Kupię mieszkanie w Szczecinie - jak przejść proces? Jedna z pierwszych decyzji będzie dotyczyła lokalizacji. Trzeba przy tym oszacować swoje preferencje, ale i dopasować do nich możliwości finansowe, gdyż lepsze położenie wiąże się z wyższymi cenami. Istotną kwestią jest zdecydowanie o rozmiarze samego lokalu, przy czym potrzeby kupującego mogą być tu naprawdę różne. Wreszcie należy uważać na kilka dodatkowych aspektów, zależnie od tego czy transakcja dotyczy rynku pierwotnego czy wtórnego.
Spis treści
Aspekt lokalizacyjny
Czy warto wybrać lokal jednopokojowy?
Na co jeszcze uważać?
Na rynku pierwotnym
W segmencie wtórnym
Kupię mieszkanie w Dąbiu na Prawobrzeżu w Szczecinie. A może w innym miejscu? Jak ważna jest lokalizacja?
Kupię mieszkanie w Dąbiu na Prawobrzeżu w Szczecinie - przed podjęciem takiej decyzji warto zastanowić się nad tym czy będzie to odpowiednia lokalizacja. Jest to jeden z kluczowych czynników jeżeli chodzi o rynek nieruchomości. Poszczególne rejony mają swoją charakterystykę jeżeli chodzi o rodzaj zabudowy, rozwiniętą infrastrukturę czy kwestie związane z dojazdem. Zawczasu warto zatem rozważyć swoje potrzeby czy skłonność na ewentualne kompromisy. Trzeba pamiętać, że im lepsza lokalizacja, tym wzrasta cena za metr kwadratowy mieszkania, co dla wielu kupujących zaczyna stanowić bariery nie do przejścia. Jak wygląda na tym tle atrakcyjność poszczególnych obszarów miasta?
Istotny czynnik
Nie da się ukryć, że w zasadzie bez względu na rodzaj nieruchomości, w każdym przypadku jednym z kluczowych czynników wpływających na jej atrakcyjność jest lokalizacja. W każdym mieście masz do czynienia z dzielnicami czy osiedlami, które są polecane i rekomendowane, jak i takimi, które są raczej odradzane pod kątem mieszkalnym. Dużo zależy jednak w praktyce od oczekiwań kupującego. Czasem negatywnie oceniane są rejony oddalone od centrum i gorzej skomunikowane, w których może być jednak na przykład spokojna atmosfera i dużo terenów zielonych - tym samym jedni ocenią taką lokalizację jako bardzo złą, z kolei innym może jak najbardziej odpowiadać. Co do zasady najbardziej doceniane są jednak obszary, gdzie można liczyć na stosunkowo rozbudowaną infrastrukturę i dobrą komunikację z centrum miasta czy też drogami szybkiego ruchu. Jednocześnie zależnie od atrakcyjności lokalizacji waha się również sama cena. Tym samym musisz wypośrodkować swoje oczekiwania i możliwości - najlepiej wybrać takie osiedle, które wpisuje się w jak największą liczbę Twoich potrzeb, jednocześnie pozostając w bezpiecznym zasięgu finansowym. Czasem wymaga to oczywiście pójścia na pewne kompromisy, choćby w zakresie komunikacyjnym.
Nie tylko ogólne, ale i najbliższe otoczenie
Przy zakupie trzeba pamiętać, żeby zwrócić uwagę nie tylko na ogólną lokalizację, ale i bezpośrednią okolicę budynku, w którym znajduje się mieszkanie. Każda dzielnica ma nieco mniej i bardziej atrakcyjne fragmenty. Upewnij się zatem czy bliskie otoczenie odpowiada Ci pod kątem zabudowy, dostępu do punktów usługowych czy ilości zieleni. Ważne jest także samo budownictwo, gdyż nawet najładniejsze mieszkanie, położone jednak w starym i zaniedbanym budynku, może generować spore problemy.
Co warto wiedzieć o poszczególnych częściach Szczecina?
Obraz centrum Szczecina ulega nieco poprawie, choć wbrew pozorom przez długi okres czasu nie była to wcale najpopularniejsza lokalizacja na rynku nieruchomości. Wszystko przez to, że był to rejon uznawany przez mieszkańców za dość niebezpieczny. Dość duże zainteresowanie wzbudzają z kolei mieszkania w niskiej zabudowie i nieco oddalone od Śródmieścia, lecz z dobrymi połączeniami. Do bardziej pożądanych osiedli zaliczają się choćby Gumieńce, Pogodno, Osowo i Warszewo, przez co są one jednak dość drogie. Rośnie także zainteresowanie Prawobrzeżem, gdzie szczególnie w perspektywie rodzin z dziećmi dostępne są trzy sprawdzone lokalizacje: Bukowe, Słoneczne i Majowe. Dużo buduje się jednak obecnie w Dąbiu i jest to osiedle godne uwagi.
fpt. pexels.com
Kupię kawalerkę w Szczecinie. Czy to dobry pomysł?
Wpadłeś na pomysł kupna kawalerki w Szczecinie? Jeżeli jesteś singlem, który w najbliższym czasie nie zamierza angażować się w poważne związki czy tym bardziej myśleć o założeniu rodziny, to może to być absolutnie wystarczający obszar mieszkalny. Jednocześnie całościowo nie będzie to aż tak droga nieruchomość jak większy lokal, co zachęca wiele osób. Pod względem opłacalności zakupu dużo będzie zależeć od lokalizacji. W Szczecinie jest dużo studentów, więc dobrze położone lokum w przyszłości powinno się udać bez problemu wynająć czy nawet sprzedać. W miarę możliwości finansowych rozsądnie jest pomyśleć nad popularnymi mieszkaniami 2-pokojowymi. Warianty większe dedykowane są raczej parom szukającym komfortu czy rodzinom lub po prostu nabywcom dysponującym dużą pulą pieniędzy.
