2-pokojowe mieszkanie na sprzedaż w Szczecinie jest najczęściej poszukiwanym wariantem na tym rynku. Jest to zresztą charakterystyczne dla większości dużych miast. Taki lokal nie będzie zbyt drogi, a jest wystarczającą przestrzenią dla singla czy pary bez dzieci. Dla części osób to też rozwiązanie przejściowe przed szukaniem czegoś większego, a takie lokum zawsze łatwo sprzedać. Ten aspekt sprawia również, iż jest to opcja atrakcyjna dla inwestorów, którzy chcą zarobić na nieruchomości.

Spis treści
Dla kogo będzie to dobre rozwiązanie?
Single
Pary i młode małżeństwa
Z czego wynika duże zainteresowanie takimi lokalami?
Najpopularniejszy wariant mieszkaniowy
Pułap cenowy
Atrakcyjność inwestycyjna

Dla kogo będzie optymalne dwupokojowe mieszkanie w Szczecinie?

W praktyce dwupokojowe mieszkanie w Szczecinie będzie więcej niż wystarczające dla singla oraz komfortowe dla par. W razie potrzeby w takiej przestrzeni można też wychowywać dziecko, choć przy rozrastającej się rodzinie, zwykle podejmuje się decyzję o poszukiwaniu większego lokalu. W klasycznym wariancie, dostępne pomieszczenia wykorzystuje się jako salon z aneksem kuchennym i oddzielną sypialnię. Oznacza to rozsądne oraz wygodne zagospodarowanie przestrzeni.

Single

Dla wielu osób pierwsze mieszkanie jest zakupem dokonywanym w pojedynkę. Zwłaszcza obecnie spora część młodych ludzi skupia się na studiach i rozwijaniu kariery, nie angażując się tak szybko w życie uczuciowe. Oczywiście początkowo można wtedy po prostu wynajmować jakiś lokal, lecz z czasem, przy zwiększeniu potencjału finansowego, pojawia się zainteresowanie inwestycją we własne cztery ściany. Teoretycznie dla singla wystarczająca będzie kawalerka. W praktyce okazuje się jednak, że różnica w cenie między lokum jednopokojowym, a takim z dwoma pokojami, nie jest wcale duża. Dzieje się tak z uwagi na to, że cena za m2 jest zwykle wyższa przy niższym metrażu, gdyż dla dewelopera inwestycja w takie mieszkania jest mało opłacalna, a sprzedający na rynku wtórnym chce po prostu jak najwięcej zarobić. Tymczasem możliwości względem wykorzystania tych dwóch typów lokali, są już zdecydowanie inne. Przy dwóch pomieszczeniach możesz sobie wygospodarować oddzielną sypialnię, co będzie na pewno wygodniejsze. Masz także większą swobodę w obrębie poruszania się po całym mieszkaniu. Co ważne jest to też jednak rozwiązanie, które daje więcej potencjału na przyszłość. W sytuacji w której znajdziesz jednak drugą połówkę i postanowisz zamieszkać z taką osobą, lokum 2-pokojowe wciąż będzie wystarczające, w przeciwieństwie do kawalerki.

Pary bez dzieci

Tego typu mieszkania są również optymalnym wyborem dla par oraz młodych małżeństw. Choć są to osoby, które zwykle nie mają jeszcze odłożonych pieniędzy na zabezpieczenie przyszłości, to najczęściej mają już możliwość zakupu własnego lokum. Najczęściej dokonują tego poprzez wkład własny oraz zaciągnięcie kredytu lub pokrywają pełną sumę, korzystając choćby z pomocy rodziców. Mając do dyspozycji pokój dzienny i sypialnię, rozłożone na kilkudziesięciu metrach kwadratowych, dwie osoby mogą spokojnie korzystać z takiej powierzchni, przy zachowaniu pełnego komfortu. W razie potrzeby może to być też rozwiązanie przejściowe na etapie zakładania rodziny. Wstawiając do salonu mebel wypoczynkowy z opcją spania, drugie pomieszczenie może się stać pokojem dziecięcym.

Panorama Szczecina
fot. pixabay.com

Dlaczego mieszkania 2-pokojowe na sprzedaż w Szczecinie cieszą się takim zainteresowaniem?

