Mieszkania w Szczecinie na Gumieńcach cieszą się dużym zainteresowaniem. Jest to jedno z najliczniej zaludnionych osiedli w mieście, a przeprowadzają się tu kolejne osoby. Ma to także związek ze sporą liczbą inwestycji deweloperskich. Dodatkowo prężnie funkcjonuje tutaj również rynek wtórny. Jest to kierunek z pewnością warty rozważenia, a wiele ofert mieszkaniowych z tego rejonu, odnajdziesz na Wielkiej Giełdzie Nieruchomości.

Spis treści
Czym charakteryzuje się ta część miasta?
Nowe inwestycje oraz lokale z ogrodami
Duża aktywność deweloperów
Dla osób młodych i aktywnych
Lokum z ogródkiem

Mieszkania w Szczecinie na Gumieńcach. Czym charakteryzuje się ten rejon miasta?

Po mieszkania w Szczecinie na Gumieńcach sięga wiele osób, o czym świadczy fakt, iż pod względem liczby ludności, jest to drugie najbardziej zaludnione osiedle w mieście. Wynika to między innymi z bogatej historii tego regionu. Z tego względu jest to znany obszar w Szczecinie, który ma wiele zalet i jest stosunkowo dobrze skomunikowany. Charakterystyczna jest tutaj dość zróżnicowana zabudowa. Nie brakuje też słynnych obiektów oraz infrastruktury usługowej, co przekłada się na zadowalającą jakość życia w tych okolicach.

Historia

Obecnie Gumieńce to osiedle administracyjne Szczecina, znajdujące się w południowo-zachodnim fragmencie dzielnicy Zachód. Fakt, że granica tego rejonu wyznacza także koniec miasta, nie jest przypadkowy. W przeszłości Gumieńce były oddzielną wsią czy też miejscowością, która rozwinęła się na dobre dopiero w XX wieku. Wtedy powstał tu Cmentarz Centralny i doszło do budowy osiedli domków. Wcześniej wybudowano tam dużą cukrownię, co poskutkowało również koniecznością osiedlenia nowych pracowników. To właśnie wtedy liczba mieszkańców tej okolicy znacząco wzrosła, a w 1939 roku Gumieńce stały się oficjalnie częścią Szczecina. O genezie tego obszaru może zresztą świadczyć sama nazwa, pochodząca od terminu gumno, który oznaczał część gospodarstw, gdzie trzymało się zboże czy siano. Wiąże się to z tym, że dawniej tutejsza powierzchnia była mocno podmokła. Uniemożliwiało to prężną zabudowę tego obszaru, który wykorzystywano właśnie głównie w kontekście budynków do przechowywania siana. Prawdziwa wieś powstała tu zatem dopiero po odwodnieniu terenu. Aktualnie mieszka tu ponad 22 tysiące ludzi, a większą liczbą mieszkańców może się pochwalić tylko jedno osiedle administracyjne miasta, a więc Pogodno.

Salon w jasnych barwach
fot. pixabay.com

Zabudowa

Ze względu na położenie na obrzeżach miasta, znaczną część tutejszej zabudowy stanowią domki jednorodzinne. Charakterystycznym miejscem są też bloki w środkowym rejonie tego obszaru. Zostały one wybudowane w latach 80. XX wieku, głównie z myślą o pracownikach Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM). Specyficzna jest w dużej mierze ich wysokość, gdyż znajduje się tam kompleks jedenastopiętrowych wieżowców. Wyróżniają się one na tle raczej niższej zabudowy, którą mimo wszystko preferują i obecni inwestorzy. Obraz osiedla znacząco się zmienia, wraz z nowoczesnymi inwestycjami, lecz większość z nich wpisuje się w ogólną koncepcję i są to niezbyt wysokie budynki, w wielu przypadkach kilkurodzinne. Istotnym obiektem w tej części Szczecina jest Cmentarz Centralny, a więc największy cmentarz w Polsce i jeden z najobszerniejszych w Europie. Jego całkowita powierzchnia przekracza 167 hektarów. Cała koncepcja była wzorowana na nekropoliach znajdujących się w Wiedniu i Hamburgu. Aktualnie ten teren zachwyca też aspektami przyrodniczymi. Rośnie tam wiele gatunków rzadko spotykanych roślin, w tym egzotycznych. W roku 2013 przy ulicy Bronowickiej otworzono Cmentarz Wschodni. Na terenie osiedla znajdują się siedziby dwóch wydziałów Uniwersytetu Szczecińskiego - Zarządzania i Ekonomiki Usług oraz Humanistyczny. W ich pobliżu umiejscowione jest Rondo Uniwersyteckie. Z tego względu ta część dzielnicy Zachód jest także ciekawym wyborem dla osób z innych miast, które decydują się na studia na tutejszej uczelni.

