Osoby poszukujące mieszkań w Szczecinie na sprzedaż powinny prześledzić ofertę biur WGN. Stolica województwa zachodniopomorskiego ma sporo do zaoferowania w obu segmentach rynku: na rynku pierwotnym oraz na rynku wtórnym. Lokale mieszkalne dostępne do sprzedania różnią się metrażem, ilością pomieszczeń, lokalizacją, standardem i ceną. Dzięki tak dużej różnorodności, każdy nabywca będzie w stanie znaleźć lokal mieszkalny, który będzie odpowiadał jego kryteriom poszukiwania. Biura WGN oferują szeroki wachlarz ofert lokali mieszkalnych w tym mieście. Wszystkie one dostępne są na stronie internetowej Wielkiej Giełdy Nieruchomości.

Spis treści:
Lokale mieszkalne, które przyciągają nabywców
Mieszkaniówka radzi sobie z problemami jak może
Co z hipotekami?
Co oferuje szczecińska mieszkaniówka?
Przykładowe oferty biur WGN
Prognoza na 2023 rok

Mieszkania w Szczecinie na sprzedaż na wysokim poziomie

Mieszkania w Szczecinie na sprzedaż odznaczają się naprawdę konkurencyjnym poziomem. Często są to atrakcyjne lokale mieszkalne, cechujące się nie tylko dobrą lokalizacją, ale również wysokim standardem. Miasto to jest samo w sobie atrakcyjne dla mieszkańców i inwestorów. Zawdzięcza to bliskości do Morza Bałtyckiego oraz granicy niemieckiego sąsiada. Granica polsko-niemiecka jest bowiem oddalona jod granicy miasta o zaledwie 5 km, co sprawia, że Szczecin stanowi dobrą lokalizację dla przedsiębiorców działających w handlu zagranicznym. Taka lokalizacja sprzyja wielu osobom, więc wysokie zainteresowanie szczecińskim rynkiem mieszkaniowym nie powinno dziwić.

Sektor mieszkaniowy wciąż tkwi w kryzysie

Polska mieszkaniówka cały czas boryka się z problemami, których początków można doszukiwać się w wybuchu pandemii koronawirusa w kraju. O ile w samym okresie pandemii sprzedaż mieszkań nie zmalała, to jednak był to początek problemów. Lockdown spowodował wstrzymanie realizacji projektów inwestycyjnych, co w późniejszym czasie zmusiło inwestorów do nadrabiania straconego czasu. Obecnie Polacy borykają się z wysoką inflacją i ogólnie niesprzyjającą sytuacją gospodarczą w kraju. Dodatkowo banki zaostrzyły warunki udzielania kredytów, co odbija się negatywnie na ilości transakcji dokonywanych na rynku w segmencie mieszkaniowym, nie tylko w Szczecinie, ale na terenie całego kraju.

Banki poluzują warunki kredytowe?

Obecnie uzyskanie kredytu hipotecznego w banku jest trudniejsze. Za sytuacją taką stoi między innymi wzrost stóp procentowych, który w sposób wyraźny ograniczył zdolność kredytową Polaków. Dodatkowo Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła zalecenie stosowania przez banki w Polsce dodatkowego buforu na wzrost stóp. W efekcie banki doliczają 5 pkt procentowych, a nie – jak było wcześniej – 2,5 pkt procentowych. Jest to duża i odczuwalna dla wszystkich zmiana. Jej efektem jest zmniejszenie liczby udzielanych przez banki kredytów hipotecznych. Osoby, które jeszcze do niedawna posiadały zdolność kredytową, zwyczajnie ją utraciły. Czy banki poluzują warunki udzielania kredytów hipotecznych? Póki co nie należy mieć złudzeń, aby sytuacja w kraju miała ulec gwałtownej poprawie.

Jakie mieszkania w Szczecinie na sprzedaż sprzedają się najprędzej?

Mieszkania w Szczecinie na sprzedaż prezentują naprawdę zróżnicowany wachlarz ofert. Kupujący mają w czym wybierać i mogą dopasować odpowiednie lokum mieszkalne do posiadanego przez siebie budżetu. Miasto jest podzielone na 37 osiedli administracyjnych. W Szczecinie są 4 dzielnice: Północ, Prawobrzeże, Śródmieście i Zachód. W każdej z nich nabywcy mogą znaleźć jakiś lokal mieszkalny wystawiony do sprzedania.

