Mieszkania na sprzedaż w Szczecinie z rynku wtórnego stanowią znaczną część ofert z całego segmentu mieszkaniowego. Znajdziesz przy tym różne lokale, od tych starszych w kamienicach i blokach z wielkiej płyty, po nowe lokum, które ktoś, z jakiegoś powodu musi szybko odsprzedać. Nie brakuje zarówno apartamentów, jak i czterech ścian wymagających remontu. Planując zakup, pamiętaj o sprawdzeniu kilku rzeczy, żeby cała transakcja odbyła się bezpiecznie i bez żadnych wątpliwości. Ciekawe oferty znajdziesz na WGN.

Spis treści
Jakie mieszkania można tu znaleźć?
Z kamienic
W blokach
Nowoczesne lokale
Apartamenty
Dedykowane do remontu
Jak bezpiecznie przystąpić do szukania lokum?

Jakie mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego znajdziesz w Szczecinie?

Mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego w Szczecinie są naprawdę różnorodne. Wynika to z faktu, że ten segment nieruchomości jest w tym mieście mocno rozwinięty i zawiera dużo ofert. Starsze lokale mieszkalne można znaleźć w kamienicach i blokach z wielkiej płyty. Pojawiają się jednak oferty z budynków, które powstały nawet na przestrzeni ostatnich lat, ale okoliczności życiowe zmusiły właścicieli do odsprzedania lokum. Pośród ogłoszeń widoczne są apartamenty, wyróżniające się metrażem czy samym standardem. Pojawiają się jednak mieszkania z przeciwnego bieguna, a zatem nadające się do remontu, które można urządzić według własnej wizji lub nabyć w celach zarobkowych.

W kamienicach

W Szczecinie nie brakuje ładnych kamienic, w których dostępne są lokale sprzedawane z drugiej ręki. Często można liczyć na to, że zarówno same budynki, jak i znajdujące się w nich mieszkania są po prostu efektowne pod względem architektonicznym, a wnętrza dają duże możliwości aranżacyjne. Atutem kamienic jest zwykle ich lokalizacja. Mogą znajdować się w ścisłym centrum czy blisko ważnych instytucji oraz atrakcji, gdzie ze względu na brak miejsca lub obecne przepisy nie buduje się już nowych bloków. Mankamentem takich mieszkań jest to, że rzadko sprzedawane są one w idealnym stanie, więc trzeba podjąć się małej lub większej renowacji, a do tego z czasem mogą się pojawiać koszty wspólnotowe związane z remontowaniem samych kamienic, które często są w niezbyt dobrym stanie.

W starszych budynkach

Dużo oferowanych lokali dotyczy bloków z wielkiej płyty, które nie mają renomy, lecz bywają świetnie zlokalizowane. Choć kiedyś taka technologia budowy uważana była za szczyt możliwości, z czasem ujawniło się wiele wad, od słabej akustyki i izolacji, po zwyczajnie małe metraże i brak miejsc parkingowych w pobliżu. Za ich wyborem przemawiają natomiast niższe ceny niż lokali z kamienic oraz często bardzo korzystna lokalizacja oraz dobrze rozplanowana przestrzeń wokół bloku. Może to być interesująca opcja, jeżeli szukasz mieszkania, które chcesz potem wynajmować.

Nowe lokale

W mieście nie brakuje inwestycji deweloperskich z ostatnich kilku czy kilkunastu lat - można wypatrywać ogłoszeń dotyczących odsprzedania lokum z nowych budynków. Ich atutem jest nowoczesne budownictwo i sam rozkład mieszkań, które są zwykle lepiej dopasowane do obecnych realiów od tych budowanych przed laty. Do odsprzedaży nowszych lokali często mogą się przyczyniać wydarzenia w życiu prywatnym właścicieli i wcale nie oznacza to, że ktoś był niezadowolony z takiego lokum. Być może zmieniły się plany zawodowe takiej osoby lub powiększyła ona rodzinę i potrzebuje czegoś większego, dlatego sprzedaje mieszkanie, z którym jeszcze parę lat temu wiązała swoją przyszłość.

Para wprowadzająca się do mieszkania w Szczecinie
fot. pixabay.com

Apartamenty

Pośród ofert w tym segmencie nie brakuje apartamentów. Część z nich wyróżnia się powierzchnią, choć obecnie nie jest to głównym wyznacznikiem. Nie brakuje lokali o dość przeciętnym metrażu, lecz wyróżniających się za to standardem wykonania. Można w nich liczyć nie tylko na estetyczne, ale dobre jakościowo elementy wykończeniowe, co przekłada się na długie utrzymanie wartości lokalu oraz sam komfort życia w takim miejscu.