Komunikacja

Gumieńce sąsiadują z osiedlami Pogodno, Świerczewo i Pomorzany, które są uważane za najlepiej skomunikowane rejony miasta. Ten obszar jest nieco bardziej oddalony i przez to komunikacyjnie nie jest może aż tak atrakcyjny. Sytuacja absolutnie nie wygląda jednak źle, zarówno pod kątem poruszania się samochodem, jak i transportem publicznym. Dla zmotoryzowanych sporym ułatwieniem są znajdujące się tu drogi krajowe nr 10 i 13. Pod względem układu komunikacyjnego, możesz tu liczyć na linie tramwajowe oraz kilka autobusowych, w tym kursujących nocą. Na Gumieńcach znajduje się też stacja kolejowa. W praktyce dojazd w różne rejony miasta, a zwłaszcza do centralnej części, jest zatem stosunkowo dobry.

Jakość życia

Charakterystyczne dla tego osiedla jest to, że choć w rankingach dotyczących atrakcyjności poszczególnych rejonów Szczecina, ten obszar nie plasuje się raczej w czołówkach, to zajmuje przyzwoite miejsca w takich stawkach i jest atrakcyjną lokalizacją. Ta część miasta jest uważana za bezpieczną i zadbaną. Nie brakuje tu terenów zielonych, a okolica jest czysta. Poza infrastrukturą mniejszych punktów usługowych oraz sprzedażowych, Gumieńce mogą się pochwalić dwoma sporymi galeriami - Centrum Handlowym Ster oraz Atrium Molo. Jednocześnie w pobliżu dostępne są też ścieżki rowerowe, będące dużą atrakcją dla osób uwielbiających aktywności na świeżym powietrzu. Pewnym mankamentem tego osiedla jest wciąż przeciętna infrastruktura pod kątem najmłodszych - to ulega jednak poprawie, zwłaszcza w obliczu kolejnych inwestycji deweloperskich, pomyślanych w dużej mierze o rodzinach z dziećmi. W praktyce Gumieńce nie znajdują się zatem może w czołówkach, jeśli chodzi o oceny różnych aspektów dotyczących atrakcyjności osiedli w Szczecinie, lecz ogółem rejon jest uważany za godny polecenia i komfortowy do życia.

Zabytki Szczecina
fot. pixabay.com

Jakie mieszkania na sprzedaż w Szczecinie na Gumieńcach można znaleźć na rynku wtórnym?

Mieszkania na sprzedaż w Szczecinie na Gumieńcach, są też dostępne na rynku wtórnym. Mowa tu przede wszystkim o starszej zabudowie, lecz utrzymanej w naprawdę w dobrym stanie. W dużej mierze są to obszerne, kilkupokojowe lokale. To spora różnica względem nowych inwestycji, w przypadku których budynki często są jednak dzielone na mniejsze mieszkania. Takie oferty odkupienia lokum od poprzedniego właściciela, są również odpowiednio niższe pod względem ceny za metr kwadratowy. Możesz znaleźć tu zatem naprawdę ciekawe okazje i to na korzystnych warunkach finansowych.

