Wśród mieszkań na sprzedaż w Szczecinie faworytami nabywców niezmiennie pozostają warianty 2-pokojowe, choć kupcy znajdują się szybko i na takie z trzema pokojami. Zainteresowanie wzbudzają nowe lokale, których jest coraz więcej, lecz w rejonie tym dalej znacząco przeważają oferty z segmentu wtórnego. Wciąż nie brakuje osób chętnych na obiekty wymagające nawet gruntownego odnowienia, na których można za to sporo zarobić, co interesuje szczególnie inwestorów.

Spis treści
Lokale z dwoma pokojami i ogródkiem
Rosnąca podaż i duży popyt na nowe lokale
Jak prezentuje się sytuacja z mieszkaniami w gorszym stanie?
Szansa na zarobek
Dobre warunki do takich działań

W Szczecinie cały czas preferowane są mieszkanie 2-pokojowe. Najlepiej takie z ogródkiem

Najczęściej poszukiwanym wariantem wśród nabywców, jest mieszkanie 2-pokojowe w Szczecinie. Coraz większe grono zainteresowanych zwraca uwagę na propozycje z ogródkiem, które są jeszcze atrakcyjniejsze. Jest to pewna namiastka domu i dobre miejsce do odpoczynku, a w tym mieście można znaleźć takie oferty. Wersje w takim układzie są najbardziej uniwersalne w kontekście dopasowania się do potrzeb i możliwości nabywców, choć sporo jest także chętnych na lokale nieco większe, z jeszcze jednym pokojem.

Nieustannie najpopularniejszy wariant

Wszelkie analizy rynku mieszkaniowego w Polsce od lat pokazują, że zdecydowanie najwięcej transakcji dotyczy lokali 2-pokojowych. Jest to widoczne w większości największych miast w kraju i nie inaczej jest w Szczecinie, a taki trend cały czas się utrzymuje. Taki układ lokum i 40-60 m2 powierzchni, to w pełni wystarczająca przestrzeń dla singli oraz par, nawet tych z małym dzieckiem, a przy okazji nieruchomość w akceptowalnej dla nabywców cenie, nie przekraczającej ich możliwości. Poza osobami nastawionymi na kupno miejsca na własny użytek, w tym segmencie spora część transakcji to również po prostu inwestycje. Takie nieruchomości utrzymują wartość, a nawet na niej zyskują, przy czym dodatkowo łatwo jest je wynająć i zarabiać też w taki sposób.

Duże zainteresowanie także lokalami 3-pokojowymi

Zaraz po segmencie 2-pokojowym, największe zainteresowanie wzbudzają mieszkania z jednym pokojem użytkowym więcej, co zwykle wiąże się przy okazji z trochę większym ogólnym metrażem. W takiej powierzchni dobrze czują się już rodziny czy małżeństwa, które myślą o dzieciach. Często jest to zatem kolejny krok jeżeli chodzi o kupno nieruchomości, a dla części nabywców jest to pierwszy wybór, jeżeli posiadają oni odpowiednie zaplecze finansowe i kredytowe. W takiej sytuacji większe lokum jest swego rodzaju inwestycją w przyszłość, gdyż nawet przy mniejszych aktualnych potrzebach, kupujący myślą już o przyszłości, gdy mogą potrzebować nieco większej przestrzeni.

Czemu wiele osób liczy na ogród?

Mieszkania w mieście raczej nie kojarzą się z ogródkami, zarezerwowanymi bardziej dla domów jednorodzinnych, natomiast w Szczecinie widać sporo takich propozycji. Wiele z nich pochodzi z segmentu wtórnego, choć obecnie i niektórzy deweloperzy myślą o takich rozwiązaniach. Posiadanie własnego terenu na świeżym powietrzu jest bardzo doceniane, gdyż można tam hodować rośliny, ale i po prostu spędzać wolny czas, szczególnie latem. Dla wielu osób jest to również właśnie namiastka posiadania własnego domu, który jest ich marzeniem, lecz na danym etapie życia, nieosiągalnym jeszcze finansowo.

Rośliny w mieszkaniu
fot. pixabay.com

 

Mieszkania deweloperskie na sprzedaż w Szczecinie wciąż w mniejszości, lecz chętnie kupowane

Poszukując mieszkań deweloperskich na sprzedaż w Szczecinie, można natrafić na coraz więcej ofert. To dobry sygnał dla osób zainteresowanych nowym lokum, a takich zdecydowanie nie brakuje. Tutejszy rynek jest jednak o tyle specyficzny, że przeważają na nim wyraźnie oferty z segmenty wtórnego i cały czas widać taką prawidłowość. Deweloperzy dostrzegają jednak popyt w kategorii pierwotnej, stąd zwiększają liczbę inwestycji w tym rejonie.