Mieszkania do remontu

Jeżeli poszukujesz czegoś do odnowienia na własny użytek lub do odsprzedania z zyskiem, to w tej kategorii można znaleźć wiele mieszkań do remontu. W Szczecinie jest widoczna znaczna liczba takich ofert, co jest również powiązane z dużym udziałem rynku wtórnego w tej okolicy. Niektórzy poszukują lokali z historią i nie jest im straszne zaangażowanie się nawet w poważniejsze prace, w zamian za które można sobie stworzyć wymarzone lokum. Nie brakuje jednak osób, które poszukują atrakcyjnych cenowo ofert, żeby następnie zająć się głównymi pracami remontowymi i po paru miesiącach odsprzedać mieszkanie z dużym zyskiem.

Jak bezpiecznie szukać mieszkania na sprzedaż na Gumieńcach w Szczecinie z rynku wtórnego?

Szukasz mieszkania na sprzedaż na Gumieńcach w Szczecinie z rynku wtórnego i zastanawiasz się, jak przejść przez proces zakupu bezpiecznie? Ten segment rynku jest pod tym względem bardziej wymagający niż ten pierwotny, gdyż trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Na wstępie dobrze jest zainteresować się tym, dlaczego ktoś sprzedaje lokal i zapoznać się ze stanem technicznym lokum oraz budynku. Sprawdzenie pewnych dokumentów pozwoli upewnić się, czy dana osoba ma prawo samodzielnie sprzedać mieszkanie i czy nie jest ono obciążone. Wreszcie do uwzględnienia jest kilka formalności zabezpieczających całą transakcję i związanych z obowiązkami prawnymi dotyczącymi zakupu.

Stan lokalu i budynku

Na początku warto zainteresować się historią mieszkania i tym, czemu zostało wystawione na sprzedaż. Sprawdzić trzeba koniecznie stan techniczny mieszkania. Spróbuj się dowiedzieć, czy i ewentualnie kiedy lokum było remontowane oraz z jakiego powodu. Ważne jest przyjrzenie się ścianom, podłodze i elementom instalacji - wszelkie ślady prowizorycznych napraw powinny budzić niepokój. Rzecz jasna wątpliwości powinny wywoływać także wszelkie objawy wilgoci czy ubytki we fragmentach nośnych. Poza lokalem zwróć uwagę na stan całego budynku, a szczególnie klatki schodowej i elewacji. Jeżeli budynek jest zadbany, to nie trzeba się potem obawiać o komfort życia w takim miejscu czy uciążliwe i kosztowne remonty obiektu.

Dokumenty

Przy działaniach na rynku wtórnym bardzo ważny jest stan prawny. Absolutną bazą jest upewnienie się, czy sprzedający na pewno jest właścicielem - można go poprosić o pokazanie umowy kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego oraz trzeba zajrzeć do księgi wieczystej, gdzie znajdziesz większość potrzebnych informacji. Upewnij się, że jest to również jedyny właściciel, a w mieszkaniu nie są zameldowani inni lokatorzy. W księdze wieczystej zweryfikujesz też, czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką. Poproś do tego o zaświadczenia od dostawców mediów i wspólnoty mieszkaniowej o braku zaległości w opłatach.

Formalności

Transakcje na tym rynku wymagają dopełnienia pewnych formalności. Jeżeli zdecydowałeś się na zakup, to zacznij od umowy przedwstępnej, przy której warto zawrzeć od razu protokół określający wyposażenie, stan techniczny i ewentualne dodatkowe pomieszczenia (np. garaż, piwnica) w cenie mieszkania. Później protokół spisuje się przy samym odbiorze lokalu. Ostateczna umowa kupna-sprzedaży jest już rzecz jasna sporządzana u notariusza. Pamiętaj, że przy transakcjach na rynku wtórnym masz obowiązek opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Trzeba się też wybrać do urzędu miasta lub gminy z informacją o nabyciu nieruchomości, gdzie ustalone zostaną przy okazji obowiązki podatkowe czy ewentualne opłaty dotyczące użytkowania wieczystego. Mieszkania na sprzedaż w Szczecinie z rynku wtórnego spotykają się ze znaczącym zainteresowaniem, w dużej mierze ze względu na spory udział tego segmentu w całej kategorii nieruchomości w tej okolicy. Dostępne są różnorodne mieszkania w wielu lokalizacjach. Przed zakupem koniecznie sprawdź stan techniczny obiektu oraz sytuację prawną, a przy finalizowaniu transakcji nie zapomnij o dopełnieniu wymaganych formalności. Same propozycje lokali mieszkalnych od dotychczasowych właścicieli są dostępne w bazie Wielkiej Giełdy Nieruchomości.