Mieszkanie do remontu w Szczecinie możesz nabyć, żeby dostosować je do własnych potrzeb lub pod kątem inwestycyjnym. Takie oferty są zwykle znacząco niższe, od tych dotyczących wykończonych lokali. Oczywiście trzeba się liczyć z nakładami finansowymi oraz roboczymi, związanymi z odnowieniem lokum. Wciąż może to być jednak bardzo opłacalne, zarówno pod względem zamieszkania w takim miejscu, jak i odsprzedaży z zyskiem. Ogłoszenia dotyczące takich mieszkań, możesz odnaleźć w bazie WGN.

Spis treści
W jakim celu dokonuje się takich zakupów?
Czy warto stawiać na takie lokale?
Kiedy będzie to opłacalne?
Lokale wymagające drobnej renowacji
Rozsądne sprawdzanie ofert

W jakim celu można sięgnąć po tanie mieszkania do remontu w Szczecinie?

Tanie mieszkania do remontu w Szczecinie cieszą się sporym zainteresowaniem. Sięgają po nie standardowi nabywcy, którzy kupują lokale mieszkalne dla siebie i chcą dostosować lokum do swoich wyobrażeń. W takim wariancie pole do działań jest zdecydowanie większe niż w przypadku już starannie wykończonych miejsc. Oprócz tego ten segment rynku jest obszarem wielu działań prywatnych inwestorów. Odnowienie lokalu i jego późniejsza odsprzedaż może przynieść duże zyski lub można wynająć takie mieszkanie, zarabiając w dłuższej perspektywie czasowej. Bez względu na to w jakim celu dokonuje się zakupu, przed podjęciem decyzji trzeba rozważyć kilka istotnych kwestii.

Pod kątem inwestycyjnym

Obecnie w segmencie nieruchomości funkcjonują zarówno inwestorzy nastawieni na możliwie szybki zysk, jak i osoby prywatne, które szukają sposobów na ulokowanie wolnego kapitału. W obu przypadkach rynek mieszkaniowy w Szczecinie może być dobrym obszarem do działania. Podczas gdy w wielu dziedzinach dochodzi do znaczących wahań, nieruchomości utrzymują swoją wartość, a w większości przypadków ich cena wzrasta niemal z każdym kolejnym rokiem. W związku z tym wyodrębniła się już spora grupa osób, które chcą na tym zarabiać. W takiej sytuacji można przyjąć kilka strategii, a jedną z nich jest właśnie kupowanie lokali pod remont, żeby po stosownych pracach, oddać je pod wynajem lub przeznaczyć do dalszego procesu sprzedażowego. Z uwagi na rosnące wynagrodzenia, coraz więcej zwykłych ludzi, którzy nie są nastawieni na wielkie zyski, także inwestuje w nieruchomości. To stabilna lokata kapitału, pozwalająca też na uzyskanie dodatkowego zarobku.

Uśmiechnięta kobieta podczas remontu
fot. pexels.com

Na odsprzedaż

W ten sposób działa większość profesjonalnych inwestorów. Są to osoby prywatne lub firmy, które zarabiają na wyszukiwaniu okazyjnych ofert lub odnawianiu tanio kupionych lokali i ich odsprzedaży z jak największym zyskiem. Aktualnie takie działania podejmują zarówno ludzie z kraju, a i obcokrajowcy. Potrzebne jest jednak wtedy dobre wyczucie rynku. Najlepiej mieć także doświadczenie lub posiłkować się wsparciem sprawdzonej ekipy remontowej. Pozwala to na ocenienie potencjału danego lokalu oraz realnego oszacowania kosztów remontu. To bardzo ważne, gdyż wszelkie błędne założenia przed zakupem, mogą doprowadzić do tego, iż ostatecznie inwestycja wcale nie okaże się korzystna.

