Mieszkania do remontu w Szczecinie są dobrym pomysłem pod kątem inwestycyjnym. W takiej sytuacji ważne jest nie tylko dobre skalkulowanie kosztów ewentualnych prac, ale i wybór nieruchomości w atrakcyjnej lokalizacji, gdzie nie będzie problemu z odsprzedażą. Niektórzy decydują się również na zakup takich lokali na własny użytek, gdy trudno im znaleźć inne oferty z danego rejonu lub preferują starsze budownictwo. Kryteria dotyczące położenia mogą się zmieniać zależnie od charakteru transakcji.

Spis treści
Poznaj różne osiedla
Zakup pod ponowną sprzedaż czy dla siebie?
Jakie są sprawdzone lokalizacje?
Lokal z jednym pokojem do odnowienia
To nie jedyne oferty w centrum miasta

Interesują cię tanie mieszkania do remontu w Szczecinie? Poznaj opinie o poszczególnych osiedlach

Szukając tanich mieszkań do remontu w Szczecinie, na pewno warto poznać opinie o osiedlu, z którego przeglądasz oferty, szczególnie jeśli nie znasz zbyt dobrze miasta. Położenie jest bardzo ważne, gdyż takich lokali nie szuka się raczej na peryferiach czy w rejonach, gdzie popyt na mieszkania jest symboliczny. Dużo zależy też od tego, jaki jest charakter zakupu. Nieco inaczej wygląda to przy kupowaniu lokum pod własny użytek, gdzie lokalizację dobiera się pod swoje preferencje. Jeżeli ma to być inwestycja pod odsprzedaż lub wynajem, to należy wybierać najlepiej oceniane osiedla, z dobrą lokalną infrastrukturą i połączeniami komunikacyjnymi.

Aspekt lokalizacyjny

Przy wszelkich nieruchomościach lokalizacja zawsze jest istotna, a w segmencie lokali do remontu jest to szczególnie ważny czynnik. Osoby nieznające dobrze rynku mogą popełnić spory błąd, gdy wybiorą bardzo atrakcyjną finansowo ofertę, lecz okaże się, że lokal znajduje się na obrzeżach i w miejscu, w którym będzie bardzo trudno znaleźć potem chętnego na zakup. W tej kategorii warto rozglądać się za najbardziej pożądanymi osiedlami. Szczególnie atrakcyjne mogą być te, które są uważane za dobre miejsce do życia, lecz jest to obszar, gdzie pojawia się niewiele propozycji deweloperskich. W przypadku lokalizacji bierz też pod uwagę dodatkowy czynnik samego otoczenia, a szczególnie budynku, w którym znajduje się lokal. Nie warto inwestować w lokum w dobrej cenie, które łatwo będzie odnowić, lecz znajdujące się w zaniedbanym obiekcie, który będzie obniżał komfort życia czy generował nieustanne koszty związane z naprawami i renowacją samego budynku.

Pod inwestycję czy własny użytek?

Rzecz jasna jedną z bazowych kwestii jest to, czy lokal do remontu ma być kupiony na własny użytek czy pod kątem inwestycyjnym. Na pierwszy wariant decydują się często osoby, które nie są entuzjastami nowego budownictwa - chcą zatem lokalu w dawnym stylu, który samemu odnowią. Czasem może to być jedna z niewielu okazji do zakupu mieszkania w lokalizacjach, gdzie pojawia się niewiele ofert z rynku wtórnego i nie powstają nowe inwestycje deweloperskie. W tym segmencie operują również inwestorzy nastawieni na zarobek na nieruchomościach. Kupienie mieszkania po zaniżonej cenie i jego wyremontowanie może być bardzo opłacalne, oczywiście przy odpowiedniej kalkulacji. W tym przypadku szczególnie ważna jest dobra lokalizacja - trudno będzie potem sprzedać lokum w niezbyt ciekawej okolicy. Takich inwestycji podejmują się również osoby spoza Szczecina, które niekoniecznie dobrze znają miasto. Warto wtedy poszukać w sieci opinii o poszczególnych osiedlach, co znacząco ułatwiają publikowane okresowo rankingi. Kupując mieszkanie na własny użytek, kwestia lokalizacji jest bardziej umowna, gdyż wszystko zależy od oczekiwań danej osoby. Dla inwestora ważne powinno być to, żeby miejsce było dobrze połączone komunikacyjnie, posiadało rozbudowaną infrastrukturę w najbliższym otoczeniu, a dodatkowym atutem będzie także bliskość terenów zielonych.

Mieszkanie do remontu na Pogodnie w Szczecinie pewną inwestycją. Na jakie inne miejsca zwrócić uwagę?