Specyfika rynku

W znacznej części największych miast w Polsce widać trend polegający na zdecydowanej przewadze rynku pierwotnego. W Szczecinie sytuacja jest z kolei odwrotna i zdecydowanie mocniejszy jest tutaj segment wtórny. Choćby po obecnym układzie w bazie Wielkiej Giełdy Nieruchomości widać, że na jedno nowe mieszkanie, przypada kilka takich od poprzednich właścicieli. Duża liczba ofert wtórnych sprawia, że wielu nabywców decyduje się na taki właśnie zakup.

Przybywa ofert z segmentu pierwotnego

Pomimo utrzymującej się dominacji propozycji z drugiej ręki, zauważalne są narastające działania deweloperów w Szczecinie, co skutkuje większą liczbą ofert, w różnych częściach miasta. Osoby koniecznie zainteresowane mieszkaniami z rynku pierwotnego, mają zatem coraz większy wybór i nie muszą się obawiać, iż nie będzie takich propozycji. To ważne, gdyż jest odpowiedzią na spore zapotrzebowanie na takie lokale mieszkalne. Dużo ludzi myślących o zakupie własnych czterech ścian, chce postawić na coś nowego, żeby mieszkać w nowocześnie urządzonych wnętrzach. Plusem ofert od deweloperów jest też to, że jest się pierwszym właścicielem, co nie pozostawia żadnych wątpliwości formalnych, a i samo lokum lepiej trzyma swoją wartość i nie trzeba się przejmować remontami samego mieszkania, jak i całego budynku.

Jak wygląda sytuacja z mieszkaniami do remontu w Szczecinie?

Mieszkania do remontu w Szczecinie to ciekawa propozycja dla inwestorów. Można je kupić po wyraźnie niższej cenie, a przy przemyślanym odnowieniu, przy odsprzedaży można wypracować znaczący zysk. Na korzyść takich działań przemawia mocny rynek wtórny w tej okolicy, dzięki czemu duża grupa nabywców spogląda właśnie na ten segment, co ułatwia późniejszy proces sprzedaży odnowionego lokum.

Opłacalne inwestycje

Zarabianie na nieruchomościach staje się coraz popularniejszym zajęciem. Niektórzy robią to zawodowo, dla innych są to pewne lokaty kapitału i szansa na zarobek w przyszłości. Zysk można wypracować szukając okazji rynkowych lub spekulując, natomiast największe przebicie można zwykle uzyskać na lokalach remontowanych. Mieszkania w słabym stanie technicznym, wymagające gruntownego remontu, są sprzedawane znacznie poniżej wartości rynkowej, gdyż wymagają nakładów finansowych i samej pracy. Jeżeli uda się natomiast znaleźć takie lokum, najlepiej w dobrej lokalizacji i rozsądnie je odnowić, to można je potem sprzedać za znacznie wyższą stawkę. Oczywiście kluczem jest dobra kalkulacja, żeby różnica pomiędzy ceną kupna i późniejszej sprzedaży, była wyższa niż środki potrzebne na remont. W takiej sytuacji warto zajmować się też podstawowymi pracami z zakresu naprawy instalacji czy samych ścian i podłóg, natomiast lepiej ograniczyć same działania dekoratorskie. Generuje to dodatkowe koszty, a kolejni nabywcy zwykle i tak chcą zaaranżować daną przestrzeń według własnej wizji.

Sprzyjające warunki rynkowe

Charakterystyka szczecińskiego rynku i duży udział segmentu wtórnego, sprzyja tak naprawdę inwestorom poszukującym takich lokali. Po pierwsze pojawia się więcej ofert tego typu, a po drugie już odnowione mieszkanie jest w tym przypadku łatwiej sprzedać. Jest to o wiele trudniejsze w miastach, gdzie do sprzedaży trafia bardzo dużo nowych mieszkań, gdyż to one przyciągają wtedy nabywców i mniej osób spogląda na lokale z drugiej ręki, nawet te odnowione. Można tu zatem zaobserwować naprawdę sprzyjające warunki do takich operacji. Na rynku mieszkaniowym w Szczecinie widać różnorodne propozycje. Przeważają tutaj lokale odsprzedawane przez dotychczasowych właścicieli, z czego część nadaje się do remontu i późniejszej odsprzedaży z zyskiem. Coraz więcej ofert dotyczy również nowych mieszkań, oddawanych przez deweloperów. Nabywcy szukają przy tym przede wszystkim wariantów 2- i 3-pokojowych, które odpowiadają oczekiwaniom największej grupy kupujących. Osoby zainteresowanie mieszkaniami w Szczecinie, zachęcamy do zapoznania się z ogłoszeniami w bazie WGN.