Pod wynajem

Drugim sposobem inwestowania w nieruchomości, jest kupowanie ich z myślą o wynajmie. W tym przypadku częściej nabywane są już gotowe lokale, choć z powodzeniem można sięgnąć także po takie wymagające odnowienia. Przy znalezieniu odpowiedniej oferty, dalej można na tym zarobić, lecz początkowo trzeba w to oczywiście zainwestować sporą sumę. Z tego względu okres oczekiwania na zwrot z inwestycji i uzyskanie zysków, będzie zdecydowanie dłuższy. W ten sposób działa jednak wiele osób prywatnych, które kupują mieszkanie niekoniecznie z nastawieniem na szybki zarobek, lecz jako sposób na ulokowanie wolnych środków. Przy wynajmie w każdym miesiącu na konto będą wpływały pewne środki, a w pewnym momencie można się zdecydować na sprzedaż lokum i odzyskanie przez to pierwotnie zainwestowanej sumy, często z nawiązką. W takiej sytuacji zyski mogą być zatem jeszcze większe, choć w długiej perspektywie czasowej. Z takiej opcji często korzystają też nabywcy, którzy wcale nie chcą sprzedawać w przyszłości takiego lokalu, lecz traktują to jako rezerwowe mieszkanie, w którym w przyszłości mogą zamieszkać oni lub ich dzieci.

W celach mieszkalnych

Oczywiście lokali do remontu nie trzeba kupować tylko z kontekście inwestycyjnym. Wbrew pozorom decyduje się na to również wiele osób, które poszukują własnego lokum, w którym wkrótce chcieliby zamieszkać. Możesz tak postąpić jeśli chcesz samemu wykończyć wnętrze czy zaprowadzić jakieś większe zmiany w dotychczasowym projekcie. Takie ruchy rzadko podejmuje się, gdy zakupi się mieszkanie, w które poprzedni właściciel czy deweloper już zainwestował w kontekście prac wykończeniowych. Trzeba natomiast pamiętać, że w takiej sytuacji należy zwykle przeznaczyć trochę czasu na remont, przed przeprowadzeniem się na dobre do nowego miejsca. Dla części nabywców jest to jednak niewielki mankament, wobec możliwości przystosowania aranżacji w pełni do swoich wyobrażeń. Przy umiejętnych działaniach, cena zakupu połączona z kosztem prac renowacyjnych, wciąż może się też okazać niższa niż zakup odnowionego lokalu za wyższą kwotę, gdyż sprzedawcy nie kwapią się wtedy z obniżaniem swoich żądań, a często wręcz je zawyżają.

Na co zwrócić uwagę, decydując się na taki zakup?

Jak przy każdym innym działaniu na rynku nieruchomości, podstawą jest zwrócenie uwagi na lokalizację. Jeśli lokal ma być przeznaczony do prywatnego użytku, jego położenie musi odpowiadać twoim potrzebom. W przypadku działań inwestycyjnych, najlepiej skupić się na obszarach miasta, które są najatrakcyjniejsze i w których zawsze istnieje popyt na mieszkania. Rzecz jasna kluczowym czynnikiem jest też bardzo korzystna cena. Sprzedawcy mają oczywiście świadomość, iż lokale wymagające remontu, muszą być sprzedane poniżej średniej rynkowej. Różnica w cenie za metr kwadratowy jest uzależniona od lokalizacji, a także tego jak duże prace trzeba będzie przeprowadzić. W większości przypadków z myślą o opłacalnym działaniu, powinna być ona niższa chociaż o 1000/m2 w zestawieniu z podobnym lokum, lecz już odnowionym. Specyficzne dla kupowania takich lokali jest to, że trzeba dokonać jeszcze bardziej szczegółowych oględzin, niż przy innych transakcjach na rynku nieruchomości. Konieczne jest nie tylko zweryfikowanie wszystkich elementów z treścią ogłoszenia, ale też dokonanie wstępnej wyceny remontu, żeby skalkulować czy zakup mieszkania będzie naprawdę opłacalny. Nie jest to łatwe zadanie i wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Osoby dokonujące w ten sposób inwestycji, zwykle wiedzą już jak postępować w takim przypadku. Jeżeli nie masz pewności czy dobrze ocenisz skalę potrzebnych prac, to najlepiej udaj się na wizytę z profesjonalistą, a więc choćby zaprzyjaźnionym projektantem wnętrz czy samym wykonawcą remontu. W ten sposób zyskasz pewność, że uda się wykryć wszystkie wady, związane zarówno z instalacjami, ale też nierównościami podłóg, ścian czy nieszczelnością okien. Dopiero wtedy masz ogląd na stan faktyczny mieszkania, a ewentualne mankamenty, które nie zostały wspomniane przez sprzedawcę, mogą stanowić podstawę do negocjowania jeszcze niższej ceny.

Nakładanie farby na ścianę
fot. pexels.com

Poszukujesz mieszkania do remontu w Szczecinie? Postaw na Pogodno!

