ przeważa w nim segment wtórny. W większości dużych miast w Polsce trend ten jest odwrotny i dominują mieszkania deweloperskie. Tym samym w stolicy województwa zachodniopomorskiego panują dobre warunki zarówno w kontekście kupowania mieszkań z drugiej ręki, jak i ich późniejszej sprzedaży. Oczywiście inwestorzy zwracają uwagę na czynniki takie jak przede wszystkim lokalizacja oraz atrakcyjność konkretnego osiedla. Ważny będzie też przyzwoity stan techniczny samego budynku oraz to jaki zakres prac jest wymagany w samym lokalu mieszkalnym. Niektórzy stawiają na lokum, które wymaga głównie odświeżenia, inni podejmują się zakupu tych do gruntownego remontu, gdzie można jednak liczyć na znacznie większe upusty cenowe.

Dostępne w różnych częściach miasta

W wybranych miastach widać tendencję do skupisk obszarów, gdzie wystawiane są regularnie mieszkania do remontu na sprzedaż. W Szczecinie znajdziesz je w różnych dzielnicach, co widać choćby po aktualnych ofertach z bazy WGN. W tej chwili nie ma takich ogłoszeń tylko z dzielnicy Północ - dostępne są jednak w Śródmieściu, na Prawobrzeżu, a szczególnie w dzielnicy Zachód.

Tanie mieszkania na sprzedaż w Szczecinie? Sprawdź na Prawobrzeżu i w Śródmieściu

Tanie mieszkania na sprzedaż w Szczecinie są dostępne na Prawobrzeżu, które co do zasady wzbudza mniejsze zainteresowanie niż lewobrzeżna część miasta. Wynika to z nieco mniej rozbudowanej infrastruktury i gorszego skomunikowania z centrum. Wiele osób chętnie spogląda jednak na ten kierunek, a z uwagi na mniejszą liczbę ofert z tej dzielnicy, paradoksalnie lokale na sprzedaż dość szybko znajdują nabywców. Mocno zaskakujące potrafi być Śródmieście. Jest to okolica ze zdecydowanie największą liczbą dostępnych lokali, natomiast baza ofertowa tej okolicy jest niezwykle zróżnicowana. Niektóre mieszkania są zatem dość drogie, ale nie zmienia to faktu, że kawalerkę czy mniejsze lokum 2-pokojowe można tam nabyć nawet za mniej niż 250 000 złotych.

Niższe stawki w prawobrzeżnej części miasta

Przegląd aktualnych ofert z WGN nie pozostawia wątpliwości, że najatrakcyjniejsze stawki dotyczą Prawobrzeża. Widnieją tam obecnie propozycje tylko z rynku wtórnego, natomiast ich średnia cena jedynie delikatnie przekracza 5800 zł/m2. Okolice te oferują sporo zieleni, natomiast wyraźnie gorsze dojazdy do centrum miasta i to stanowi jednak dla wielu nabywców spory problem, zachęcając ich do wyboru propozycji z lewobrzeżnych dzielnic. Mimo wszystko dość szybko sprzedają się jednak lokale z takich osiedli po prawej stronie, jak Słoneczne, Majowe czy Dąbie.

Zaskakujące oferty ze Śródmieścia

Pod kątem rynku mieszkalnego, Śródmieście można uznać za dość specyficzną dzielnicę, z uwagi na ogromne zróżnicowanie ofertowe. Choć pojawiają się tu ogłoszenia z wymaganiami nawet pokroju 9000-10000 zł/m2, to średnia stawek z ofert dostępnych teraz w WGN w tej okolicy znajduje się poniżej pułapu 6000 zł/m2. Większość propozycji pochodzi z osiedla Centrum i tych przylegających do niego. Stawki za m2 na tyle od siebie odbiegają, że trudno je jednoznacznie scharakteryzować. Faktem jest, że kawalerkę lub kameralne mieszkanie 2-pokojowe, w stanie gotowym do zamieszkania, można tam kupić poniżej 250 tysięcy złotych za całość. Warto zaznaczyć, że mimo trochę wyższych średnich cen, na takie propozycje można się też natknąć w dzielnicach Północ oraz Zachód - obecnie na takich osiedlach jak Niebuszewo, Żelechowa czy Gumieńce. Na tle dużych miast w Polsce, rynek mieszkaniowy w Szczecinie można generalnie uznać za stosunkowo tani. Choć ceny wzrastały w ostatnich latach, to wciąż daleko im do tych z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Gdańska czy Gdyni. W połączeniu z atrakcyjnością stolicy województwa zachodniopomorskiego pod względem mieszkalnym i zarobkowym, czyni to ten rejon naprawdę interesującym w kontekście nabycia nieruchomości. Jeżeli poszukujesz takich propozycji, to zachęcamy do zapoznania się z ogłoszeniami z bazy WGN!