Dla kogo są odpowiednie?
Kawalerki to zdecydowanie nieruchomości dedykowane singlom. Czasem zdarza się, że może tam zamieszkać para młodych osób, lecz raczej traktując to jako rozwiązanie tymczasowe, gdyż jest to jednak przestrzeń, która długofalowo nie da komfortu dwóm osobom. Dla jednej powinna być jednak wystarczająca, szczególnie w przypadku ludzi bardzo aktywnych zawodowo i towarzysko, które nie spędzają w przestrzeni mieszkalnej wiele czasu.
Czy to opłacalne?
Takie mieszkanie pod kątem pełnej sumy, z pewnością nie jest wydatkiem aż tak obciążającym jak duży lokal. Warto mieć jednak na uwadze, że często sama cena za metr kwadratowy jest w tym przypadku zawyżona, gdyż sprzedający chcą po prostu jak najwięcej zarobić na nieruchomości. Jest to jednak interesujący pomysł na pierwsze lokum dla młodego człowieka, który nie planuje w perspektywie kilku najbliższych lat zakładania rodziny. Przy zakupie kawalerki dobrze jest jednak wybrać jakąś lokalizację bliżej centrum, gdyż w przyszłości łatwiej będzie ją sprzedać czy wynająć, gdy będzie się chciało zmienić mieszkanie na większe. Kawalerki na obrzeżach mają mniejsze prawo bytu, gdyż tam przeprowadzają się już raczej rodziny. W bardziej centralnych rejonach taki lokal będzie można udostępnić choćby studentom, którzy w dużej liczbie przybywają do Szczecina z myślą o edukacji. W miarę możliwości finansowych rozsądnie jest jednak rozważyć zakup lokalu 2-pokojowego, który jest już bardziej rozwojowy i atrakcyjny na rynku mieszkaniowym. Warianty z trzema i większą liczbą pokojów, są z kolei dobre dla rodzin z dziećmi czy par liczących na duży komfort mieszkalny.
Na co jeszcze uważać, gdy chcesz kupić mieszkanie w Szczecinie?
Kupię mieszkanie w Szczecinie z rynku pierwotnego. Podjąłeś taką decyzję? Lokale z tego segmentu mają dużo atutów, lecz pozostaje kilka kwestii, które trzeba zweryfikować, od wiarygodności samego dewelopera, po szczegóły umowy i realizacji projektu. Inne wyzwania stoją przed kupującymi na rynku wtórnym, mocno popularnym w tym akurat mieście. Wtedy podstawą jest sprawdzenie aspektów prawnych oraz tego czy lokum realnie odpowiada standardom opisanym przez sprzedającego.
Rynek pierwotny
Dużo osób chętnie stawia na rynek pierwotny, chcąc otrzymać pachnące nowością mieszkanie, którego nikt wcześniej nie użytkował. Podstawowym działaniem przy przeglądaniu ofert powinno być w tym przypadku sprawdzenie dewelopera. Warto zweryfikować jego umocowanie prawne i to jak przebiegały poprzednie inwestycje - w dobie powszechnego dostępu do sieci łatwo znaleźć zresztą pomocne opinie dotychczasowych klientów. Na dalszym etapie trzeba uważnie przyjrzeć się umowie, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowanych terminów, kar umownych czy trybu spłaty. Wszelkie niejasności należy od razu wyjaśnić, żeby w przyszłości nie zostały wykorzystane przeciwko kupującym. W miarę możliwości najlepiej zweryfikować nawet takie kwestie z prawnikiem. Przed dokonaniem wpłaty dobrze jest sprawdzić czy podany przez dewelopera numer dotyczy rachunku powierniczego, który jest objęty gwarancjami bankowymi, chroniąc interesy kupującego.
Rynek wtórny
Na rynku wtórnym najwięcej wątpliwości można mieć oczywiście zawsze względem natury prawnej nieruchomości, która miała już jednego lub więcej właścicieli. Najbardziej wartościowe informacje można uzyskać po wglądzie do ksiąg wieczystych. Pomocne może być skorzystanie z oferty pośrednika nieruchomości, który może zweryfikować takie kwestie i pomóc w sprawnym przeprowadzeniu transakcji. Z perspektywy kupującego w tym segmencie, opłacalne może być poproszenie o zaświadczenie wymeldowania wszystkich lokatorów - ewentualnie w umowie przedwstępnej można uwzględnić informację o konkretnym terminie, w którym musi dojść do wymeldowania. Dodatkowo trzeba sprawdzić czy nieruchomość nie jest obciążona zobowiązaniami, które przejdą na nowego właściciela, z tytułu hipoteki czy choćby obiecanego wynajmu. Oczywiście już na etapie oglądania mieszkania sprawdź czy wszystkie podane informacje, szczególnie o stanie technicznym, pokrywają się z rzeczywistością. Kupno mieszkania w Szczecinie jest procesem wiążącym się z dużą odpowiedzialnością, gdyż są to inwestycje obarczone wielkimi pieniędzmi i często dotyczą wieloletniej przyszłości kupującego. Na pewno istotny jest aspekt lokalizacji i wielkości lokalu - potrzeby i wymagania należy przy tym oczywiście dostosować do potencjału finansowego. Uważaj także na kilka ważnych kwestii przy zakupach na rynku pierwotnym i wtórnym, żeby uniknąć oszustw i nieporozumień. Osoby zainteresowane kupnem takiej nieruchomości w Szczecinie, zachęcamy do zapoznania się z ofertami dostępnymi w naszej bazie.