Jeżeli poszukujesz mieszkania do remontu w Szczecinie, to ciekawe oferty znajdziesz na osiedlu Pogodno. Jest to bardzo atrakcyjny rejon miasta, a do tego ze sporą ilością tego typu ofert. Ma to niebagatelne znaczenie, bo choć więcej chętnych odpowiada na ogłoszenia dotyczące gotowych lokali, to wiele osób monitoruje także sytuację w segmencie nieruchomości do odnowienia. Alternatywę mogą stanowić oferty dotyczące Śródmieścia, gdzie również znajdują się przestrzenie mieszkalne wymagające renowacji.

Atrakcyjność tego osiedla i dostępność ofert

Spośród osiedli w Szczecinie, Pogodno jest jednym z bardziej docenianych, a jego mieszkańcy rekomendują to miejsce jako godne polecenia. Jest to jeden z najlepiej skomunikowanych rejonów miasta, jednocześnie utrzymany w dystansie od ścisłego centrum i dysponujący sporym zapleczem terenów zielonych. Jest to też po prostu dobre miejsce do życia, z uwagi na panującą tam atmosferę i odpowiednią infrastrukturę, także dla rodzin z dziećmi. W obrębie tego osiedla nie trzeba się też obawiać o bezpieczeństwo. Z tego względu chętnie lokują się tam osoby z różnych grup społecznych, w tym również młodzi ludzie, którzy doceniają dobre warunki, połączone z korzystną lokalizacją. Co ważne można tam liczyć na ciekawe oferty lokali do remontu, gdyż takie nie pojawiają się we wszystkich obszarach miasta. Oczywiście są one oferowane po atrakcyjnej cenie, sięgającej nawet pułapu 4000 zł/m2, co może być okazją do dużego zarobku, gdyż odnowione lokale osiągają na tym osiedlu pułap znacząco przekraczający 5000 zł/m2.

Lokale do odnowienia także w Śródmieściu

Poszukując alternatywnych kierunków nie sposób nie zwrócić uwagi na fakt, że lokale do odnowienia są też dostępne w Śródmieściu, skąd ogółem pojawia się najwięcej ofert sprzedaży. Także teraz w naszej bazie widnieje kilka ogłoszeń dotyczących takich właśnie mieszkań w Centrum lub przylegających do niego osiedli. Warto przy tym zaznaczyć, że ceny mieszkań w Śródmieściu są bardzo zróżnicowane i trudno oszacować tutaj rzeczywistą średnią cenę. Aktualnie dostępne mieszkania tego typu, można jednak kupić za kwotę do 5700 zł/m2, co może dawać pole do sporego zarobku. Ten obszar miasta jest na tyle specyficzny, że niektóre oferty, także z rynku wtórnego, potrafią tu sięgać pułapu 10 000 zł/m2, a nawet go przekraczać. W kontekście opłacalności takiej inwestycji, wiele zależy zatem od dokładnego położenia danego lokum oraz środków, jakie trzeba przeznaczyć na remont.

Piesek w remontowanym pomieszczeniu
fot. pexels.com

Czy warto decydować się na mieszkania do kapitalnego remontu w Szczecinie?

Mieszkania do kapitalnego remontu w Szczecinie wymagają dużych nakładów pracy, żeby można było szukać osób zainteresowanych ich odkupieniem lub wynajmem. Wiąże się to też oczywiście z koniecznością przeznaczenia na takie czynności sporej ilości gotówki. Z drugiej strony same ceny będą zdecydowanie odbiegały od średnich rynkowych, więc wciąż można wiele zarobić na takiej operacji. Na rynku dostępne są również oferty lokali w lepszym stanie, które wymagają tylko niewielkich działań. Mogą być one lepszym rozwiązaniem dla osób nie mających doświadczenia w odnawianiu mieszkań. Warto jednak uważnie przeglądać ogłoszenia i weryfikować je z rzeczywistością, żeby nie dać się zaskoczyć skalą prac, które trzeba będzie przeprowadzić.

Kiedy będzie to dobre rozwiązanie?