Mieszkania 2-pokojowe na sprzedaż w Szczecinie wzbudzają duże zainteresowanie nabywców. Dzieje się tak zresztą nie tylko w tym mieście, gdyż jest to ogółem najpopularniejszy segment mieszkaniowy w całym kraju. Jednym z ważnych czynników jest cena jaką trzeba zapłacić za całe lokum. Nawet w dużych miastach, gdzie stawki są wysokie, opłata za taki lokal znajduje się w zasięgu wielu kupców. Jednocześnie płaci się za dogodną przestrzeń, dającą więcej możliwości niż choćby kawalerka. W momencie zrodzenia się większych potrzeb i zmiany miejsca zamieszkania na większe mieszkanie lub dom, sprzedaż takiego lokum nie będzie też stanowiła problemu z uwagi na dużą liczbę chętnych. Dlatego w taki wariant nieruchomości inwestuje także wiele osób nastawionych na zysk związany z odsprzedażą lub wynajęciem lokalu.

Najpopularniejszy segment mieszkań

Taki wariant mieszkaniowy od lat cieszy się największą popularnością jeśli chodzi o polski rynek. Dotyczy to zatem nie tylko Szczecina, ale i innych rejonów kraju. Jest to związane w dużej mierze z profilem potencjalnych nabywców, gdyż to właśnie single oraz młode małżeństwa chętnie nabywają mieszkania. Z uwagi na większą elastyczność lokale 2-pokojowe wybiera się częściej niż kawalerki, a z kolei na późniejszym etapie życia sporo osób decyduje się jednak na stawianie lub kupowanie domów, a nie mieszkań. Tym samym duża liczba kupujących szuka jeszcze opcji 3-pokojowych, a rzadko większych, choć najpopularniejsze pozostają właśnie warianty 2-pokojowe. Istotne są przy tym rzecz jasna aspekty funkcjonalne. Przestrzeń kilkudziesięciu metrów kwadratowych daje odpowiednią swobodę przy dwóch osobach, a utrzymanie takiej powierzchni jest też bardziej ekonomiczne. Przy większym lokalu rosną również koszty wykończenia czy eksploatacyjne, dotyczące choćby ogrzewania. Taki obszar można łatwo zagospodarować, tworząc przytulną atmosferę, co odpowiada wielu nabywcom.

Poziom cenowy

Ważnym aspektem, który jest decydujący dla wielu osób jest cena. Wraz z coraz większym metrażem rośnie także łączny koszt zakupu, co sprawia, że sporej części nabywców nie stać na obszerniejsze mieszkania lub nie chcą się oni w takim stopniu zadłużać. W wariancie 2-pokojowym nawet w dużych miastach płaci się do kilkuset tysięcy złotych. W Szczecinie taki lokal można nabyć nawet poniżej 250 tysięcy zł, a przy nieco większej powierzchni lub bardzo atrakcyjnej lokalizacji, w kwotach nieprzekraczających raczej 400 tysięcy. Jest to pułap cenowy w pełni akceptowalny i przede wszystkim osiągalny dla kupujących.

Atrakcyjne dla inwestorów

Takie lokale są popularne nie tylko wśród osób poszukujących własnych czterech ścian, ale również w obrębie ludzi czy podmiotów nastawionych na inwestycje w nieruchomości. Przy takich mieszkaniach koszt zakupu jest relatywnie niski, a zapotrzebowanie ze strony nabywców czy wynajmujących bardzo duże. Jest to zatem segment na którym trudno stracić, a stosunkowo łatwo zarobić. Wybierając odpowiednią lokalizację, bez problemu znajdziesz chętnych na wynajem, a po jakimś czasie możesz sprzedać lokum, gdy jego wartość wzrośnie. W Szczecinie ceny nie są tak wygórowane jak w wielu dużych miastach, lecz także systematycznie rosną, więc jest to dobry pomysł na inwestycję. W Szczecinie zauważalny jest podobny trend do innych rejonów kraju i na rynku mieszkaniowym, najbardziej poszukiwane są lokale 2-pokojowe. Są one atrakcyjne pod kątem mieszkalnym i inwestycyjnym. Jednocześnie cena ich zakupu jest akceptowalna dla wielu nabywców, także tych młodych, a to właśnie single i pary najchętniej kupują takie lokale. Jeśli jesteś zainteresowany mieszkaniem z dwoma pokojami w Szczecinie, to zapoznaj się z ofertami z bazy WGN!