Kawalerka na sprzedaż w Szczecinie może zainteresować szczególnie młode osoby. Najczęściej są to osoby nastawione na karierę rozpoczynające swoją zawodową ścieżkę czy studenci, których czeka jeszcze kilka lat edukacji. Zainteresowani mogą być również inwestorzy budujący portfel nieruchomości oraz chcący zarabiać na wynajmie. Jeżeli planujesz sprzedanie takiego lokalu, to zadbaj o wycenę oraz wypełnienie wszystkich formalności. Przygotuj też atrakcyjną ofertę i opublikuj ją w popularnym serwisie, takim jak WGN.

Spis treści
Kogo mogą zainteresować takie lokale mieszkalne?
Jak zaplanować sprzedaż bez agencji nieruchomości?
Realnie oszacuj wartość
Formalności
Przygotowanie ogłoszenia
Zapoznaj się z ogłoszeniami na WGN

Kto może szukać kawalerki na sprzedaż w Szczecinie?

Kawalerka na sprzedaż w Szczecinie może zainteresować młodych ludzi będących na początku drogi zawodowej, którzy skupiają się na karierze i nie planują na razie trwałych związków. Mogą to być ciekawe oferty dla studentów tutejszych uczelni. Czasem decydują się oni na zakup takiej nieruchomości na kredyt, a niektórym własne cztery ściany fundują rodzice. Wreszcie ogłoszenia tego typu przyciągają uwagę inwestorów, szczególnie gdy dotyczą dobrze zlokalizowanych lokali. Widzą oni potencjał względem wzrostu wartości takiego mieszkania w przyszłości i mogą zarabiać na jego wynajmowaniu.

Młodzi, pracujący single

Kawalerki z założenia są dość niewielkie i komfortowe raczej dla jednej osoby. Czasem mieszkają tam pary, lecz zwykle tylko w okresie przejściowym przed poszukiwaniem czegoś większego, ponieważ taka przestrzeń długofalowo nie będzie zbyt wygodna dla dwojga. Okazuje się ona jednak w pełni wystarczająca dla młodych singli, którzy swobodnie funkcjonują w jednopokojowym mieszkaniu. Takich ofert chętnie upatrują karierowicze na początku swojej drogi, którzy w nadchodzących latach chcą się skupić na wspinaniu się po szczeblach zawodowej kariery, nie planując w tym czasie związków. Często pozostają oni większość dnia w pracy, a do tego wybierają się na wyjazdy służbowe, podczas gdy wolne chwile chętnie spędzają na mieście. Tym samym nie potrzebują dużej przestrzeni, gdyż i tak rzadko przebywają w mieszkaniu. Wraz z rozwojem kariery często można sobie pozwolić na zakup czegoś większego, lecz na początku kawalerka będzie naprawdę optymalnym wyborem dla takich osób.

Studenci

W Szczecinie pojawia się wielu studentów, nie tylko z okolic, ale i przybywających tu z zupełnie innych rejonów kraju. Coraz częściej można się spotkać z tym, że wprowadzają się oni do zakupionych mieszkań. Niektórzy studenci łączący już naukę z pracą kupują je na kredyt, który spłacają potem systematycznie w toku studiów. Dotyczy to szczególnie młodych osób wiążących swoją przyszłość ze Szczecinem, a więc chcących tu pozostać po zakończeniu edukacji. Część studentów może też liczyć na wsparcie rodziców, którzy kupują swoim dzieciom kawalerki „na start", chcąc im pomóc w komfortowym ułożeniu sobie życia. Z perspektywy młodych ludzi skupionych na nauce jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż zatrzymanie się w akademiku czy wynajętym kilkuosobowym mieszkaniu, w których cały czas coś się dzieje i trudno o ciszę oraz spokojne warunki do kształcenia się.

Kobieta w kawalerce w Szczecinie
fot. pexels.com

Inwestorzy

Spora część wydawanych na rynek kawalerek wpada wbrew pozorom w ręce nie prywatnych nabywców kupujących lokale na własny użytek, a do inwestorów, nastawionych na zarobek. Będą oni celować szczególnie w raczej nowe i dobrze zlokalizowane mieszkania, a więc blisko centralnych rejonów miasta lub ewentualnie nieco na uboczu, lecz blisko jakichś skupisk biur czy uczelni. W takiej sytuacji mogą oni spekulować, że w perspektywie kilku lat wartość mieszkania wzrośnie i uda się je odsprzedać z zyskiem, co jest dość prawdopodobnie, biorąc pod uwagę utrzymujący się trend wzrostu cen na rynku nieruchomości. Do tego na kawalerce można swobodnie zarabiać na wynajmie osobom pracującym czy studentom, którzy nie chcą mieć współlokatorów, ale których nie stać w danym momencie na zakup własnych czterech kątów.

Sprzedaż kawalerki w Szczecinie bez pośredników. Jak to zrobić?

Planujesz sprzedaż kawalerki w Szczecinie i chcesz to zrobić bez pośredników? Jest to możliwe, lecz musisz zadbać o parę kwestii. Na początku realnie podejdź do wyceny, gdyż zawyżona stawka szybko odstraszy potencjalnych klientów. Musisz zadbać o skompletowanie kilku dokumentów, których będą oczekiwać kupujący, a całą transakcję przypieczętować u notariusza. Kluczowym etapem jest również przygotowanie samego ogłoszenia. Powinno zawierać rzeczowy opis, poparty dobrymi zdjęciami, a co najważniejsze należy je opublikować na portalu branżowym o szerokim zasięgu, gdzie dotrze ono do konkretnych osób, realnie nastawionych na kupno takiego mieszkania.