Kilkupokojowe lokale

Ogółem na Gumieńcach dostępnych jest wiele ofert mieszkaniowych, w tym z rynku wtórnego. Wpisuje się to w ogólną charakterystykę miasta, które wyróżnia się na tle innych większych miejscowości naprawdę rozbudowaną bazą ogłoszeń "z drugiej ręki". W większości przypadków są to lokale z obiektów ze starego budownictwa, choć nie tylko. Choćby teraz w naszej bazie są też oferty mieszkań w budynkach powstałych zaledwie kilkanaście lat temu. Cechą wspólną takich miejsc jest ich dobry stan. Pomimo częściowo dość wiekowej zabudowy, większość ogłoszeń to lokale gotowe do zamieszkania, a nie przeznaczone pod remont. Często mowa tu także o miejscach o dość dużym metrażu, w wariantach z dwoma czy trzema pokojami. Jest to charakterystyczne dla starszych projektów, gdy stawiało się głównie właśnie na takie powierzchnie, które były dostosowane do potrzeb kilkuosobowych rodzin. Odbiega to trochę od współczesnych koncepcji, gdzie często nacisk kładzie się na wysoki standard wykończenia, a w mniejszym stopniu na większy obszar mieszkalny.

Niższe ceny niż na rynku pierwotnym

Przegląd bieżących ofert w bazie WGN pokazuje, że na Gumieńcach ceny lokali z rynku wtórnego są zauważalnie niższe niż tych od deweloperów. Wiele zależy tu od poszczególnych ogłoszeń, lecz można liczyć na opłaty o kilkaset złotych mniejsze, w kontekście kosztu za jeden metr kwadratowy lokalu. Lokum od dewelopera zaczyna się tutaj przeważnie od pułapu 6200 zł/m2, a na rynku wtórnym można liczyć na 5800 zł/m2, a przy większych mieszkaniach nawet na niższe ceny. Warto jednak zaznaczyć, że dotyczy to miejsc w większości przypadków o wiele większych niż te w stanie deweloperskim. Z tego względu choć średnia cena za m2 jest wyraźnie niższa, to opłaty za całe mieszkanie oscylują jednak w granicach kilkuset tysięcy złotych, podczas gdy niektóre nowe kawalerki lub mieszkania 2-pokojowe są dostępne za kwoty poniżej 250 tysięcy. Są to jednak większe lokale w budynkach z charakterem, które z pewnością przypadną do gustu wielu osobom.

Nowe inwestycje i mieszkania z ogródkiem w Szczecinie na Gumieńcach

Aktualnie w tym rejonie dokonywanych jest wiele inwestycji, a część z nich obejmuje mieszkania z ogródkiem w Szczecinie na Gumieńcach. Działania deweloperów sprawiają, iż obraz tego osiedla ulega systematycznym zmianom. Wciąż bazą jest jednak niska i kameralna zabudowa, co umożliwia wydzielanie przy takich lokalach ogrodów. Z takich ofert chętnie korzystają rodziny z dziećmi, zwłaszcza, iż wiąże się to z rozwojem infrastruktury dla najmłodszych. Niektóre inwestycje to jednak bardzo nowoczesne obiekty, doskonałe dla młodych osób, które dobrze zarabiają i prowadzą aktywny tryb życia.

Liczne inwestycje deweloperów

Gumieńce mogą się pochwalić naprawdę wieloma inwestycjami deweloperów, a znaczna część z nich będzie oddana do użytku jeszcze w 2020 lub już w 2021 roku. Jednocześnie należy mieć świadomość, iż cieszą się one ogromnym zainteresowaniem. W praktyce musisz się zatem liczyć z tym, że większość mieszkań w nowych budynkach wyprzedaje się jeszcze na długo przed ich pełnym powstaniem. Jest to też związane z charakterem działań tutejszych inwestorów. Otóż większość firm deweloperskich wpisuje się w krajobraz tego osiedla, na którym dominuje jednak niższa zabudowa i wiele domów jednorodzinnych. Nowe osiedla w tej części dzielnicy Zachód, to zatem w dużej mierze budynki bliźniacze czy wielorodzinne, o maksymalnie dwóch lub trzech kondygnacjach. Oznacza to mniejszą liczbę oddawanych do użytku mieszkań, które szybciej znajdują nabywców. Jest to doskonały wybór dla osób poszukujących cichej i spokojnej okolicy, lecz znajdującej się wciąż w administracyjnych granicach miasta. Z takich ofert korzysta też wiele rodzin, co skutkuje zmienianiem się charakterystyki tego osiedla, coraz lepiej przystosowanego pod względem najmłodszych mieszkańców.