Jeżeli sprzedawca jasno stwierdza, że mieszkanie nadaje się do gruntownego remontu, to musisz mieć świadomość, iż prawdopodobnie jest ono w doprawdy mało ciekawym stanie. Podstawowym działaniem jest wtedy sprawdzenie wszelkich instalacji. Ich wymiana jest najpoważniejszym krokiem, wymagającym fachowych prac, a także dużych nakładów finansowych. Podobnie może być w przypadku konieczności wymiany podłogi, odnowienia ścian czy zupełnej wymiany okien bądź drzwi. Z drugiej strony takie oferty są związane z największymi upustami cenowymi. Środki przeznaczone na renowację mieszkania są zatem duże i prawdopodobnie będzie trzeba na to przeznaczyć trochę czasu, lecz zwykle na takich inwestycjach można też najwięcej zarobić. Jeżeli kupujesz takie lokum pod dalszą sprzedaż, to powinieneś zadbać o przygotowanie instalacji, szczelność mieszkania i schludne wykończenie, lecz lepiej unikaj przesadnego ingerowania w sam wystrój. Jest to częsty błąd początkujących inwestorów. W praktyce pochłania to jeszcze więcej czasu i pieniędzy, a kolejny nabywca i tak zadba o własny design. Należy się zatem skupić na kluczowych pracach dotyczących funkcjonalności i podwyższenia wartości lokalu.

A może mieszkanie "do odświeżenia"?

Przeglądając oferty mieszkań z rynku wtórnego, także tych z bazy WGN, odnajdziesz ogłoszenia, w których nie ma mowy o gruntowym remoncie, lecz drobnych pracach. Umownie nazywa się to "odświeżeniem" wnętrza, co często sprowadza się do wyrównania pewnych nierówności ścian, odmalowania ich i innych mniejszych zajęć. W znakomitej większości, do takich czynności nie trzeba nawet profesjonalnej ekipy, gdyż wiele osób jest je w stanie wykonać samemu. Może to być dobry pomysł, jeśli mieszkanie nie jest kupowane pod inwestycję, lecz z myślą o zamieszkaniu w nim. Zwykle remont można przeprowadzać mieszkając już w takim lokum, a jest ono w pełni gotowe po kilku dniach czy tygodniu. Oczywiście z tego względu nie należy też oczekiwać dużych upustów cenowych, ponieważ sprzedający ma świadomość, iż mieszkanie nie jest wcale w złym stanie. Z pewnością obniży on nieco swoje wymagania, lecz cena nie będzie tak atrakcyjna jak przy lokalach do kapitalnego remontu.

Uważne przeglądanie i weryfikowanie ofert

Przy nabywaniu takich mieszkań musisz wykazać się spokojem i rozwagą. Najgorszym doradcą jest pośpiech, gdyż pochopne podjęcie decyzji, bez sprawdzenia wszystkich aspektów dotyczących oferty, prowadzi zwykle do dokonania chybionej inwestycji. Warto uważnie przejrzeć samo ogłoszenie i koniecznie umówić się na oględziny - najlepiej w ciągu dnia (przy dziennym świetle) i w sytuacji, w której nie będzie ograniczenia czasowego. Pozwoli to na sprawdzenie stanu faktycznego i ewentualne doliczenie kosztów prac, których początkowo nie zakładałeś. To także najprostszy sposób, żeby dowiedzieć się czy dotychczasowy właściciel nie zaklinał rzeczywistości. Niejednokrotnie można się natknąć w sieci na ogłoszenia dotyczące lokali "do odświeżenia", które tak naprawdę okazują się mieszkaniami wymagającymi gruntownego remontu. Poza sprawdzeniem lokalu i oszacowaniu zakresu prac, dobrze jest też zwrócić uwagę na ogólny stan budynku. Jeżeli nie jest on najlepszy to może to świadczyć o złym zarządzaniu, a jeśli szykowane są jakieś renowacje, to może to skutkować rychłym podniesieniem czynszu. Pod kątem mieszkań do remontu, Szczecin na pewno jest ciekawym kierunkiem. Rynek wtórny jest tu bardzo rozbudowany, co ułatwia zakup, ale i sprzedaż lokali. Jednocześnie na przestrzeni ostatnich lat ceny nieruchomości systematycznie rosną, więc można to uznać za dobre miasto w kontekście inwestycji. Kupując takie lokum powinieneś zastanowić się czy będziesz z niego korzystać, czy ma być przeznaczone na wynajem lub szybkie zbycie z zyskiem. Na pewno istotną kwestią jest dobór odpowiedniej lokalizacji i rozsądne oszacowanie koniecznych prac remontowych, by zakup wciąż był opłacalny. Jeżeli poszukujesz ofert takich mieszkań, to zachęcamy do korzystania z bazy WGN!