Sprzedam mieszkanie w Szczecinie – tylko od czego powinienem zacząć? To jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie właściciele nieruchomości zlokalizowanych w stolicy województwa zachodniopomorskiego. Z pewnością jest to czasochłonny proces, który wymaga nie tylko posiadania odpowiedniej wiedzy, ale również dokładnego zapoznania się z rynkiem nieruchomości. Szczecin jest miastem, który stawia przede wszystkim na rozwój, nic więc dziwnego, że z roku na rok liczba mieszkańców cały czas wzrasta. Dobre warunki do życia, wiele nowych miejsc pracy oraz bogata oferta edukacyjna, to tylko jedne z nielicznych zalet, które sprawiają, że coraz więcej osób myśli o tym, żeby osiedlić się tutaj na stałe. W których osiedlach najlepiej sprzedać nieruchomość i w jaki sposób sprawie przejść przez ten trudny proces? Odpowiadamy!

Spis treści:
Rynek nieruchomości
Jak na cenę wpływa lokalizacja?
Warszewo
Bukowe
Śródmieście
Na co zwrócić uwagę?
Przygotowanie atrakcyjnego ogłoszenia
Prezentacja i finalizacja transakcji

Zanim sprzedasz mieszkanie w Szczecinie, poznaj rynek nieruchomości osiedli Warszewo, Bukowe i Śródmieście!

Zanim rozpoczniesz proces sprzedaży mieszkania w Szczecinie musisz dokładnie poznać lokalny rynek nieruchomości osiedla, na którym się ono znajduje – niezależnie od tego, czy będzie to centralne Śródmieście czy nieco oddalone od serca miasta Warszewo czy Bukowe. Należy podkreślić, że w każdej z tych dzielnic jest on bardzo bogaty, gdyż Szczecin to jedno z największych miast znajdujących się w północno-zachodniej Polsce. Najczęściej kojarzone jest głównie z portem, bowiem niedaleko stąd do Morza Bałtyckiego, Odry czy Zalewu Szczecińskiego. Warto również zauważyć, że miejscowość może się pochwalić bogatą ofertą rozrywkową oraz dynamicznie rozwijającym się centrum biznesowym.

Oczywiście atrakcyjne położenie stolicy województwa zachodniopomorskiego oraz dynamika miasta sprawiają, że staje się ona powoli coraz ważniejszym graczem na rynku deweloperskim. Pojawia się więcej nowych mieszkań i inwestycji, które kuszą przyszłych właścicieli przede wszystkim niezwykle korzystnymi cenami, które potrafią być nawet kilkakrotnie niższe niż w przypadku nieruchomości o podobnym standardzie, ale znajdujących się w Warszawie czy Gdańsku.

Wbrew pozorom, największą popularnością w tym rejonie wśród kupujących cieszą się nieruchomości z rynku wtórnego. Osoby, które szukają tutaj nowego miejsca do stałego życia szczególnie cenią sobie lokale, które są już w pełni wyposażone. Nawet, jeśli będą musieli przeprowadzić mały remont czy nieco dopłacić za umeblowanie mieszkanie to i tak uważają, że jest to bardziej korzystne niż zakup nieruchomości w stanie deweloperskim. Co ciekawe, ze względu na doskonałą lokalizację miasta coraz częściej zdarza się, że na zakup kawalerki lub niewielkiego mieszkania w tych okolicach decydują się miłośnicy nadmorskich wakacji, dla których portowa stolica województwa zachodniopomorskiego jest idealnym miejscem na sezonową odskocznię od zdecydowanie większych aglomeracji.

Z kolei na inwestycje w lokale na szczecińskim rynku pierwotnym decydują się głównie biznesmeni szukający miejsca na otwarcie własnej firmy lub biura. Nowe mieszkania nie są tutaj tak popularne jak w innych częściach kraju, co zdecydowanie ułatwia sprzedaż nieruchomości osobom prywatnym.

Niewielki salon z aneksem kuchennym
fot. pixabay.com

Jak na cenę wpływa lokalizacja?

O prawidłowej wycenie każdej nieruchomości decyduje przede wszystkim jej lokalizacja. Oczywiście, najbardziej pożądane, a co za tym idzie najdroższe lokale znajdują się w ścisłym centrum miasta. Właściciele posiadający mieszkania chociażby na Śródmieściu nie powinni się więc obawiać o to, że będą musieli miesiącami czekać na to, aż wreszcie ktoś zainteresuje się ich ofertą. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko centralne położenie osiedla wpływa na to, że zainteresowanie daną nieruchomością jest większe niż w przypadku innych ogłoszeń.

