Tanie mieszkania do remontu na sprzedaż w Szczecinie są chętnie kupowane przez inwestorów, ale czasem także przez prywatne osoby, które chcą dostosować dane miejsce do swoich potrzeb. Przed podjęciem decyzji o zakupie trzeba jednak dokonać stosownej kalkulacji, żeby sprawdzić czy transakcja będzie opłacalna. Z kolei szykując się do sprzedaży podniszczonego lokum, musisz ocenić czy zaoferować je w takim stanie, czy samemu dokonać pewnych prac i odnowić wnętrze.

Spis treści
Kto interesuje się takimi ofertami?
Na co zwrócić uwagę poszukując takich ofert?
Stan budynku
Kalkulacja kosztów potencjalnych prac
Czy opłaca się sprzedać lokal w takim stanie?
Jak postępować w takim przypadku?
Czy warto inwestować w prace remontowe?

Kogo interesują tanie mieszkania do remontu w Szczecinie?

Tanie mieszkania do remontu w Szczecinie wzbudzają dość duże zainteresowanie. Wynika to w dużej mierze z faktu, iż funkcjonuje tu bardzo rozbudowany rynek wtórny. Tym samym można dostrzec intrygujące okazje, ale też łatwiej znaleźć potencjalnych kupców, ponieważ nabywcy nie skupiają się tylko na ofertach deweloperów. Ten aspekt przyciąga zatem uwagę inwestorów. Na takie transakcje decydują się jednak także prywatni nabywcy. Mogą to być ciekawe oferty dla osób, które niekoniecznie chcą się od razu wprowadzić do takiego lokalu, lecz widzą jego potencjał i są skłonni przeznaczyć nieco pracy oraz środków na jego odnowienie.

Inwestorzy

Na tego typu ogłoszenia bardzo często zwracają uwagę inwestorzy. Są to osoby lub firmy, które funkcjonują na rynku nieruchomości z myślą o zarabianiu. Obecnie bardzo modnym zjawiskiem w tej branży jest tzw. flipping nieruchomości, której najpopularniejszą odmianą jest kupowanie lokalu w niezbyt dobrym stanie technicznym, lecz po okazyjnej cenie, jego odnowienie i sprzedaż z zyskiem. Należy mieć przy tym na uwadze, że zainteresowanie wywołają przede wszystkim mieszkania dobrze zlokalizowane, a więc takie, na które po odnowieniu na pewno będzie popyt względem sprzedaży czy wynajmu. Ważne jest zatem, żeby miejsce było doskonale skomunikowane, a sama okolica atrakcyjna wizualnie i z odpowiednim zapleczem infrastrukturalnym.

Prywatni nabywcy

Istnieje również pewna grupa prywatnych nabywców, poszukujących lokalu na własny użytek, która będzie zainteresowana takimi propozycjami. To osoby, które preferują stare budownictwo lub dostrzegają potencjał konkretnego lokum czy jego lokalizacji oraz chcą zaaranżować takie mieszkanie według własnej wizji. Przy okazji prac remontowych można zmienić naprawdę wiele rzeczy, od wyglądu ścian czy podłóg, po sprawy funkcjonalne czy dekoracyjne. Mieszkanie przygotowane w taki sposób na pewno spełni oczekiwania, choć wymaga sporo pracy i zainwestowania środków finansowych, choć te będą zbilansowane poprzez oszczędności w cenie samego zakupu lokalu.

 Kobieta w czasie remontu
fot. pexels.com

Na co zwrócić uwagę, poszukując tanich mieszkań do remontu na sprzedaż w Szczecinie?

Przy szukaniu tanich mieszkań do remontu na sprzedaż w Szczecinie warto skupić się nie tylko na samym lokalu, ale też całym budynku. Jeżeli stan techniczny obiektu będzie niezadowalający, to cała inwestycja może okazać się mało opłacalna. Oczywiście podstawą jest ocenienie tego jakie prace trzeba przeprowadzić w samym lokum. Nie posiadając fachowej wiedzy, dobrze jest skorzystać przy tym z pomocy specjalisty. Można wtedy dokonać kalkulacji, która będzie podstawą do oceny atrakcyjności konkretnej oferty.

Stan techniczny budynku

Warto pamiętać, że do remontu przeznaczone jest mieszkanie, natomiast takie lokale siłą rzeczy znajdują się także w raczej starszych kamienicach i blokach. Jeżeli cały budynek jest w złym stanie, to inwestycja może się okazać nieudana. Niewykluczone, że po zakupie będzie trzeba przekazać jakieś środki na ogólny fundusz remontowy, a bez odpowiednich prac ewentualne defekty całego obiektu będą obniżać komfort mieszkania w takim miejscu i zniechęcą kolejnych kupców. Warto ocenić stan tynku, klatki schodowej, windy czy nawet dachu, szczególnie jeżeli lokum znajduje się na którymś z górnych pięter. Jeśli dostrzeżesz uchybienia, dowiedz się czy przed sfinalizowaniem transakcji planowane są jakieś prace w tym zakresie. W przeciwnym razie nawet wyremontowanie mieszkania może nie zapobiec późniejszym awariom wynikającym ze stanu budynku czy dyskomfortu związanego z korzystaniem z części wspólnych obiektu.