Nowoczesne mieszkanie
fot.: pexels.com

Przykładowe oferty lokali mieszkalnych w biurach WGN

Biura WGN posiadają liczne oferty lokali mieszkalnych w stolicy województwa zachodniopomorskiego. Poniżej prezentujemy przykładowe, godne uwagi mieszkania w Szczecinie. Podane przykłady mają na celu zobrazować, jaki lokal mieszkalny można nabyć w tym mieście w konkretnej cenie. WGN Szczecin Langiewicza pośredniczy w sprzedaży lokalu mieszkalnego na Bukowie, w dzielnicy Północ. Mieszkanie ma powierzchnię 38,38 metrów kwadratowych, na które składają się 2 pokoje. Lokum znajduje się na 1 piętrze w 3.kondygnacyjnym, kameralnym budynku mieszkalnym. Inwestycja została oddana do użytku w tym roku. Lokal mieszkalny jest w stanie deweloperskim. Do dyspozycji mieszkańców będą miejsca w garażu podziemnym, oraz naziemne miejsca postojowe. Do lokalu mieszkalnego przynależy balkon. Cena ofertowa opiewa na kwotę 299 364 złotych, co daje 7 800 złotych za metr kwadratowy nowego M. WGN Szczecin Plac Lotników pośredniczy w sprzedaży lokalu mieszkalnego, położonego w dzielnicy Zachód, na osiedlu Gumieńce. Jest to 3.pokojowe mieszkanie o powierzchni 51,9 metrów kwadratowych. Znajduje się ono na 5 piętrze w 12.kondygnacyjnym budynku mieszkalnym oddanym do użytku w 1976 roku. M. nadaje się od zamieszkania. Do lokalu mieszkalnego przynależy balkon. Lokal mieszkalny jest w pełni rozkładowy, a w budynku mieszczą się 2 windy na użytek mieszkańców. Koło budynku znajdują się dwa parkingi dla mieszkańców. Cena ofertowa lokalu mieszkalnego wynosi 399 000 złotych, co daje 7 688 złotych za metr kwadratowy nieruchomości. Również w ofercie WGN Szczecin Plac Lotników znajduje się lokal mieszkalny, który znajduje się w centrum miasta, w dzielnicy Śródmieście. M. posiada 2 pokoje, a jego powierzchnia wynosi 48,16 metrów kwadratowych. Lokal mieszkalny znajduje się na 3 piętrze w 5.kondygnacyjnej kamienicy. Stan techniczny lokalu pozwala na wprowadzenie się od zaraz. Do lokalu mieszkalnego przynależy ponadto duża piwnica o powierzchni 12 m2. Cena ofertowa za mieszkanie w Szczecinie wynosi 335 000 złotych, co daje 6 956 złotych za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego.

2023 rok szansą na poprawę sytuacji w mieszkaniówce

Sektor mieszkaniowy przechodzi obecnie dość ciężką próbę. Czy kolejny, 2023 rok będzie bardziej sprzyjający? Obecnie ciężko jest prognozować, chociaż wielu analityków utrzymuje pozytywne nastawienie. Deweloperzy nie rezygnują z rozpoczętych już projektów. Na rynek trafiają także nowe inwestycje, których realizacja dopiero się rozpocznie. Jest to swego rodzaju potwierdzenie, że mieszkaniówka zachowuje spokój. Bieżąca sytuacja gospodarcza, wysoka inflacja i mniejsza dostępność kredytów hipotecznych nie sprzyjają wprawdzie temu sektorowi rynku, ale nie oznacza to, że lokale mieszkalne nie cieszą się zainteresowaniem. Potencjalni kupujący cały czas śledzą rynkowe oferty. Lokale mieszkalne nabywane są zarówno przez osoby prywatne, jak również inwestorów indywidualnych, którzy planują po wyposażeniu wynająć je, dzięki czemu do ich portfeli będzie co miesiąc wpływać stały zysk. Pozostaje więc mieć nadzieję, że sytuacja w sektorze mieszkaniowym nie tylko się nie pogorszy, ale że poziom sprzedaży lokali mieszkalnych ponownie zacznie w sposób wyraźny wzrastać.

 

Magdalena Łozowicka/Redaktor Naczelna Komercja24.pl