Pogodno jest jednym z najlepiej ocenianych osiedli w Szczecinie, więc mieszkanie do remontu w tej okolicy może być sprawdzoną inwestycją. Jedynym warunkiem jest wtedy znalezienie propozycji opłacalnej pod względem finansowym. Problemem może być jedynie ograniczona ilość ofert, gdyż te szybko znikają z rynku. Intersującym kierunkiem może być także Krzekowo, Warszewo czy Gumieńce. W tym segmencie raczej mniejszą uwagę skupia się na Prawobrzeżu, gdzie kupujący często liczą na znalezienie ciekawych propozycji z rynku pierwotnego.

Para remontująca nowe mieszkanie w Szczecinie
fot. pixabay.com

Pogodno

We wszelkich rankingach Pogodno jest zawsze umieszczane na wysokich pozycjach. Osiedle jest bardzo korzystnie połączone, gdyż nie jest przesadnie oddalone od centrum miasta, ale na tyle daleko, że panuje tam spokojniejsza atmosfera i można liczyć na dużo zieleni. Jest to przy okazji jedno z najlepiej skomunikowanych miejsc Szczecina. Pogodno sprawdzi się dla kupujących na własny użytek i inwestorów - pierwsi docenią komfort życia w tej okolicy, a drudzy ogromny popyt na tutejsze mieszkania, co znacząco skraca czas oczekiwania na kupca.

Pozostałe lokalizacje godne uwagi

Intrygującym punktem na mapie Szczecina jest Krzekowo, sąsiadujące z Pogodnem. To wybór nieco dalszy od centrum i odrobinę gorzej skomunikowany, lecz za to obowiązują tam jeszcze niższe ceny. Sam rejon jest z kolei niezwykle bezpieczny, zadbany i pełen terenów zielonych. Mocno rozwijającym się osiedlem, które zyskuje na popularności, są także Gumieńce. Wśród sprawdzonych lokalizacji na pewno warto wymienić Warszewo, w zasadzie od lat dominujące w rankingach, jeżeli chodzi o osiedla Szczecina. To rejon, z którego blisko zarówno do centrum, jak i spokojniejszej, leśnej okolicy, a do tego jest to obszar doskonale zadbany i bezpieczny. W tym segmencie nieco mniej uwagi zwraca się na Prawobrzeże, gdzie popyt na lokale nie jest jeszcze tak duży, a w dużej mierze zaspokajają go nowe i gotowe mieszkania. Interesujące mogą być ewentualnie korzystne cenowo propozycje z osiedli takich jak Bukowe, Słoneczne i Majowe.

Kawalerka do remontu w Szczecinie? Koniecznie w Centrum

W przypadku kawalerki do remontu w Szczecinie warto mocno ograniczyć rejon poszukiwań, najlepiej do centralnych rejonów miasta. Takie lokale kupują i wynajmują osoby młode, będące na dorobku, ale jednocześnie wciąż bardzo aktywne zawodowo i społecznie. Takich nabywców nie zainteresują propozycje z osiedli znajdujących się na uboczu. Centrum jest obszarem, w którym można znaleźć naprawdę dużo ofert lokali do remontu, także o większej liczbie pomieszczeń.

Specyfika takich lokali

Kawalerki do remontu rzadko kupuje się na własny użytek. To mieszkania dla raczej młodych osób i zwykle jest traktowane jako tymczasowe, zatem kupujący poszukują raczej czegoś gotowego do wprowadzenia się. To jednak okazje dla inwestorów, gdyż kawalerki nie są drogie, a po odnowieniu można zarobić nie tylko na ich odsprzedaży, ale i wynajmie. Ze względu na specyfikę takich mieszkań są one jednak atrakcyjne przede wszystkim w rejonach blisko centrum, gdyż interesują one osoby prowadzące bardzo aktywny tryb życia, które chcą być w centrum wydarzeń.

Inne oferty w Centrum

W przypadku Szczecina, Centrum jest dość specyficzne, gdyż przez lata było traktowane jako dość niebezpieczne, co niekoniecznie przekonywało do kupowania tam nieruchomości. Systematycznie ulega to zmianie, podobnie jak obraz tej części miasta, która zyskuje mocno na atrakcyjności. Wciąż można tam jednak znaleźć dużo ofert, w tym wiele dotyczących właśnie lokali do remontu. Z powodzeniem można tam zatem odnaleźć nie tylko kawalerki, ale i większe mieszkania 2- lub 3-pokojowe, które można odrestaurować na własny użytek lub wyremontować i szybko sprzedać z zyskiem. Lokalizacja jest bardzo ważna w kontekście mieszkań do remontu w Szczecinie. Osoby planujące zamieszkać w takim miejscu mogą się kierować swoimi odczuciami, natomiast dla inwestorów istotne jest to, żeby wybrać osiedle atrakcyjne do życia i dobrze skomunikowane. Ciekawymi wyborami będą choćby Pogodno czy Warszewo, a interesujące propozycje, w tym kawalerek, pojawiają się w centralnych rejonach miasta. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą lokali do remontu na sprzedaż, dostępnymi w bazie WGN.