kuchnia z drewnianymi meblami
fot. pixabay.com

Ciekawe oferty dla młodych i aktywnych

Coraz więcej młodych osób poświęca się na początku zdobyciu wykształcenia i karierze, co skutkuje też jednak szybszym wskoczeniem na wyższy poziom płacowy. W praktyce także w Szczecinie zauważalny jest trend wzbogacania się mieszkańców, w związku z czym inwestują oni w nieruchomości, zarówno na własny użytek, jak i pod wynajem. Reagują na to również deweloperzy. Skutkiem są budowy nowoczesnych kompleksów budynków, o bardzo wysokim standardzie. Dobrym przykładem jest tutaj Reda City na Gumieńcach, a mieszkania z tej inwestycji znajdziesz obecnie w bazie ofert WGN. W ramach tego projektu powstaje ponad 200 mieszkań w nieco wyższych budynkach, niż większość znajdujących się na tym osiedlu. Cały plan jest jednak dobrze przemyślany, a na miejscu dostępne są też lokale usługowe i biurowe czy klub fitness z basenem. Całość jest zatem bardzo nowoczesna i doskonała także dla młodych, aktywnych osób. Zwłaszcza, że znaczną część dostępnych tu lokali stanowią właśnie mniejsze kawalerki czy powierzchnie 2-pokojowe. Możliwość dojechania w kilkanaście minut do centrum, w połączeniu ze spokojniejszą atmosferą w tym rejonie miasta, sprawia, iż młodzi ludzie chętnie się tutaj osiedlają. W pobliżu masz do dyspozycji galerię handlową, ale też miejsca do aktywnego wypoczynku, także na łonie natury.

Kameralne obiekty z ogrodami

Przy okazji nowych inwestycji w tym rejonie Szczecina, deweloperzy przykładają również sporą wagę do terenów zielonych. Widać to zarówno po mniejszych, jak i większych projektach. We wspomnianym Reda City zastosowano choćby pomysł polegający na zorganizowaniu wewnętrznego ogrodu, w którym mieszkańcy osiedla będą mogli wspólnie wypoczywać. Warto jednak podkreślić, że w tej okolicy powstaje wiele inwestycji dotyczących mieszkań z prywatnymi ogródkami. Jest to bardziej kameralna zabudowa, oparta na budynkach bliźniaczych lub przeznaczonych dla kilku rodzin. W przypadku mieszkań na parterze właściciele otrzymują do dyspozycji również mały ogród, a w wielu przypadkach także garaż. Część takich lokali jest też po prostu ulokowana na dwóch kondygnacjach. Tego typu inwestycje będą doskonałe dla rodzin, które mogą się poczuć w takich mieszkaniach niemal jak w domkach jednorodzinnych. Sprzyja temu spokojna i zielona okolica tej części dzielnicy. Wybór lokum na takim osiedlu z kameralnymi budynkami, będzie dobrym wyborem jeśli chcesz pozostać w mieście, lecz potrzebujesz już większego lokalu, zbliżonego bardziej do domu niż niewielkiego mieszkania bliżej centrum. Posiadanie prywatnego ogródka to rzadki luksus w przypadku dużych aglomeracji, a Szczecin jest w końcu największym miastem województwa zachodniopomorskiego. Na takim dodatkowym terenie możesz pielęgnować rośliny i stworzyć sobie miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. Musisz mieć jednak na uwadze, że takie oferty są szczególnie atrakcyjne, więc szybko znikają z rynku. Mieszkania na Gumieńcach nie bez przyczyny są uznawane za bardzo atrakcyjne. Ten rejon miasta jest położony na jego obrzeżach, co gwarantuje większy spokój, lecz wciąż jest dość dobrze połączony z centrum. Jednocześnie sama lokalna infrastruktura w zupełności wystarcza do codziennego funkcjonowania, bez konieczności jeżdżenia na zakupy na sąsiednie osiedla. Co ważne możesz tu znaleźć zarówno nowe mieszkania w nowoczesnych budynkach, ale też ciekawe oferty z rynku wtórnego. Z tego względu chętnie przeprowadzają się tu obecnie także młodzi ludzie i rodziny z dziećmi. Ogłoszenia z lokalami w tej części Szczecina znajdziesz na WGN!