Mieszkanie z ogródkiem w Szczecinie można obecnie znaleźć na niektórych popularnych osiedlach po lewej stronie Odry, ale rośnie liczba takich ofert na Prawobrzeżu. Co więcej, w tej drugiej lokalizacji można liczyć na atrakcyjne propozycje tego typu od deweloperów. Takie rozwiązanie spotyka się z coraz większym uznaniem, wpisując się w trendy ekologiczne i dając przedsmak posiadania własnego domu. Warunkiem jest oczywiście wybór lokalu, który zapewnia dostęp do sporego i wydzielonego ogrodu.
Spis treści
Czym się kierować?
Rozmiar ogrodu
Umiejscowienie
Zalety i wady takiej opcji
Oferty na popularnych osiedlach po lewej stronie Odry
Propozycje od deweloperów na Prawobrzeżu
Na co patrzeć wybierając mieszkanie z ogródkiem w Szczecinie?
Mieszkanie z ogródkiem w Szczecinie może dawać spore możliwości, ale musi spełniać pewne podstawowe warunki dotyczące takiego terenu zielonego. Powinien on być odpowiednio duży, żeby można w nim było swobodnie odpoczywać czy uprawiać rośliny. Dobrze, jeżeli nie jest też wyeksponowany na ulicę i znajduje się w nasłonecznionym rejonie. Należy również uważać na to, czy teren jest odpowiednio chroniony i gwarantuje bezpieczeństwo. Taki dodatek do nieruchomości jest bardzo pożądany, dając prywatny obszar do wypoczynku na świeżym powietrzu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że wiąże się to z mieszkaniem na parterze, co ma pewne mankamenty, przynajmniej z perspektywy niektórych osób.
Wymiary terenu zielonego
Jednym z pierwszych aspektów, które trzeba weryfikować, słysząc o ofertach mieszkań z ogródkiem, jest rozmiar takiego dodatkowego obszaru. Ogród jest zawsze atutem nieruchomości, zwiększa atrakcyjność ogłoszenia i podbija cenę, lecz przez to bywa elementem wykorzystywanym przez sprzedawców. Czasem okazuje się, że ogródek ma ledwie parę metrów kwadratowych i jest w zasadzie wielkości niezbyt dużego balkonu. Trudno uznać to za coś, z czego będzie można komfortowo korzystać, tymczasem sprzedający na pewno z miejsca podniesie cenę nieruchomości. Zawczasu warto zweryfikować ten aspekt, wybierając oferty gwarantujące przynajmniej średniej wielkości ogród, który da już jakieś możliwości aranżacyjne.
Usytuowanie ogrodu
Istotny może być już sam aspekt położenia, a dokładnie tego, na którą stronę będzie wychodził ogródek. Jeżeli znajduje się on między dwoma blokami, to może być całkowicie odcięty od słońca, przez co niewiele będzie można w nim zrobić, a do tego sąsiedzi z budynku naprzeciw będą mieli podgląd do ogrodu i pomieszczenia parterowego. Zawsze trzeba też sprawdzić, czy ogródek nie wychodzi bezpośrednio na ulicę i jaka jest wysokość płotu, żeby uniknąć sytuacji, w której taki teren zielony znajdzie się przy hałaśliwej ulicy lub będzie stwarzał zagrożenie w kontekście przedostania się na jego obszar osób niepożądanych. Najlepszym rozwiązaniem są mieszkania, przy których zapewniony jest oddzielony, gwarantujący prywatność ogródek.
Plusy i mankamenty tego rozwiązania
Rzecz jasna własny teren zielony wiąże się z licznymi atutami. Można tam odpoczywać na świeżym powietrzu, pielęgnować własne warzywa czy owoce lub po prostu zorganizować efektowne grządki z kwiatami. Rodzice docenią fakt, że maluchy będą miały bezpieczne miejsce do aktywności i nie trzeba będzie z nimi aż tak często chodzić na plac zabaw czy do parku. Zalety odczuwają także posiadacze kotów czy psów, które można wtedy wypuszczać do ogródka. Ewentualne mankamenty są powiązane przede wszystkim z tym, że jest to mieszkanie na parterze. Przy dobrze zaplanowanym budynku nie sprawia to problemów, lecz trzeba się liczyć z tym, że bywają to lokale najbardziej narażone na hałas z ulicy, korytarza czy klatki schodowej, przez którą będą przechodzić wszyscy mieszkańcy budynku. Te aspekty mogą niektórym przeszkadzać, choć ogółem plusy tego rozwiązania zdecydowanie przewyższają ewentualne minusy.
Czy da się znaleźć mieszkanie z ogródkiem na sprzedaż w Szczecinie na Gumieńcach lub Pogodnie?