Popularnością cieszą się również te rejony, które są doskonale skomunikowane z innymi częściami miastami. Szczególnie osobom pracującym często zależy na tym, aby szybko i bezproblemowo dojechać do siedziby swojej firmy czy instytucji, dlatego osiedla charakteryzujące się dobrym węzłem komunikacji miejskiej również staną się niezwykle pożądane przez kupujących.

Oczywiście ważne jest również zaplecze usługowo-handlowe i gastronomiczne. Odpowiednia ilość sklepów w dzielnicy oraz możliwość stołowania się w pobliskich restauracjach i fast-foodach, to wyjątkowo ważne aspekty dla osób, które prowadzą niezwykle aktywny tryb życia. Inni z kolei cenią sobie bliskość terenów zielonych i parków, w którym będą mogli uprawiać ulubione dyscypliny sportowe lub odpocząć po cięższym dniu.

Rodziny z dziećmi, które szukają mieszkania na sprzedaż będą za to zwracać uwagę na bliskość placówek edukacyjnych oraz przychodni i szpitali. Plusem okażą się również place zabaw lub zamknięte skwery, na których najmłodsi mieszkańcy będą mogli bezpiecznie spędzić swój wolny czas.

Właściciele chcący skutecznie sprzedać mieszkanie w Szczecinie, muszą więc szczególnie przeanalizować wszystkie walory osiedla, w którym znajduje się budynek. Warto zwrócić uwagę na wszelkie detale, instytucje, ofertę usługowo-handlową czy nawet czystość danej dzielnicy właśnie po to, aby oferta okazała się dużo bardziej atrakcyjniejsza od konkurencyjnych. Dzięki takiemu rozeznaniu można również nieco podwyższyć cenę nieruchomości, a gdyby przyszły właściciel chciał ją negocjować, można w spokojny sposób przedstawić mu niezaprzeczalne zalety okolicy.

Warszewo

Warszewo jest jednym z najchętniej wybieranych przez potencjalnych kupujących osiedli. Ta północna część miasta, wyróżnia się przede wszystkim bezpieczną oraz bardzo czystą okolicą. Mieszkańcy doceniają również dużą ilość zielonych skwerów, bowiem można tutaj odpoczywać na rozległych terenów znajdujących się nad Odrą bądź nad jeziorem Dąbie. Warto również zauważyć, że ten rejon stolicy województwa zachodniopomorskiego jest nieco oddalony od centrum, co z pewnością będzie sporym plusem dla osób, które marzą o mieszkaniu w spokojnej okolicy. Warszewo jest również doskonale skomunikowane z resztą Szczecina, a dojazd do centrum zajmuje jedynie kilkanaście minut.

Ponadto na terenie dzielnicy znajduje się galeria handlowa, kilka przychodni, a także centrum onkologiczne. W rejonie zlokalizowane są też wszelkiego rodzaju placówki edukacyjne, począwszy od przedszkoli (zarówno publicznych jak i prywatnych), poprzez szkoły podstawowe na liceach skończywszy. Na kupno lokalu w tej okolicy skuszą się więc głównie rodziny z dziećmi oraz osoby starsze, szukające spokojnego miejsca do stałego osiedlenia.

Bukowe

Bukowe położone jest w południowej części miasta. Potencjalnych kupców w te rejony przyciąga przede wszystkim ogromna ilość terenów zielonych i rekreacyjnych. Zdecydowanie jest to jedna z najbardziej spokojnych i zacisznych dzielnic miasta. Bukowe zlokalizowane jest jednak w niewielkiej odległości od centrum, a doskonale rozwinięta sieć komunikacyjna pozwala na szybki dojazd do ścisłego centrum Szczecina. Duża dostępność szkół, przedszkoli, a także sklepów i ośrodków zdrowia zachęca osoby zainteresowane kupnem nieruchomości w stolicy województwa zachodniopomorskiego do przyjrzenia się bliżej mieszkaniom znajdującym się właśnie w tym rejonie.