Zakres i koszty potrzebnych prac

Kluczowym aspektem jest ocena tego jakie prace trzeba wykonać. Przeglądając ogłoszenia można natrafić na lokale do kapitalnego remontu, a więc takie, gdzie do zrobienia jest naprawdę dużo. Część mieszkań wymaga jednak tylko odświeżenia, a więc drobnych prac, które często można wykonać nawet bez pomocy profesjonalistów. W kontekście samego lokum w pierwszej kolejności powinno się obejrzeć ściany i sufity. Ewentualne plamy, pęknięcia w obrębie tynku czy farby, mogą świadczyć o potencjalnym zawilgoceniu wnętrza czy grzybie, czego trudno się potem pozbyć. W przypadku podłogi poza widocznymi ubytkami, niepokojącym sygnałem może być skrzypienie. Warto sprawdzić także okna i drzwi, a więc to czy są szczelne i łatwo się otwierają oraz zamykają. Konieczne jest też sprawdzenie stanu faktycznego instalacji, gdyż ich wymiana może być naprawdę kosztowna. To trudne zadanie, więc warto skorzystać przy tym z pomocy fachowca. Przed decyzją należy zatem dokonać kalkulacji kosztów ewentualnych prac i sprawdzić czy cena jakiej oczekuje sprzedający została obniżona o odpowiednią wartość. W przeciwnym razie lub w przypadku wykrycia innych defektów, o których nie wspomniano w ogłoszeniu, może to być podstawa do negocjowania obniżenia kwoty transakcji, tak żeby była ona opłacalna dla kupującego.

Sprzedam mieszkanie do remontu w Szczecinie! Czy to opłacalne?

Jeżeli decydujesz się na sprzedanie mieszkania do remontu w Szczecinie, powinieneś zadbać o uczciwe przedstawienie stanu lokalu i odpowiednie oszacowanie jego bieżącej wartości. Potencjalnych nabywców możesz natomiast przekonać podkreślając atuty i potencjał takiego miejsca. Wcześniej warto rozważyć czy pewnych prac nie wykonać we własnym zakresie. W takiej sytuacji zwykle lepiej skupić się na najważniejszych kwestiach, nie ingerując za bardzo w aspekty wykończeniowe i dekoratorskie.

Jak przygotować się do takiej sprzedaży?

Pierwszym rozwiązaniem w zakresie sprzedaży takiego lokalu jest pominięcie jakichkolwiek prac remontowych i wystawienie go po odpowiednio niższej cenie. Warto ocenić przy tym realnie stan nieruchomości i nie podawać w ogłoszeniu informacji, że lokum wymaga "odświeżenia", gdy tak naprawdę potrzebny jest gruntowny remont. Uczciwość jest tutaj ważna, gdyż potencjalny kupiec i tak na pewno będzie chciał się umówić na wizytę. Jeżeli podczas niej odkryje, że stan faktyczny rażąco odbiega od tego przedstawionego w ofercie, to nie tylko szybko z niej zrezygnuje, ale może również przekazać innym informację o nierzetelnym sprzedawcy. Zamiast tego skup się natomiast na przedstawieniu atutów takiego miejsca. Warto podkreślić korzyści związane choćby z lokalizacją czy najbliższym otoczeniem i wskazać na duży potencjał danego mieszkania, jeżeli zainwestuje się w jego remont. Jeśli masz problem z oceną tego o ile zejść z ceny, możesz poprosić fachowców o oszacowanie jakie koszty wiązałyby się z remontem czy poprosić o wycenę pośrednika nieruchomości. Zachęcamy do publikowania ogłoszeń sprzedażowych poprzez Wielką Giełdę Nieruchomości i współpracy z nami w zakresie sprzedaży, także takiego mieszkania.

Czy lepiej samodzielnie wyremontować?

Drugim rozwiązaniem w kontekście sprzedaży takiego lokalu jest zdecydowanie się na jego samodzielne odnowienie i późniejsze wystawienie oferty. Oznacza to oczywiście koszty związane z remontem i czas na to poświęcony. W samym ogłoszeniu można już jednak przedstawić atrakcyjne mieszkanie, gotowe do wprowadzenia się czy do drobnych prac dekoratorskich i wycenione według stawek rynkowych. Uprzednio należy jednak dokonać kalkulacji czy pieniądze i czas przeznaczony na remont, rzeczywiście zwiększą szansę na dopięcie sprzedaży i wypracowanie większego zysku. Zwykle najlepiej ograniczyć się do wymiany kluczowych elementów, takich jak instalacje, podłogi czy nieszczelne okna lub drzwi. Prace związane z ostatnimi elementami wykończenia czy samym dekorowaniem mieszkania, lepiej pozostawić przyszłym właścicielom, gdyż pochłania to dodatkowe pieniądze, a potencjalny nabywca zapewne i tak będzie chciał dokończyć lokal według własnej wizji. Tanie mieszkania do remontu mogą być okazją dla inwestorów lub osób, które chcą w pełni dopasować lokal do swoich potrzeb. Istotny jest nie tylko stan samego lokum, ale też budynku w którym się znajduje. Przed zakupem warto dokonać kalkulacji kosztów potrzebnych prac, żeby ocenić czy inwestycja będzie opłacalna. Z kolei myśląc o sprzedaży takiego mieszkania, trzeba oszacować czy warto dokonywać remontu we własnym zakresie i uczciwie przedstawić sytuację, uwypuklając przy tym potencjał lokalu. Oferty takich mieszkań w Szczecinie możesz znaleźć na WGN, a z naszych usług możesz również skorzystać, jeżeli przymierzasz się do sprzedaży takiej nieruchomości.