Mieszkanie z ogródkiem na sprzedaż w Szczecinie można znaleźć nawet na dość pożądanych osiedlach, takich jak Gumieńce czy Pogodno. Część z nich jest stosunkowo nowa, pochodząc z inwestycji deweloperskich z ostatnich lat. Można zwrócić również uwagę na nieco inne oferty, dotyczące lokali mieszkalnych wyznaczonych w dawnych domach, które podzielono na segmenty. Takie lokum może być naprawdę komfortowe, a co najważniejsze, może zapewnić dostęp do dużego ogrodu.
fot. pexels.com
Na co można tam liczyć?
Pogodno to jedno z najatrakcyjniejszych osiedli Szczecina, a do takiego miana zaczynają też aspirować rozwijające się stale Gumieńce. Lokalizacje te łączy fakt, że są one dość dobrze połączone z centrum, podczas gdy są jednak na tyle na uboczu, żeby zapewniać spokojną atmosferę i możliwość przebywania na łonie natury. Z tego względu można tu spotkać propozycje lokali mieszkalnych z ogródkami. Niektóre pochodzą z nowszych inwestycji deweloperskich - nie zawsze są to jednak oferty z rynku pierwotnego, gdyż mogą to być praktycznie nowe mieszkania, lecz odsprzedawane, gdyż ktoś kupił je przed kilkoma laty w celach inwestycyjnych, licząc na wzrost cen i zarobek. Oprócz tego można poszukiwać propozycji lokali wydzielonych w domach wielorodzinnych, które podzielono z czasem na segmenty i odsprzedano poszczególne części, gdyż nieruchomość była już zbyt duża dla właścicieli. Często można wtedy znaleźć kilkopokojowy fragment na parterze z obszernym terenem zielonym. Akceptując sąsiadów w tym samym budynku, można się wtedy poczuć prawie jak we własnym domu z ogrodem.
Nowe mieszkania z ogródkiem na Prawobrzeżu w Szczecinie
Na Prawobrzeżu w Szczecinie pojawia się obecnie dużo nowych mieszkań z ogródkiem. Widać to choćby po sytuacji w naszej bazie, gdzie widnieje aktualnie kilka takich ofert, przykładowo na osiedlu Dąbie. Deweloperzy coraz chętniej uwzględniają takie lokale w swoich projektach, wychodząc tym samym naprzeciw oczekiwaniom klientów. Mieszkanie z własnym terenem zielonym jest namiastką domu i zyskało na popularności wraz z naciskiem na trendy ekologiczne w codziennym życiu. Inwestorzy przygotowują takie inwestycje w tej części Szczecina, korzystając z dużej dostępności wolnych terenów.
Z czego wynika ten trend u deweloperów?
Trendy ekologiczne są w ostatnich latach bardzo znaczące i wpływają na różne dziedziny. Nie ominęły one także rynku nieruchomości, gdzie coraz więcej klientów planujących zakup mieszkania w mieście nastawia się na poszukiwanie takiego z przypisanym terenem zielonym, na którym będzie można odpoczywać na łonie natury i uprawiać, chociaż w pewnym zakresie, własne warzywa czy zioła. Deweloperzy dostrzegli takie potrzeby i wymagania klientów, stąd w wielu nowych inwestycjach lokale na parterze otrzymują wyznaczone do nich ogródki.
Rosnąca liczba propozycji w tej części miasta
Dużo tego typu inwestycji widać właśnie na Prawobrzeżu. Aktualnie w Wielkiej Giełdzie Nieruchomości mamy kilka takich ofert - to lokale na Dąbiu, ale nie tylko, gdyż jedno z ogłoszeń dotyczy choćby osiedla Bukowe. Wpływ na obranie przez deweloperów akurat tego kierunku na pewno może mieć fakt, że Prawobrzeże przez długi okres było nieco pomijane przez inwestorów, dlatego pozostaje tu sporo wolnych gruntów. Tym samym deweloperzy mają większe pole do popisu i nie jest im szkoda terenu na wydzielanie ogródków, jak bywa to z mocno zabudowanymi już osiedlami po lewej stronie Odry, gdzie każdy metr kwadratowy bywa ważny i jest wykorzystywany pod budynek. Osoby szukające lokum z ogrodem powinny zatem zwrócić uwagę właśnie na Prawobrzeże. Mieszkanie z ogródkiem w Szczecinie to świetny wybór dla osób, które chcą pozostać w mieście, jednocześnie czując się nieco jak na przedmieściach. Teren zielony daje możliwości rekreacyjne czy szansę na uprawę własnych roślin. Propozycje takich lokali w różnych częściach Szczecina znajdziesz na WGN.