Osiedle charakteryzuje się również rozbudowaną infrastrukturą dla najmłodszych, dostępne są tu bowiem liczne place zabaw i boiska. Z kupna lokalu w tej okolicy ucieszą się też miłośnicy sportów, ponieważ to właśnie w tej części Szczecina znajdują się korty tenisowe oraz ścieżki rowerowe. Osoby, ceniące nade wszystko kontakt z naturą także ucieszą się z możliwości zamieszkania na Bukowie. Na terenie tej właśnie dzielnicy zlokalizowane są dwa ważne tereny wypoczynkowo-spacerowe: Jezioro Szmaragdowe i Puszcza Bukowa. Można tutaj więc bez żadnego problemu aktywnie wypocząć, jednocześnie nie narażając się na wielkomiejski zgiełk i hałas. Formułując ofertę sprzedaży mieszkania dla lokalu znajdującego się w tej części miasta warto więc szczególnie podkreślić bliskość przyrody oraz możliwość mieszkania w zacisznym miejscu. Takie ogłoszenie przyciągnie z pewnością rodziny z dziećmi, a także młode małżeństwa i pary, które lubią być w formie oraz cenią sobie weekendowy relaks na łonie natury.

Śródmieście

Śródmieście jest zdecydowanie jedną z najbardziej atrakcyjnych dzielnic całego Szczecina. To właśnie tutaj znajdują się wszystkie najważniejsze instytucje administracyjne w mieście. Centrum może się również pochwalić dużą dostępnością oferty rozrywkowej, chociażby ze względu na bliskość filharmonii, opery, a także kilku kin i teatrów. Warto zauważyć, że na terenie dzielnicy zlokalizowanych jest aż ponad siedemdziesiąt placówek edukacyjnych oraz Akademia Morska i Politechnika Szczecińska. Mieszkańcy Śródmieścia mają również do dyspozycji pływalnię oraz dwie sporej wielkości galerie handlowe.

Należy zwrócić uwagę, że oprócz świetnie rozwiniętej komunikacji miejskiej, funkcjonuje tutaj również transport wodny. Można więc skorzystać zarówno z oferty rejsów pasażerskich, jak i towarowych.

Właściciele chcący sprzedać mieszkanie na Śródmieściu nie powinni mieć więc większych problemów ze znalezieniem chętnych na ich ofertę. Aby jednak ogłoszenie przykuło większą uwagę kupujących konieczne jest zastosowanie kilka deweloperskich trików strategii Home Stagingu, które sprawią, że to właśnie Twoja oferta stanie się najbardziej rozchwytywana.

Kamienice w centrum Szczecina
fot. pixabay.com

Pilnie sprzedam mieszkanie w Szczecinie – jak zrobić to skutecznie?

Jeżeli zależy Ci na pilnej sprzedaży mieszkania w Szczecinie warto już od początku zadbać o to, by wszystkie podejmowane działania były skuteczne. Po dokonaniu dokładnej analizy osiedla oraz skrupulatnym wypunktowaniu zalet czas zacząć zastanawiać się nad określeniem konkretnej ceny, którą chcemy otrzymać za sprzedaż nieruchomości. Oczywiście trzeba również wziąć pod uwagę obecne stawki na rynku deweloperskim. Najważniejsze jednak, aby realnie ocenić stan techniczny lokalu. Nie wolno w żaden sposób ukrywać jakichkolwiek wad lub niedoskonałości, ponieważ po wprowadzeniu się do budynku nowy lokator i tak je odkryje, co może się skończyć nie tylko odstąpieniem od umowy, ale również sprawą w sądzie.

W przypadku lokali nadających się do remontu warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście należy przed dodaniem oferty zająć się odrestaurowywaniem mieszkania. Cena nieruchomości z nowym wyposażeniem i meblami zdecydowanie wzrośnie, jednak nie zawsze będzie to z korzyścią dla sprzedającego, który zapewne musiał odpowiednio wcześniej wyłożyć nieco środków z własnej kieszeni aby doprowadzić lokal do określonego stanu. Jeśli mieszkanie znajduje się w dobrej lokalizacji, można pozostawić je do remontu dla przyszłego właściciela, ponieważ bliskość centrum czy innych ważnych instytucji odpowiednio zrekompensuje kupującemu brak idealnego wyposażenia.