Wycena

Jednym z częstych błędów przy sprzedaży mieszkań na własną rękę jest przecenianie ich wartości. Dotyczy to szczególnie lokali, w których wcześniej się mieszkało, co wiąże się z sentymentem, ale przez to zaburza samą realną ocenę sytuacji. Opublikowanie ogłoszenia z mocno zawyżoną ceną może z kolei ogromnie utrudnić sprzedaż lokum, gdyż początkowo odstraszy to nabywców, a nawet po późniejszym obniżeniu wymagań, osoby przeglądające ogłoszenia mogą kojarzyć oryginalną ofertę i z góry pominąć ogłoszenie, obawiając się nierealnych oczekiwań sprzedającego, gdy dojdzie do konkretnych rozmów. Do wyceny trzeba zatem podejść na chłodno, a często najlepiej zdać się na rzeczoznawcę, który oszacuje wartość lokalu w fachowy sposób.

Dopełnienie formalności

Operacje na nieruchomościach obarczone są wieloma formalnościami. Korzystając z usług agencji, często można uprosić cały proces, gdyż to pośrednik bierze na siebie wiele obowiązków. Jeżeli chcesz sprzedaż mieszkanie, musisz zadbać o skompletowanie kilku dokumentów, w tym odpis z księgi wieczystej, akt notarialny (sprzedaży czy darowizny) poświadczający podstawę nabycia lokalu, ale i zaświadczenie ze spółdzielni o braku zaległości czy zaświadczenie o wymeldowaniu z nieruchomości. Sama umowa sprzedaży musi być sporządzona u notariusza, za co może płacić sprzedający, kupujący lub mogą się oni podzielić takim kosztem.

Ogłoszenie

Kluczem do zainteresowania potencjalnych nabywców nieruchomością jest przygotowanie dobrego ogłoszenia. Powinno ono zawierać dokładne informacje o mieszkaniu, z uwzględnieniem liczby pokoi, metrażu oraz ważnych kwestii o samym budynku. Warto skupić się na przedstawieniu atutów lokalu, lecz bez nadmiernego zakłamywania rzeczywistości, gdyż kupujący zorientuje się podczas prezentacji mieszkania, a wtedy z pewnością nie będzie chętny do sfinalizowania transakcji z takim sprzedającym. Bardzo ważne jest przygotowanie dobrej dokumentacji zdjęciowej, najlepiej robionej przy dziennym świetle i ukazującej dokładnie wnętrze. Wreszcie zastanawiasz się pewnie, gdzie wystawić ogłoszenie o sprzedaży. Obecnie rzadko korzysta się już z popularnych niegdyś gazet, a zdecydowanie najlepiej jest zdecydować się na publikację w sieci. To też o wiele lepsze od lokalnych ogłoszeń na słupach czy tablicach, gdyż w tej sytuacji ofertę zobaczą również osoby z innych miast, które mogą być zainteresowane przeprowadzką do Szczecina. Polecamy wybór WGN, gdzie ogłoszenie trafi do szerokiego grona odbiorców, a co najważniejsze skupionych rzeczywiście na rynku mieszkaniowym w danej okolicy, co zwiększa szanse na to, iż ofertą zainteresuje się konkretny kupiec.

Aktualne oferty kawalerek na sprzedaż w Szczecinie znajdziesz na WGN

Poszukujesz aktualnych ofert kawalerek na sprzedaż w Szczecinie, a ciągle natrafiasz na takie, które okazują się przedawnione? Niestety jest to dość powszechne. Wielu prywatnych sprzedawców publikuje oferty na licznych stronach, serwisach ogłoszeniowych czy nawet w gazetach, gdzie widnieją one przez określony okres, za który takie osoby zapłaciły, bez względu na to, czy w międzyczasie nie znalazł się przypadkiem kupiec. Podobnie zdarza się z ogłoszeniami zamieszczanymi na posesjach czy lokalnych tablicach informacyjnych, gdyż właściciele zapominają o usunięciu ogłoszeń po dokonaniu transakcji lub usuwają ją z opóźnieniem. Potrafi to być bardzo irytujące, ponieważ wydaje się, że znalazłeś wymarzony lokal, tymczasem po wykonaniu telefonu pojawia się rozczarowanie, gdy okazuje się, iż nieruchomość od dawna należy już do kogoś innego. Z tego względu warto szukać ogłoszeń na sprawdzonych serwisach i to takich dedykowanych nieruchomościom, gdyż są one na bieżąco aktualizowane. Na portalach z ogłoszeniami z różnych branży często ofert jest tak dużo, że połowa z nich okazuje się nieaktualna. Zachęcamy w związku z tym do monitorowania propozycji pojawiających się w bazie Wielkiej Giełdy Nieruchomości. Kawalerka na sprzedaż w Szczecinie to oferta, której będą poszukiwać studenci wybierający się do tutejszych uczelni czy młode osoby rozpoczynające kariery zawodowe w tym rejonie. Może być ona interesująca również dla inwestorów planujących zarobek na takiej nieruchomości. Jeżeli chcesz z kolei sprzedać takie lokum, to pamiętaj o rozsądnym wycenieniu mieszkania, dopełnieniu formalności i dotarciu z ofertą do szerokiego grona odbiorców. Osoby zainteresowane kupnem lub sprzedażą kawalerki w tym mieście, zachęcamy do skorzystania z serwisu WGN.