Przygotowanie atrakcyjnego ogłoszenia

Chcąc szybko, bezproblemowo i co najważniejsze skutecznie przejść cały proces, należy skupić się na przygotowaniu atrakcyjnego dla nabywców ogłoszenia. Koniecznie trzeba podkreślić wszystkie zalety nieruchomości oraz ukazać ją w jak możliwie najkorzystniejszym świetle. Jednocześnie trzeba pamiętać, aby podchodzić do tworzenia oferty realistycznie i nie wyolbrzymiać specjalnie walorów, lub co gorsza nie dodawać elementów nie mających odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Należy również zadbać o wykonanie profesjonalnych zdjęć lokalu, które będą charakteryzować się dobrym światłem oraz kątem ustawienia kadru. Oczywiście lokum musi być wcześniej posprzątane, warto też usunąć wszelkie niepotrzebne przedmioty lub stare meble, które nie wpływają pozytywnie na ostateczny wygląd nieruchomości. Można też dodać do ogłoszenia fotografie okolicy, parku czy nawet pobliskiego placu zabaw. Takie metody sprawią, że prezentacja trafi bezpośrednio do konkretnych grup odbiorców - park do młodych, aktywnych fizycznie osób, a plac zabaw do rodzin z dziećmi.

Dodając ofertę trzeba pamiętać, aby była ona całkowicie przejrzysta, konkretna i jasno sformułowana. Nie wolno również zapominać o podaniu danych kontaktowych. Ogłoszenie warto dodać na kilku serwisach nieruchomościowych, aby zwiększyć jego zasięg. Jeżeli nie masz na to czasu, możesz skorzystać z oferty biura nieruchomości WGN, które zadba o przygotowanie profesjonalnie wyglądającego ogłoszenia, które zostanie automatycznie dodane aż na kilkadziesiąt różnych serwisów internetowych. Takie działanie to gwarancja, że idealny nabywca znajdzie się w mgnieniu oka!

Prezentacja

Osoby zainteresowane ofertą z pewnością będą chciały obejrzeć lokal. Podczas prezentacji należy więc skupić się na wszystkich zaletach nieruchomości oraz najbliższej okolicy. Warto również zwrócić uwagę na to kim jest potencjalny nabywca i pod jego kątem delikatnie sugerować możliwe rozwiązanie. Rodzicom dziecka w wieku przedszkolnym można zarekomendować pobliskie placówki edukacyjne, zaś młodym parom szeroką ofertę kulturalno-rozrywkową.

Umowa przedwstępna i finalizacja transakcji

Aby sama transakcja przebiegła sprawnie, można pokusić się o sporządzenie umowy przestępnej. Należy w niej zawrzeć dokładnie opisane przedmioty oraz meble, które pozostawiamy do dyspozycji nabywcy, co pomoże uniknąć późniejszych nieporozumień. Ponadto konieczne jest przygotowanie aktu notarialnego oficjalnie przepisującego mieszkanie do nowego właściciela. Warto też dodać do tego protokół zdawczo-odbiorczy zawierający oświadczenie kupującego, że zapoznał się z faktycznym stanem nieruchomości oraz w pełni go akceptuje. Dzięki takiemu rozwiązaniu można skutecznie uniknąć mogących pojawić się za jakiś czas roszczeń od nabywcy, względem rzekomo nieujawnionych wcześniej wad lokalu.

Tulipany w sypialni
fot. pixabay.com

Chcesz sprzedać mieszkanie w Szczecinie? Skorzystaj z usług WGN!

Zbycie nieruchomości z pewnością jest procesem dosyć żmudnym i czasochłonnym. Warto przygotować się na to, że cała transakcja może zająć miesiące, a w niektórych przypadkach nawet lata. Odpowiednia promocja oraz przygotowanie atrakcyjnej oferty mogą jednak znacząco przyśpieszyć cały proces sprzedaży.

Jeśli chcesz szybko i bezproblemowo sprzedać nieruchomość w stolicy województwa zachodniopomorskiego, koniecznie zapoznaj się z serwisem biura nieruchomości WGN! To zdecydowanie jeden z największych portali w Polsce, odwiedzany codziennie przez setki, a nawet tysiące potencjalnych kupujących. Dodając tutaj swoją ofertę, masz całkowity wpływ na to jak będzie wyglądało Twoje ogłoszenie. Trafi ono jednocześnie na kilkadziesiąt serwisów, co zdecydowanie zwiększy zasięg oferty. Razem z nami cały proces będzie o wiele łatwiejszy, dlatego już teraz sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy. Zapraszamy do współpracy!